Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Loučení Čumplové odložil šampionát

1 2003
Poreč - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - V době, kdy neděle zvolna přecházela do prvního dne nového pracovního týdne, vyrazily české házenkářky na zhruba dvanáctihodinovou cestu z Olomouce do Poreče. V chorvatském letovisku je už v úterý čeká první soupeř na MS - Uruguay. Mezi pasažéry autobusu nechyběla ani dlouholetá opora týmu Petra Čumplová.

"Snad se nám podaří tu cestu prospat. Je to dlouhé," doufala třicetiletá hráčka, která se po minulé sezoně už původně chtěla z vrcholovou házenou rozloučit a věnovat se naplno právnické praxi. "Chtěla jsem hrát už jen pro radost, úplně bez sportu bych ale zatím být nemohla."

Jenže úspěch českého týmu v kvalifikačních zápasech o postup na MS, v nichž vyřadil Nizozemsko, loučení oddálil. Přesto nastala v životě zkušené házenkářky velká změna.

Po letech strávených ve špičkových bundesligových klubech obléká v této sezoně "jen" dres týmu německé regionální soutěže HC Sachsen Neustadt-Sebnitz, trénuje s pražskou Slavií a především pracuje v advokátní kanceláři své matky, rovněž bývalé házenkářky Olgy Preclíkové.

"Mám za sebou hodně náročný půlrok, tolik povinností za den jsem předtím neměla. Ale je to příjemná změna, už jsem to potřebovala. Chtěla jsem konečně dělat také něco jiného než jen házenou," vysvětluje jedno z nejlepších evropských levých křídel  posledních let.

Po roce v Mindenu, čtyřech sezonách v Mainzlaru a třech v Leverkusenu se Petra Čumplová najednou ocitla o několik pater níž. "S bundesligou se to srovnat nedá, ale překvapilo mě, že úroveň není zas tak špatná. Snažíme se hrát rychlou házenou," říká.

V Neustadtu většinou nehraje na křídle, ale na střední spojce. Hodně se potkávám s míčem, snažím se tvořit hru. Je to něco nového. Daří se nám. Klub loni nejspíš omylem spadl z vyšší soutěže, a tak jsme zatím vyhrávali o patnáct, dvacet gólů."

Daří se i samotné české házenkářce, a tak znovu odolávala nabídkám z bundesligy. "Chtěli mě třeba v Norimberku, který hraje na špici. Ale já se prostě rozhodla už pro trochu jiný život."

K němu už napevno patří práce v advokátní kanceláři. "Baví mě to, i když jsem vlastně nováček. Školu jsem skončila už před čtyřmi lety, ale každý se učí až v praxi. Jednodušší věci už zvládám."

Celý týden se připravuje v Praze se Slavií, kde házenkářsky vyrostla. Do Německa jezdívá jen na jeden trénink a na zápas. A tak se přímo nabízí otázky, zda přece jen ještě nevypomůže svému bývalému klubu. "Necháme to otevřené," říká mnohoznačně.

Loni na evropském šampionátu v Dánsku se Češky blýskly osmým místem, a tak by se rády tomuto výsledku co nejvíce přiblížily. "Nervozita stoupá, snad to z nás spadne hned v prvním zápase. Loni v Dánsku jsme na úvod otočily zápas se Slovinskem, což nám dodalo hodně sebevědomí. Pro úspěch uděláme maximum, budeme bojovat."Najdete na iDNES.czmobilní verze