Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Lovosický házenkář Havel: Miluju černou práci, rád dostávám naloženo

Posila na postu pivota Ivo Havel mladší na Memoriálu Františka Arnošta v Lovosicích. | foto: Petr Bílek, MF DNES

26 2015
Není to žádný drobek, ale pro svoji pozici pivot Ivo Havel kila potřebuje. Posila extraligových házenkářů Lovosic má být v týmu hlavně na černou práci.

„A tu já miluju. Rád dostávám naloženo, posouvá mě to dál. Jsem tady na tu černou ošklivou hnusnou práci, co bolí,“ říká o sobě pořez Havel. „Nemůžu vážit sedmdesát kilo, to jsem měl snad někdy ve třetí třídě. Můj úkol není běhat po hřišti jako nějaký ratlík,“ líčí hráč, který se do Lovosic vrací po devíti sezonách strávených v německém Bad Blankenburgu.

Zpátky domů lovosického odchovance táhla hlavně parta. A také příprava na novou životní etapu. „Kluci na mě docela tlačili, abych se vrátil. A taky chci začít pracovat, přece jen už nejsem nejmladší. Profesionálně nemůžu hrát celý život, i když bych samozřejmě chtěl,“ zubí se.

V Německu byl profesionálem celou dobu, byť hrál „jen“ třetí bundesligu. „Asi po čtyřech letech jsem přišel za vedením, že bych chtěl aspoň dva dny v týdnu pracovat, abych měl nějakou praxi. Tak jsem dělal nějaké brigádky, abych se něco naučil.“

Posila na postu pivota Ivo Havel mladší na Memoriálu Františka Arnošta v...

Kvůli nedostatku financí Havel v Německu pracovat nemusel. „Nezajistí vás to na celý život, ale rozhodně si žijete dobrým životem. V Bad Blankenburgu všechno funguje, je tam dobrá základna, sponzoři, slušné peníze. Kdyby nepřišla nabídka Lovosic, tak tam zůstanu. Ale naštěstí přišla,“ cení si Havel.

V Německu se udržel v jednom klubu dlouhých 9 sezon, to je docela rarita. „Měl jsem štěstí, že tam všechno fungovalo a nebyl důvod hledat něco jiného. Na druhou stranu tam se mnou byli další dva pivoti, musel jsem celou dobu dokazovat, že na to mám. A to také lehké nebylo.“

Ale Havel vedení klubu opakovaně přesvědčil o svých kvalitách a ani teď v Bad Blankenburgu nebyli nadšení, že se vrací do Lovosic. „Dostat nabídku od kohokoliv jiného než od Lovosic, tak zůstanu v Německu,“ neskrývá Havel, že mu Bad Blankenburg přirostl k srdci.

Teď už se ale těší na novou výzvu, kterou bude česká extraliga.

„Titul je můj velký sen. Proto jsem tady, abych pro něj udělal všechno. Ale extraliga nebude žádná procházka růžovým sadem. Úplně jinak se tu brání, něco jiného je dovolené. Za co by v Německu pískli sedmičku, tady ji nepísknou. Člověk si na to musí zvyknout.“

 A zvykat si bude muset i Havlova německé přítelkyně, která se za svým vyvoleným přestěhovala do Čech. „Já jí od začátku říkal, že se sem vrátím. A jestli chce něco vážnějšího, tak že musí jít se mnou. A když se nám narodilo dítě, tak už prostě musela,“ směje se otec sedmiměsíční dcery.

Pro svou rodinu postavil dům a teď se snaží své přítelkyni pomáhat s češtinou. „Snad najdeme i nějakou školu, pomáhají jí i holky od spoluhráčů. A dcera? Já na ni mluvím česky, partnerka německy. A chceme, aby to to tak zůstalo. “Najdete na iDNES.czmobilní verze