Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak Samková do Pardubické nalosovala prezidenta a Svoboda zasklil Váňu

PATNÁCTKA. Olympijští vítězové Eva Samková a David Svoboda losovali startovní čísla pro Velkou pardubickou a Josefu Váňovi s Tiumenem přidělili patnáctku. | foto: ČTK

3 2014
Noblesní prostředí secesního hotelu Paříž, ona v klobouku, jaký k dostihům patří, on v modrém saku, které zase sluší elegánům. Slavnostní losování startovních čísel 124. Velké pardubické do svých rukou vzali olympijští šampioni Eva Samková a David Svoboda. A málem při něm zapomněli na Josefa Váňu, osminásobného šampiona nejslavnějšího dostihu u nás.

V jednom kyblíku 22 čísel, ve druhém lístečky se jmény 22 koní, kteří se příští neděli porvou o podíl z dotace 5 milionů korun. Pak pětibojařský šampion Svoboda zanořil ruku pod "hladinu" a vytáhl první číslo. "Toto je nejtěžší, tak ho beru," pronesl, pak obálku rozlepil a zahlásil: "Dvanáctka."

To už snowboardkrosařka Samková, toho času na marodce s pochroumaným kotníkem, rozdělávala svou obálku a odhalila prvního z účastníků - Orphée des Blins. Jak stylové, hned na úvod se startovní číslo dozvěděla vítězka posledních dvou ročníků, která i letos míří na start s žokejem Faltejskem.

Účastníci Velké pardubické

1. Klaus (ž. Myška, majitel Dr.Charvát)
2. Amaragon (Liška, Maxa-Nýznerov)
3. Ter Mill (ž. Köhl, DC Malá Morávka)
4. Sherardo (Kubík, www.fotokisza.com)
5. Universe of Graacie (ž. Kousek, BORS Břeclav a.s.)
6. Rubín (Růžičková, Orling)
7. Gauner Danon (Kratochvíl, Meridian)
8. Trezor (Velek, Epicos)
9. Kasim (ž. Novák, Stáj Kejzlar)
10. Cardam (ž. Brečka, MPL Racing)
11. Nikas (ž. Andrés, Castor)
12. Orphée des Blins (ž. Faltejsek, DC Pegas)
13. Lambro (Grant, Put It To The Vote Partnership)
14. Pareto (ž. Boyer, Wrbna Racing)
15. Tiumen (ž. Váňa st., Köi DenKöi Dent)
16. Moula (Tůma, Iron Ladies Ostrava)
17. Zulejka (ž. Bartoš, Luka-Vedra)
18. Peintre Abstrait (ž. Matuský, Elektromontáže Mička)
19. Soros (ž. Váňa ml., Joly)
20. Sisi Merble (Kocman, www.trdelnik.com-Luka)
21. Zarif (ž. Stromský, Köi Dent)
22. Al Jaz (ž. Sovka, Quartis-Zámecký Vrch)

A dál... Lambro - 13. "Třináctka bude šťastná," odhadoval Svoboda. "Ty to bereš po sobě, ne?" mrkala Samková. "Píšete to, žejo?" ptal se Svoboda a obracel se na Josefa Váňu.

"Jste pověrčivý?" koukl pak na jeho syna. Soros, aktuálně prý nejlepší kůň z Váňových stájí, dostal devatenáctku. "Dobrý, díky," kývl 23letý nástupce slavného jezdce.

Zulejka vyrazí do boje s 31 překážkami s číslem 17. "Supr číslo, ne?" culil se pětibojař a Josef Bartoš, dvojnásobný vítěz Velké, musel uznat: "Jasně, děkuju." Pak spolu šampioni zapózovali a blesky fotoaparátů blikaly.

Lambro, jediný zahraniční účastník původem z Británie, dostal třináctku, Gauner Danon sedmičku. "Ten vyhraje," přesvědčoval Svoboda. Pro Rubína žokejky Martiny Růžičkové, jediné ženy ve 22hlavém poli, Svoboda vylosoval... "Ale teď nevím, jestli je to šestka, nebo devítka," dumal při pohledu na lísteček. "Aha, šestka," všiml si nakonec.

"A pane Váňa, jaké číslo chcete vy?" nabízel vítěz londýnské olympiády. Pak Samková vytáhla lísteček s nápisem Klaus a se smíchem vyprskla: "To je Václav!"

"Jsem tam vůbec?" poposedl Váňa nervózně, když už se blížil los ke konci a jméno jeho Tiumena pořád ne a ne zaznít. Ale už je tu, to nejlepší na konec. Jako poslední z osudí do rukou Samkové "vyskočil" dvojnásobný vládce pardubického závodiště. "Ale já už nemám číslo," hledal Svoboda poslední obálku. "Tys to teda podělal, Davide," kroutila hlavou snowboardistka.

Na Váňu, legendu českých dostihů zbyla patnáctka. "Čísla neřeším," mávl rukou 61letý žokej. "Vyhráli jsme s jedenadvacítkou, se sedmičkou, s trojkou. Stejně si kluci na startu udělají, co budou chtít, někdo si odskočí, kdo bude chtít jít dopředu, půjde a startér nic nenadělá. Chtěl jsem sedmičku, ale nevadí - vyhrajeme i s patnáctkou."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze