Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Louis ještě ukáže, co v něm je, vzkazuje golfovému světu jeho hrdý učitel Els

Triumf v St. Andrews Oosthuizena katapultoval z 54. na 15. místo světového žebříčku. | foto: AP

20 2010
British Open docela slušně zahýbalo světovým žebříčkem i pozorností médií. Zatímco američtí novináři už zjistili, že vlastně nějaký Louis Oosthuizen je, jejich evropští kolegové si vesměs zjistili, jak se jeho jméno vyslovuje. Podle Ernieho Else je to potřeba, jelikož se o vítězi British Open ještě hodně uslyší.

Překvapivých vítězů The Open bylo v minulosti hned několik, ale takovým rozdílem a bezchybnou hrou netriumfoval žádný. To vyvolává otázku, zda je Oosthuizen schopen vyhrávat pravidelněji a nebýt jen kometou, co zazářila a velmi rychle vyhasla.

Ač mezi golfovou veřejností moc znám nebyl, letos se mu na evropské tour dařilo. Po pěti triumfech na jihoafrické Sunshine Tour se v sedmadvaceti letech dočkal premiérového vítězství na European Tour, když vyhrál Open de Andalucia. Také má letos na kontě i s British Open osm umístění v první desítce. To už vypovídá o tom, že úspěch v St. Andrews nebyl úplnou náhodou. Mimochodem, i Američané se rozpomněli na to, že tento jihoafrický hráč vyhrál tříparovou exhibici na letošním Masters.

Louis Oosthuizen, British Open, St. Andrews, 4. kolo

Louis Oosthuizen vyhrál letošní British Open senzačním způsobem.

Oosthuizen, který pochází z chudých poměrů, by se golfu nemohl věnovat, nebýt Ernieho Else. Ten v JAR provozuje golfovou školu a nadějné děti finančně podporuje. Oosthuzen, kterému se přezdívá Shrek, Elsovi při přebírání klaretového džbánu nezapomněl poděkovat. Sám Els je na něj dle svých slov "neskutečně hrdý".

TOP10

1. Tiger Woods (USA), 10.14
2. Phil Mickelson (USA), 9.38
3. Lee Westwood (Angl.), 9.15
4. Steve Stricker (USA), 7.47
5. Jim Furyk (USA), 6.61
6. Ernie Els (JAR), 5.79
7. Rory McIlroy (S.Irs.), 5.72
8. Paul Casey (Angl.), 5.69
9. Luke Donald (Angl.), 5.55
10. Ian Poulter (Angl.), 5.38

Nikdo v St. Andrews nebyl šťastnější než bývalá světová jednička a v současnosti šestý hráč žebříčku. "Bylo by těžké na světě najít někoho, kdo je na něj víc hrdý než já," řekl po nedělním triumfu, který mohl sledovat celý, jelikož turnaj pro Else skončil po dvou kolech. Přesto bude mít na 150. výročí od prvního ročníku slavného turnaje jen dobré vzpomínky.

"Nemůžu být spokojenější. Je to první vítěz major turnaje, kterého jsme vychovali. Ten kluk do naší nadace přišel z malého města, my jsme mu dali vzdělání a trénink a poslali po různých turnajích v Jižní Africe i ve světě," vysvětlil Els.

Ernie Els, CA Championship

Ernie Els, jehož nadace Oosthuizenovi pomohla v nastartování kariéry.

"Vítězství mu do hlavy nestoupne. Jeho život se změní, ale je to úžasný kluk. Dávno před tím, než o něm někdo slyšel, jsem tušil, že z něj může být výjimečný hráč," řekl Els. Na hřišti v rodném Mossel Bay prý zahrál kolo za 57 ran, což se nikomu jinému nepodařilo. "Když se vám něco takového podaří, něco ve vás musí být," řekl Els a dodal, že už i Oosthuizen založil svou nadaci a pomáhá chudým jihoafrickým dětem něčeho v životě dosáhnout. "Louis dostal pomoc, využil jí a teď sám se snaží pomáhat dalším. Je to opravdu skvělý člověk," dodal Els.

Tiger Woods, British Open, St. Andrews, 3. kolo

Tiger Woods se stále drží na na postu světové jedničky. Ale kromě Mickelsona už se přibližuje i Lee Westwood.

Kromě Oosthuizenova triumfu se hovoří o konci éry

Race to Dubai

( v mil. eur)

1. Graeme McDowell (S.Irs.) 1,974
2. Lee Westwood (Angl.) 1,823
3. Ernie Els (JAR) 1,650
4. Charl Schwartzel (JAR) 1,596
5. Louis Oosthuizen (JAR) 1,510

Tigera Woodse, jenž od sexuálního skandálu z konce loňského roku nevyhrál jediný turnaj, opustil ho trenér a pronásledují ho i zdravotní problémy. Woods se sice stále drží na postu světové jedničky, ale spíše díky tomu, že se trápí i dvojka Phil Mickelson a ne a ne vyžít šance na to sesadit po pěti letech Woodse z golfového trůnu.

K oběma se tak nenápadně přibližuje Angličan Lee Westwood, jehož od Woodse dělí jeden průměrný bod a jedna setina. Na pozici světové dvojky ztrácí jen 23 setin bodu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze