Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Lotyš Vajnštejns překvapil favority

15 2000
P l o u a y (F r a n c i e ) - V silničním závodu kategorie elite, kterým vyvrcholilo mistrovství světa v silniční cyklistice ve francouzském Plouay, se stejně jako loni neprosadil na nejvyšší stupeň nikdo z hlavních favoritů. Všechna esa zaskočil ve spurtu vedoucí skupiny Lotyš Romans Vajnštejns. Za ním projel po 269 kilometrech cílem Zbygniew Spruch z Polska a bronz získal obhájce titulu Oscar Freire ze Španělska.

Bez mnoha cyklistů zvučných jmen Pantaniho, Taffiho, Ullricha, Armstronga a Zülleho vyrazilo na náročný okruh dlouhý 14,1 kilometru 158 jezdců ze 29 zemí. Byla mezi nimi i česká trojice Ondřej Sosenka, Milan Kadlec a Luboš Kejval. Podle zákonitostí profesionálního pelotonu se dlouho prakticky nic nedělo, přestože tempo závodu se pohybovalo neustále kolem čtyřiceti kilometrů v hodině.

Ještě tři okruhy před cílem se držela pohromadě skupiny zhruba sto jezdců se Sosenkou a Kadlecem, zatímco Kejval krátce předtím odstoupil. Závěr závodu se však odehrál v pekelném tempu. Nástup stíhal nástup a vedoucí skupina se neustále tenčila. Do závěrečných 14 kilometrů vjíždělo v čele asi třicet závodníků.

Zbylá česká dvojice jela ve druhé skupině, která poznala, že je konec nadějí a hodně zvolnila. Do cíle dorazila se ztrátou kolem deseti minut.

O sólový únik se pokusil Belgičan Merckx, ale neuspěl. Stejně dopadl deset kilometrů před cílem jeho krajan Čmil a později také Ital Casagrande. Kilometr před cílem opět vystřelil jako šíp již sedmatřicetiletý Čmil, ale jeho snažení bylo marné. Spurtující pronásledovatelé se přes něj přehnali snad pouhých třicet metrů před cílovou metou. Potřinácté v sezoně zvítězil Vajnštejns, šestý jezdec světového žebříčku, a dosáhl životního úspěchu.

Smutek zavládl v italském táboře. Tři jezdci této cyklistické velmoci sice skončili v elitní desítce, ale na medaili nedosáhli. Nejlépe skončil velký favorit Michele Bartoli na čtvrtém místě. Sosenka obsadil 91. místo se ztrátou více než dvanácti minut, Kadlec dojel těsně za ním.

Výsledky (269 km):
1. Vajnštejns (Lot.) 6:15:28 hod., 2. Spruch (Pol.), 3. Freire (Šp.), 4. Bartoli (It.), 5. Steinhauser (Něm.), 6. Aebersold (Švýc.), 7. Sunderland (Austr.), 8. Ch. McRae (USA), 9. Bettini, 10. Casagrande (oba It.) všichni stejný čas, ...91. Sosenka, 93. Kadlec oba -12:20, Kejval (všichni ČR) nedojel.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze