Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Loeb si doma jede pro sedmý titul v rallye. Fanoušci z něj šílí

Sébastien Loeb | foto: AP

30 2010
Štrasburk (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - I kdyby tento týden přijely do Alsaska nejslavnější hoolywoodské hvězdy, nikdo by o ně nestál. Všechny místní totiž zajímá zdejší rodák, šestinásobný mistr světa v rallye Sébastien Loeb.

Kvůli továrnímu jezdci Citroënu se v severovýchodním cípu Francie poprvé v historii jede soutěž světového šampionátu. Začíná dnes večer slavnostním startem u katedrály ve Štrasburku a nabídne tradiční třídenní porci 350 ostrých kilometrů. Přitom nechybí ani dva průjezdy Loebovým rodným městem Hagenau.

"Vyhrát doma by bylo naprosto kouzelné," netají se Loeb, kterého dělí jediná výhra od sedmého titulu v řadě. Zároveň by šlo o 60. vítězství v mistrovství světa. "Když se podíváte, o jakou jde konstelaci, bylo by to jako sen."

Hotové šílenství se strhlo už během seznamovacích jízd, což poznal jediný český účastník soutěže Martin Prokop. Trénoval ve stejné skupině jako Loeb. "Jezdil jsem pár minut po něm, takže jsem viděl, jak to lidi prožívají. Doslova ho naháněli," popsal Prokop. "Někteří lítali od odbočky k odbočce, jen aby ho viděli."

Tato epizoda zároveň svědčí o tom, že nejlepší sportovec Francie loňského roku bude doma pod obrovským tlakem. Ale málokdo pochybuje o tom, že ho neustojí. "Tlak je ukrutně velký, protože každý ode mě čeká snadné vítězství. Ale soutěž nebude o nic jednodušší než ty ostatní a já nemám nic předplaceného," upozornil Loeb.

"On to zvládne," je přesvědčený Prokop. "Narodil se tady, zdejší cesty má v krvi." Loeb v rodném kraji závodil jen na začátku kariéry. Například jedna rychlostní zkouška je stejná, kterou kterou jsem jel v roce 1997 při Florival rallye. "Byla to moje úplně první vložka," zavzpomínal.

O sedmý titul ho může připravit pouze Fin Jari-Matti Latvala z Fordu nebo krajan Sébastien Ogier. Člen juniorského týmu Citroënu by měl být Loebovým největším soupeřem. Ale že by ho porazil, o tom nepřemýšlí... "Chci být co nejblíž nejlepším asfaltovým jezdcům," naznačil Ogier svůj cíl.Najdete na iDNES.czmobilní verze