Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Loučení se světovým motokrosem v Lokti, víkendový závod MS je poslední

Loňská Velká cena České republiky v motokrosu, třída MX1. | foto: Martin Stolař, MAFRA

25 2014
Derniéra čeká loketskou motokrosovou trať, aspoň co se týče měření sil nejlepších závodníků světa. Víkendové mistrovství světa bude poslední, které se v serpentinách bude konat. Důvod? Nejsou peníze. Generální partner Sokolovská uhelná se s organizátory dohodla, že letošní ročník bude poslední. Dál nic.

„Nenašli jsme žádnou společnost, která by byla schopna šampionát pokrýt,“ praví smutně šéf závodu Zdeněk Dvořák. Jemu samotnému dochází, že tradiční největší moto akce v regionu hraje svou labutí píseň a pokračování v nedohlednu. „Bude to trochu nostalgické,“ vyloudí na tváři přeci jen úsměv i přes nutnost loučení.

Pořadatele i celý karlovarský kraj musí ztráta tak velkého závodu mrzet. Loket během několika let získal skvělé jméno a patřil mezi oblíbené tratě samotných jezdců. Teď se po ní pojede naposledy, a hned pět závodů. Půjde tak o jakýsi dárek na rozloučenou.

„Novinkou je závod MS v kategorii žen,“ chlubí se Dvořák. Podle něj se diváci, kterých je tradičně přes deset tisíc, mají na co těšit. Připraven je i bohatý doprovodný program po oba dny. Vlastně už v pátek se začíná dvěma koncerty a noční show DJ Lucky boy. Oblíbený bývá sobotní ohňostroj, nad Loktem se rozzáří ve 23 hodin.

GP v motokrosu v Lokti

Závodit o body do průběžného pořadí světového poháru se začne v neděli dopoledne. První na řadu půjdou ženy, následují EMX 150 a EMX 125. Od 13.15 hod. startuje kategorie MX2, o hodinu později elitní skupina MXGP.

Program nedělních závodů
Ženy
- 2. závod 10.30
EMX 150 - 2. závod 11.15
EMX 125 - 2. závod 12.00
MX 2 - 1. závod 13.15
MXGP - 1. závod 14.15
MX2 - 2. závod 16.10
MXGP - 2. závod 17.10 

Velký nápor motokrosových fanoušků žádá rozšíření organizačního týmu. Starat se bude o pohodlí závodníků i návštěvníků. „Ti mají možnost parkovat jako každý rok nedaleko závodiště na hlídaném prostoru,“ říká Zdeněk Dvořák. Závěrečný díl světového šampionátu v Lokti slibuje velkolepou podívanou. „Snažíme se, aby šlo pro diváky o zážitek a měli na co vzpomínat.“

Vedle všech doprovodných akcí půjde především o motokros. V elitní kategorii MXGP bude jediný domácí zástupce - Martin Michek na KTM. Soupeřem mu bude i světová jednička Ital Antonio Cairoli z týmu Red Bull KTM Factory Racing. S 577 body aktuálně vedoucí muž letošního seriálu vyhrál poslední čtyři závody.

Druhý Belgičan Jeremy Van Horebeek ztrácí dvaašedesát bodů. „Jeho šance na titul jsou už velmi malé,“ uznává Dvořák. Cairoli si tak do Lokte jede znovu pro důležité body v honbě za prvenstvím.

Svého startu se nechce vzdát ani Nizozemec Jeffrey Herlings, nejlepší v kategorii MX2. Před týdnem si zlomil stehenní kost na levé noze, jenže motokrosový mladík hlásí: „Ještě není konec, dokud to jenom trochu půjde. Mám velkou motivaci a chuť, vidím to pozitivně.“ Operace podle dostupných zpráv proběhla úspěšně a chirurgicky vložený čep by měl lídra seriálu pustit do příštích závodů.

Program mistrovství světa je rozprostřen do dvou dnů. Po víkendových tréninkových a kvalifikačních jízdách se naostro bude závodit v neděli. Kategorie MXGP odstartuje v 14.15 hod. „Závod se jede na 30 minut plus dvě kola,“ objasňuje Zdeněk Dvořák parametry šampionátu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze