Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Lovosice a házenkářský titul? Příjemně se to poslouchá, říká tahoun Berka

Lovosický Milan Berka (vlevo) a Dědek ze Zubří. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

5 2010
Kdo je největší favorit házenkářské extraligy? Podle trenéra Zubří Jiřího Miky Lovosice! "Ne že bych s tím nesouhlasil. Každý chce vyhrát a určitě i my to chceme dotáhnout co nejdál. Ale jestli to bude mistrovský titul... Každopádně každým takovým vítězstvím jako teď nad Zubřím (25:22) se přibližujeme k metám, kam chceme," řekl Milan Berka, jeden z tahounů Lovosic.

Na navrátilce z Německa bude tým sázet i v sobotu v zápase s Frýdkem-Místkem.

Jak se poslouchá, když o vás někdo mluví jako o hlavním kandidátovi na titul?
Je to příjemné. Je pravda, že zkušený tým tady na rozdíl od soupeřů máme. Tak snad přispějeme mančaftu k lepším výkonům. S Vláďou Šumou nám to zatím šlape velice dobře.

S vlastní formou asi můžete být spokojený.
Můžu, ale pro mě je důležitý, když vyhráváme. Proti Zubří to ode mě žádný extra výkon nebyl, ale vyhráli jsme. A to je podstatné.

Ale v jiných zápasech to hodně berete na sebe. Dáváte dost gólů.
Dal jsem 9 v zápase, ale nevyhráli jsme. To je pak na nic. Je lepší, když se to rozloží na všechny hráče a máte body. Z toho pramení naše poslední úspěchy.

OČIMA SOUPEŘE

Jiří Mika, trenér Zubří: "Lovosice jsou největší aspirant na titul. Mají nejzkušenější hráče, ostatní mužstva mají mladé kádry. Když se jim nikdo nezraní, tak mají letos ohromnou šanci udělat velký úspěch. Viděl jsem tady výborného Motla, oba brankáře, Berka tomu dal tvář. A kdo má více reprezentačních startů v extralize než Šuma s Berkou dohromady?"

Jak je na tom vaše zdraví?
Když hraju, tak jsem zdravý. Nemusím do toho dávat žádné sebezapření, házená mě baví, a když to tak je, jde všechno stranou. Jsem spokojený.

A rozjely se i Lovosice. Posledních pět zápasů jste neprohráli.
Škoda proher v Plzni a na Dukle, na druhou stranu - třeba nás to nakoplo. Zlepšovat se dá vždy něco, ale podle mě je to teď dobré. Vyhráváme, je pohoda, všechno se dělá lehčeji. I ty rozcvičky jsou najednou lepší (smích).

V čem je jiná 2. německá liga, v níž jste byl většinu svého zahraničního angažmá, a extraliga?
V Německu je obrovský množství mladých hráčů jako tady, ale také obrovské množství zkušenějších, kteří dříve hráli první bundesligu. Reprezentanti různých národností. Takže velký rozdíl je ve zkušenostech. Technicky taky, ale tady to hrají, až na náš mančaft a možná pár mazáků v Plzni, samí mladí kluci. Odchovanci českých klubů. To je samozřejmě dobře, ale zkušenosti nejdou nabrat. To se musí v kvalitě projevit.

Překvapil vás nějaký tým?
Hodně mančaftů mě překvapuje rychlostí, samozřejmě i technikou s míčem. Velice se mi líbí hra Jičína, mají tam vynikající tři dorostence. Zubří to samé. Líbí se mi rychlost, v jaké se to tady hraje.

Český házenkář Milan Berka v utkání proti Rakousku.

Milan Berka v reprezentačním dresu v utkání proti Rakousku.

Hodně jste odehrál i v reprezentaci a v Lovosicích máte nástupce Jiřího Motla. Co o něm soudíte?
Pro mě je Jirka nejlepší levé křídlo, jaké Česká republika momentálně má. Univerzálností v obraně i v útoku, technikou, silou, kondicí. Má všechno, absolutně nejlepší hráč ligy.

Měl by dostat víc prostoru v národním týmu?
Dokáže to sám, nepotřebuje přímluvy. Je to vynikající hráč, ví se to o něm a šanci dostane a chytí ji za pačesy. O Jirku se nebojím.

Dostanou se Češi na Euro?
Pevně tomu věřím. Po té nešťastné kvalifikaci se Srby nám uteklo druhé mistrovství světa po sobě, úspěch potřebujeme. Nestojíme si moc dobře.

Kvalifikace o postup na Euro je rozehraná dobře.
Dva zápasy jsme zvládli. Klíčové to bude na jaře s Norskem. Když se uspěje, dá se říct, že je hotovo. Klukům musí vydržet forma a zdraví. Pak může přijít i úspěch jako na ME v Rakousku.Najdete na iDNES.czmobilní verze