Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Lovosický kouč Šuma: Neřeknu titul. Ale chci zůstat co nejdéle naživu

Lovosický trenér Vladimír Šuma | foto: Karel Pešek, MAFRA

4 2014
Nová sezona, (staro) nový systém. Vrcholem házenkářské extraligy znovu bude play-off, ale lovosický kouč Vladimír Šuma zastáncem této změny není. „Předešlý systém mi přišel spravedlivější. Ale musíme jít do toho s tím, jak to je nastavené. A přežít co nejdéle. Nebudu mluvit o medailích či o titulu, ale chci zůstat co nejdéle naživu,“ říká Šuma o ambicích Lovců.

Obhájci loňského bronzu do extraligy vstoupí sobotním domácí zápasem proti Brnu.

Vždy jste si dával nejvyšší cíle, letos se tedy do boje o medaile nepřihlásíte?
Určitě bych nebyl spokojený, kdybychom vypadli hned v prvním kole a hráli ve skupině o páté až osmé místo. To je pro nás velké varování. Dohrávat to takhle, to je pak úplně beze smyslu.

Staronový systém zvýší tlak na co nejlepší umístění po základní části. Souhlasíte?
To rozhodně. Ale já si pořád myslím, že skupina o 1. - 6. místo byla spravedlivější. Svaz argumentuje, že se návratem k play-off zatraktivní soutěž pro diváky, já mám trošku jiný názor. Diváci přijdou, když hrajete dobře a baví je to. Když ne, tak stejně nedorazí.

Jaká byla vaše letošní příprava na extraligu?
Zařadili jsme do ní nově kondičního trenéra. Je to David Cihlář, který učí v Ústí na univerzitě. Přinesl do toho nové prvky a kluky to bavilo. Byla tam vidět chuť a nasazení, ale to je tady zažité. Jen škoda, že se nám ke konci přípravy zranil Jakub Kolomazník, náš jediný ryzí pivot. Zvrtnul si kotník, ale snad se dá dohromady. Bude muset. Ne že by byl nenahraditelný, ale promluví do sestavy určitě víc než loni.

Co říkáte na změny v kádru?
Odešel brankář Šálek, který je zatím snad pracovně v Anglii, pak Krahulík do Frýdku-Místku, kde má druhou část rodiny. Přišel brankář Jakub Koňařík z Brna a mladíci Tomáš Barth a Václav Franc. Naším cílem bylo trošku omladit tým, zapojit vlastní odchovance. Milan Berka má v 37 letech zřejmě před sebou taky poslední sezonu, takže budeme omlazovat dál.

Vladimír Šuma, trenér lovosických házenkářů
Vladimír Šuma, trenér lovosických házenkářů

Kdo se stane vaší brankářskou jedničkou?
Určitě na začátku Artur Adamík, který měl výbornou loňskou sezonu. Ale u mě chytá ten, kde má momentálně lepší formu. Neřeším starší, mladší, jen dobrý a méně dobrý.

Na čem jste v letní přípravě nejvíc pracovali?
Hlavně na technice míče, některým hráčům to dělá docela velké problémy. Jsou to nezvládnuté věci ještě z mládežnických kategorií. Piluje se to celkem nezáživnými cvičeními, ale bez toho to prostě nejde. Posledních 14 dnů jsme se také hodně věnovali obrannému sytému 0-6, a v zimě bych chtěl do našeho repertoáru zařadit ofenzivní obranu 1-2-3.

Kdo budou letos podle vás favorité extraligy?
Především se soutěž ohromně vyrovnala. Nedokážu říct, kdo se nedostane do první osmičky. Možná nebude tak silný Přerov, uvidíme, jak to zvládne nováček Litovel. Zubří hodně posílilo, Frýdek-Místek bude taky kvalitnější. A Brno bude mít silný tým.

Zrovna Brno je váš první extraligový soupeř.
Loni jsme začínali u nich a prohráli, letos to máme trochu snazší v tom, že se můžeme opřít o domácí diváky. Měli jsme štěstí, že jsme se s Brnem potkali v přípravě, sice jsme prohráli o 3 góly, ale bylo to po pár dnech, co jsme měli míč v ruce, a nenastoupili jsme kompletní, abychom úplně neodkryli karty. Každopádně Brno má velice kvalitní gólmany, jednoho z nejlepších pivotů soutěže Dostalíka, agresivní spojky. My na ně musíme nasadit agresivní obranu, rychlý protiútok, hru v pohybu. Bude to hodně důležitý zápas, od startu do extraligy se může odvíjet celá sezona.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze