Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Loket je lepší, pochvaluje si Špotáková. Po pauze jde do bitvy o diamanty

BOLÍ TO. Oštěpařka Barbora Špotáková při finále oštěpařek na mistrovství Evropy v Barceloně. | foto: AP

12 2010
Po každém pokusu se chytala za loket. Au, bolí, skučela Barbora Špotáková. Přesto na mistrovství Evropy v Barceloně vybojovala bronz. Od té doby měla volno od házení, v pátek se vrátí do sektoru - v Londýně nastoupí do závodu Diamantové ligy.

Loket už se zlepšil, pochvalovala si světová rekordmanka. Poprvé ho pořádně zatíží až při soutěži.

V normálním životě už bolest necítí, přesto hlavně odpočívala. Fyzičku udržovala běháním, jízdou na kole, na bruslích a v posilovně. "Nechtěla jsem to dráždit," citovala Špotákovou agentura ČTK. "Myslím, že to je o hodně lepší."

Přesto, nebo možná právě proto, bude nervózní. A to by jí prý mohlo pomoci. Když se soustředí na techniku jako v kvalifikaci ME v Barceloně, povede se jí první pokus. "Je to tak lepší než si věřit na maximum a kazit techniku," prohlásila.

Hned po Barceloně podstoupila několik vyšetření, která neodhalila žádná poškození vazů nebo kloubu. Lékaři se ale nemohli shodnout na příčinách bolestí, někteří dokonce hovořili o oštěpařském lokti.

lídr stovky se odhlásil

Do Londýna nepřiletí sprinterská hvězda Asafa Powell. Jamajčan se odhlásil kvůli bolestem v zádech a přijde tak o možnost definitivně si zajistit celkový triumf v prestižní atletické lize. Z hlavních sprinterských hvězd tak na startu bude pouze Američan Tyson Gay.

Bývalý světový rekordman Powell vede dosavadní průběh Diamantové ligy zásluhou výher v Dauhá, Oslu, Římě a druhých míst v Gatesheadu a Paříži.

Kvůli zranění vynechal už minulý mítink ve Stockholmu, před problémy se zády Powell zápolil se zraněním třísel.

"Což se mi ale nezdá, protože to je dlouhodobá záležitost. Tohle byla jednorázová rána," vzpomínala na Monte Carlo, kde si zranění přivodila. "Tehdy to bylo nejhorší, po Evropě už to tolik nebolelo," uvedla Špotáková.

Věří, že s vazy by se jí v Londýně nemělo nic stát, proto se rozhodla závodit. "Je to jako kdybyste chtěli skákat do dálky s lehčím výronem," přirovnala. Hned další týden ji čeká závod Diamantové ligy v Curychu, pro ni dvanáctý start v sezoně a zároveň finálový. "Proto chci trochu pošetřit síly," plánovala.

V průběžném hodnocení Diamantové ligy v hodu oštěpem je na prvním místě s 12 body. V Curychu se ale uděluje dvojnásobný počet bodů - osm. "Bylo by hezké tady získat nějaké body, ale v Curychu to bude o něčem jiném," souhlasila. O body letos přišla v Eugene a v Gatesheadu, kde byla vždy třetí.

V Londýně může oplatit porážku Němkám - mistryni Evropy Lindě Stahlové i tradiční rivalce a v Barceloně stříbrné Christině Obergföllové. Obzvlášť, když se prý po ME nelichotivě vyjádřily o jejím lokti.

"Prý koho bolí loket, tak nemůže hodit 65 metrů," citovala Špotáková. "Mohla by si to odpustit, já také nekomentuji její bolavá záda," utrousila.

Vyjádření Obergföllové jí zprostředkovala další německá oštěpařka Steffi Neriusová, loňská mistryně světa. Sama už ukončila kariéru, ale trénuje postižené atlety a přijede na MS této kategorie do 23 let do Olomouce. "Chtěla přespat v Praze na půl cesty, ale já jsem zrovna v Curychu," řekla Špotáková.

Blíží se konec sezony, ale Špotáková už nyní ví, že příští rok bude muset přípravu přehodnotit. Bude mistrovství světa v Tegu, o rok později olympijské hry v Londýně a potom opět MS. "Už nepotřebuju tolik dřít. Musím si hlavně dávat pozor na achillovku," připomněla své problémy ze začátku roku. "Loket je toho následek, nesmím se přetrénovat," dodala.

Letos ale měla možnost účastnit se Diamantové ligy jako ambasadorka, což vzala jako příležitost. "A věřím, že to dotáhnu do vítězství," uvedla. Příští rok ale už riskovat se zdravím nebude. "Rozhodně Diamantovou ligu omezím," podotkla.

Vedle Špotákové budou v Londýně během pátku a soboty z českých atletů závodit také překážkář Petr Svoboda, tyčkařka Jiřina Ptáčníková, překážkářka Zuzana Hejnová a výškař Jaroslav Bába.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze