Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Lovosický Šuma chce končit titulem a věří: Jednou halu naplníme, až praskne

Vladimír Šuma | foto: Martin Adamec, MAFRA

7 2010
Po sezoně možná bude končit kariéru. A opora lovosických házenkářů Vladimír Šuma se netají tím, že by se mu líbila zlatá tečka. "Klukům občas vyprávím, jaké to bylo, když jsem titul vyhrál. A že by bylo dobré ho vyhrát zase," usmál se veterán po výhře 31:28 nad Duklou, jež Lovosice přiblížila k podzimnímu prvenství.

Podzimní titul už udržíte?
Věřím v to. Otevřeně říkám, že v Zubří poslední kolo vyhrajeme. Pokud nastoupíme s takovou bojovností jako proti Dukle. Všichni víme, o co tam půjde. Zubří sice hraje doma a jsou bojovný mančaft, ale my jsme v současné době herně lepší.

A lepší jste i než váš největší soupeř Dukla, když jste jí dokázali oplatit porážku z úvodu sezony.
Očekávání jsme splnili, to je podstatné. Nebyla to tak hezká házená jako proti Plzni, ale zato bojovnější. Byli jsme podražení tím, v jaké sestavě jsme se sešli. Já měl týden horečky a chřipku. Milan Berka to samé. Vypadl nám Škvařil a šok byl, když nemohl hrát ani Jirka Motl, který se na čtvrtečním tréninku docela těžce zranil. Ale všechny jsme nahradili bojovností a nasazením.

Před sezonou se s vámi počítalo do širší špičky, ale že budete útočit na titul, v to se moc nevěřilo.
Nevím, jestli se s námi nepočítalo, taky nechci říkat, že se počítalo. Trošku se změnila struktura družstva, samozřejmě k lepšímu, jak se ukazuje. Vyselektovali se hráči, kteří do konceptu nepasovali. Loni tu bylo ještě větší očekávání než letos a v té pozici zezadu se samozřejmě hraje lépe, než když se na začátku naznačí, že jdeme nahoru. Po prohrách s Duklou a Plzní jsme postupně po krůčcích postupovali výš. Není na nás takový tlak jako loni a taky jsem přesvědčený, že každý má svoji pozici, každý si to uvědomuje a jde do toho naplno. Morálka mančaftu se projevuje čím dál víc. Máme srdíčko, to je asi nejdůležitější. A motivace? Nás asi nejvíc motivuje takový to žlutý v láhvi (smích). Tím se zvedne nálada. Ale nechci křičet dopředu. Titul by byl jednak můj splněný sen, ale zároveň bych to přál všem těm klukům, kteří to nezažili. Uděláme proto všechno.

Zatím se vám to daří náramně, když máte už 10 výher v řadě.
To jsem asi opravdu nikde nezažil. Když jsem hrál v Coburgu s Kamilem Piskačem, taky se tam sešla bezvadná parta, postoupili jsme a pak byli hned první rok čtvrtí v bundeslize. Taky tam byla nálada perfektní a vše klapalo do chvíle, než se dva tři lidé zranili. Pak se to sesypalo. Tady těch 10 výher v řadě je nádherný pocit. Všechno to vychází z přístupu k tréninku, všichni chtějí. Morálka je skvělá, perfektní nasazení.

Zmínil jste vašeho bývalého spoluhráče Kamila Piskače. Špičkujete se, jestli získají titul vaše Lovosice, nebo jeho Dukla? To ne. Jsme dobří kamarádi, proti nám zahrál perfektní utkání. Asi nejlepší, co jsem ho v české lize viděl. Výborně spolupracoval s Landou. Je výborný hráč, taky se potýkal trochu se zraněními, když se vrátil do Česka. Ale teď je to jeden z nejlepších pivotů u nás, ne-li vůbec nejlepší. Určitě má místo v národním týmu, o tom jsem přesvědčený. Hrál jsem s ním čtyři roky, takže znám jeho kvality. A pokud je zdravý, je to úžasný hráč.

I vy máte v týmu hvězdy, ale v zápase proti Dukle jste se ukázali spíš jako tým než soubor individualit. I eso Motla jste nahradili.
Výkonem zase vystupoval Milan Berka, bylo úžasný, co předvedl. Výborně se do hry zapojil Pavel Chroustovský. Já mám potíže s ramenem, takže jsem branku z dálky moc neohrožoval, ale všechno bylo nahrazené úsilím.Ostatní hráči si uvědomili, co pro tomají udělat. Přišel Roman Jelínek a předvedl taky excelentní výkon.

Co máte s ramenem?
Asi jen natažené vazy. To se dá určitě dohromady, máme teď měsíc pauzu.

A pak vzhůru za titulem?
Všichni to vidí. S Duklou jsme to nevyhráli velkým uměním, ale bojovností. Chtíčem vyhrát. A lidi nám strašně moc pomohli. Pokusíme se hrát pro ně, aby se jim to líbilo. Pak věřím, že naši halu jednou naplníme tak, až praskne.Najdete na iDNES.czmobilní verze