Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Prohraná baráž mrzí. Snad to vyjde příště, zní z basketbalového Hradce

Lubomír Peterka radí basketbalistům Hradce Králové během time-outu. | foto: Martin Veselý, MAFRA

20 2016
Basketbalisté Sokola Hradec Králové sice nadějně rozehranou baráž k postupu do nejvyšší soutěže nevyužili a i v příští sezoně budou hrát v první lize, ale podle trenéra Lubomíra Peterky to klub ve snaze přivést do města Národní basketbalovou ligu nezastavilo.

Vypadalo to tak nadějně! Když se Královští sokoli vraceli po prvním barážovém zápase z Jindřichova Hradce domů, vezli si s sebou výhru 72:65.

Jenomže v domácí odvetě ukázal poslední tým letošního ročníku nejvyšší soutěže svoji sílu a i bez tří Američanů, kteří za něj hráli, v Hradci Králové vyhráli 90:61 a v NBL se zachránili.

„Nemůžu říct, že jsem úplně zklamaný, ale pravda je, že to po pátku vypadalo hodně nadějně,“ uvedl trenér hradecký Lubomír Peterka. Jeho družstvo tak ani podruhé za sebou barážovou nástrahou neprošlo a na návrat nejvyšší soutěže si fanoušci Královských sokolů musejí minimálně rok ještě počkat.

Právě po vítězství v Jindřichově Hradci vás už každý v nejvyšší soutěži viděl. Co se stalo?
V odvetě soupeř potvrdil svoji kvalitu a nám to nevyšlo, někteří naši kluci zahráli hodně špatně. Pak v naší úzké možnosti rotace hráčů to na něj nestačilo. Mrzelo mě, že jsme o tolik prohráli, ale v odvetě jsme na Jindřichův Hradec neměli.

V pátek jste ale favorita zaskočili a vyhráli jste. Jak se vám to podařilo?
Sice jsme nezachytili jejich nástup a rychle jsme prohrávali, ale poločas už byl o jedenáct bodů a na soupeři byla vidět nervozita.

Pak vám skvěle vyšla závěrečná čtvrtina zápasu, kterou jste vyhráli o těžko uvěřitelných šestnáct bodů 29:13 a celé utkání vyhráli...
Jak soupeř postupně nervózněl, tak se mu přestalo dařit střelecky, začal hrát v křeči. My jsme naopak byli uvolnění a všechno nám vycházelo. Tohle se bohužel změnilo v odvetě, tam to bylo obráceně.

Jak moc mrzí nevyužitá šance právě proto, že jste baráž tak dobře rozehráli?
Určitě mrzí, ale neděláme z toho extra tragédii. Musíme si také přiznat, že kdyby byl Jindřichův Hradec kompletní, asi bychom proti němu měli mnohem menší šanci. V odvetě Američan Wright ukázal, jak je kvalitní hráč, kdyby těm zbývajícím třem neskončila víza a hráli by, tak bychom to měli mnohem těžší. Rozdíl mezi nejvyšší soutěží a první ligou je markantní. Nám chybí jeden dva kvalitní hráči, abychom mohli konkurovat.

Přesto jste první utkání vyhráli a asi jste tím favorita hodně vystrašili...
Pravděpodobně ano, v době mezi oběma zápasy bych v jejich kůži být nechtěl. Už jsem říkal, že rozdíl mezi oběma v soutěži je velký, přece jen ta nejvyšší je profesionální, nižší ne a možná to tak týmy z NBL braly. Příště už nás ale asi nepodcení, teď se poučily. Musíme se připravit na to, že pokud se do baráže příště dostaneme, že udělají všechno proto, aby se nemusely klepat jako letos Jindřichův Hradec.

Už v sezoně a před samotnou baráží jste se netajili tím, že byste se mezi elitu rádi propracovali. Podruhé za sebou vám to nevyšlo, změní to nějak vaše plány?
Nezmění. Bohužel to nevyšlo, ale zase jsme se posunuli o kousek dál, ukázali jsme si cestu. Připravujeme některé změny a znovu se pokusíme. Dlouhodobě se snažíme ukázat, že se v Hradci dělá basketbal na slušné úrovni a snad nám to časem vyjde i s postupem do Národní basketbalové ligy.Najdete na iDNES.czmobilní verze