Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Lorenzo, to je motocyklový král, kterého si musíte zapamatovat

Jorge Lorenzo | foto: AP

13 2010
Češi v ten den dostávají občanku a získávají právo řídit babetu či jiné mopedy. On v den 15. narozenin vkročil do mistrovství světa silničních motocyklů, kde tehdy frčel i 230 km/h. "Byl to den, který ovlivnil celý můj život. Dostal jsem se do světa, o kterém jsem snil. A do světa, který si mě snad jednou bude pamatovat."

I takhle mluví Jorge Lorenzo. Sebevědomý 23letý Španěl, který na stupních vítězů slaví s lízátkem v puse, který dokáže vítězit i přes naraženou nohu, a především muž, který se téměř jistojistě brzy stane mistrem světa ve třídě MotoGP.

Vždyť před nedělním závodem v Brně má náskok na druhého Pedrosu 72 bodů, z devíti letošních startů byl šestkrát první a třikrát druhý! "Ta první polovina byla jako zázrak, ta druhá bude mnohem těžší. Ne, mistrem světa ještě nejsem," vyprávěl včera.

Přes pultík, od kterého mluvil, nebyl téměř vidět, a stejně ho všichni v sále poslouchali. Vlastně byl k vítězství předurčen. Už ve třech letech mu otec sestrojil motorku, o dva roky později na rodných Baleárských ostrovech vyhrával závody v motokrosu, a když o jeho talentu nebylo pochyb, první den, kdy to šlo, vyrazil do světa. Tedy mistrovství světa.

V něm se může startovat od 15 let, a tak musel při prvních závodech vynechat páteční kvalifikaci a nastoupit až v sobotu. To už na to věk měl.

A pak se to rozjelo. Téměř každý čtvrtý závod v šampionátu proměnil ve vítězství, v letech 2006 a 2007 se stal mistrem světa ve dvěstěpadesátkách a v necelých 21 letech už jezdil MotoGP. "Ta kariéra se může zdát rychlá, ale musel jsem urazit kus cesty. Pomohlo mi, že jsem začínal jako malý."

Fanoušky uhranul tím, kterak slavil triumfy. Na stupních vítězů má vždy v puse lízátko, na trati zapichuje vlajky, aby dobyté území přidal do svého Lorenzova světa. Tak se jmenuje i kniha, která o něm vyšla.

Jako každý Španěl miluje fotbal, fandí Barceloně, pravidelně si volá s tenisovou jedničkou Nadalem a obdivuje krajana Picassa. "Byl svůj a vždy měl svůj styl." Takový je i on. Když přišel do Yamahy, každý čekal, že bude poslušně přikyvovat týmovému parťákovi Rossimu. Ale on si vydupal, že budou mít oddělené boxy, a teď se z něj dokonce tým chystá udělat jedničku.

Rossi je totiž na odchodu. Ať žije nový král.

Čtěte v MF DNES

Další rozhovory a informace před závody mistrovství světa silničních motocyklů v Brně čtete v dnešní mimořádné příloze v deníku MF DNES.

.
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze