Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Házenkáři Lovosic ulovili posilu u mistra. Přichází Bičiště

Vladimíru Šumovi nebylo letos do smíchu, rozlučkovou sezonu si trenér házenkářů Lovosic představoval jinak. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

8 2016
V letošní házenkářské sezoně kapitální úlovek nezískali, slávu lovosických lovců tak budou v novém ročníku oprašovat dva poslední asistenti končícího trenéra Vladimíra Šumy. „Jsem rád, že jsou to kluci z naší líhně,“ kvituje Šuma volbu Milana Berky coby hlavního trenéra a Václava Tomana jako asistenta. Už v pondělí tým poprvé cepovali.

Šuma se loučí po sezoně, kterou vedení označilo za neúspěšnou. Paradoxně jen rok poté, co s Lovosicemi slavil nejúspěšnější ročník v historii; tehdy získaly stříbro v extralize a zlato v poháru. Letos? Konečné 6. místo nikoho neuspokojilo, a ani pohárové stříbro průšvih nevyžehlilo.

„Sezona je v každém případě neúspěšná. V poháru se totiž bere jen vítězství, 2. místo se nepočítá,“ tvrdí sportovní ředitel Vojtěch Srba. „Nepovedla se nám základní část extraligy. Možná bychom play-off hodnotili pozitivně, kdybychom ve čtvrtfinále s mistrovskou Plzní vypadli 2:3 na zápasy. Ale sérii 0:3 nemůžeme považovat za úspěch.“

Skromný klub žádné hromobití nečeká. „Cíle jsme nenaplnili, že by se ovšem něco hroutilo, to ne. Zklamání cítíme, ale je to sport a pořád patříme do špičky,“ míní Srba.

Exreprezentant Šuma dal extraligové trenéřině sbohem kvůli tomu, že ji nestíhal skloubit s časově náročnou funkcí místostarosty. Ani jeho sezona nenadchla. „Nebyla ideální. Začalo to zraněními, pak přišla stopka pro Klimta na tři měsíce, tým jsme měli poslepovaný,“ ohlédl se. „Když už jsme byli kompletní, nedařilo se nám. Neměli jsme kvalitní venkovní utkání. Nepovedlo se to, mrzela mě naše nejistota ve hře.“

I Srbu štvaly výkonnostní výkyvy, na cizích palubovkách byli lovosičtí lovci poloviční. „Musíme si vyhodnotit, proč jsme podávali diametrálně odlišné výkony doma a venku. Což je zarážející, vždyť mužstvo má kvalitu a zkušenosti. Je to k velkému zamyšlení,“ chystá analýzu.

Pracovat na zlepšení už začal nový trenérský tandem. Berka pomáhal Šumovi letos, Toman loni. Pikantní je, že jejich otcové spolu kdysi taky Lovosice vedli. „Věřím, že jsme našli vhodnou trenérskou dvojici,“ doufá sportovní ředitel.

Zvažoval dvě varianty. Buď domácí trenéři, nebo někdo zvenčí bez vazeb na hráče. Druhou možnost škrtnul dietní rozpočet. „Přitom by to pro všechny byl impulz. Ale podmínky, jaké můžeme nabídnout, jsou dost omezené,“ doznal Srba.

Kádr nikdo neopustil. A první posilou je dvacetiletý David Bičiště z mistrovské Plzně. „Dlouhodobě máme potíže s levákem, na pravé spojce jsme hráli s pravákem 2,5 sezony, to je problém při kombinaci a postupném útoku,“ viděl Srba. Právě Bičiště, 198 cm vysoký talent, to může změnit. Levákem na pravou spojku je i Kalík, přecházející z dorostu. S ním povýšili do áčka rovněž pravé křídlo Konárik, levé křídlo Motlej, univerzál Provinský a brankář Gebur.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze