Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nebudeme odjíždět se svěšenou hlavou, tvrdí trenér basketbalistek

Lubor Blažek hovoří k českým basketbalistkám během oddechového času. | foto: FIBA Europe

22 2015
České basketbalistky vyřazením v osmifinále mistrovství Evropy nenaplnily cíl v podobě umístění do pátého místa, kterým by si uchovaly naději na účast na olympijských hrách. Podle trenéra Lubora Blažka to však byl při současném rozložení sil velmi těžký úkol.

I když turnaj skončil zklamáním, sám nepovažuje výkony za propadák. Naopak si cenní toho, že se povedlo více zapojit mladé hráčky jako Alenu Hanušovou či Terezu Vyoralovou, které by měly být v budoucnu tahounkami.

„Nepostoupili jsme, ale sehráli jsme tu řadu kvalitních a poučných zápasů. Velmi dobře jsme hráli s Francií, Běloruskem, i utkání s Tureckem bylo pro nás kvalitní,“ řekl Blažek českým novinářům.

„Když tým omlazujeme, tak ta ztráta pozic prostě přijde. Ale jiná cesta není. Nemáme takovou základnu hráček, abychom se trvale drželi v nejlepší pětce Evropy. Já si vážím výkonů týmu, udělali jsme tu maximum. Rozhodně nepojedeme domů se svěšenou hlavou,“ dodal.

Češky na turnaji prohrály s Černou Horou o 19 bodů, pak těsně porazily Ukrajinu a Rumunsko, podlehly Francii o 10, těsně porazily Bělorusko a turnaj zakončily prohrami s Řeckem a Tureckem.

Fotogalerie

„Žádný zápas nebyl propadák, až možná na první zápas s Černou Horou. Jinak všechny zápasy svou kvalitu měly. Samozřejmě lepší by to bylo v případě postupu, ale je třeba si uvědomit, že postup do kvalifikace o olympijské hry byl v současnosti cíl velmi vysoký. Družstvo má svou úroveň, ale úroveň top týmů je jiná,“ dodal Blažek.

„Mám družstvo, se kterým chci vystoupat na Everest, ale v určité chvíli musím vidět, že jsou tam lepší týmy, které tu šanci dojít až na vrchol mají. My jsme zatím ve středním táboře a musíme trénovat a bojovat, abychom se zas posunuli výš,“ zvolil Blažek své oblíbené přirovnání.

Za hlavní problém považuje nízkou kvalitu české ligy, kde s evropským basketbalem drží krok jen USK Praha, současný šampion Euroligy, zatímco ostatní týmy na něj výrazně ztrácejí.

„Je třeba si uvědomit úroveň české ligy. Všichni jdou do zápasu s USK, že prohrají o 30 či 50 bodů, a pak se diví, když reprezentace prohraje s největší evropskou špičkou. Přitom když jsme z ligy vybrali to nejlepší, tak jsme hráli vyrovnaný zápas s Francií i Tureckem a to se zdá každému málo. Proto bych byl rád, kdyby i v lize šly týmy do zápasu s USK s tím, že chtějí vyhrát,“ prohlásil Blažek.

Českému týmu se od roku 1993 nepovedlo postoupit do čtvrtfinále teprve potřetí. Podle Blažka je to i tím, že letos byl šampionát nejtěžší v historii. Nejen proto, že se ho poprvé zúčastnilo 20 týmů, ale navíc kvalita u většiny týmů šla nahoru.

„Letos je obrovská konkurence. Dvacet kvalitních týmů, výsledky jsou většinou velmi vyrovnané,“ všiml se Blažek. „Španělsko, Francie, Černá Hora, Srbsko, Turecko, to je hrozně těžké dostat se do první pětky. Ano, mohli jsme porazit Řecko a byli bychom asi mezi osmi nejlepšími, ale stejně bychom těžko bojovali o olympiádu,“ konstatoval Blažek.

„Spíš bych byl spokojený s tím, jaké jsme předváděli výkony a co jsme hráli. Dařilo se v útoku, udělali jsme tu kus práce, sehráli jsme přínosné zápasy, které hráčkám dodají velké zkušenosti,“ dodal český kouč, který má u týmu ještě na dva roky platný kontrakt.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze