Z tohoto utkání je to vše. Děkujeme za pozornost a hezký zbytek večera. Na viděnou.

Další pokračování kvalifikace o postup na světový šampionát je na programu v závěru února, kdy se Češi představí na půdě Bulharska.

Češi tak po úvodní porážce s Bosnou a Hercegovinou zaznamenali v kvalifikaci druhou prohru. Litva naopak po triumfu nad Bulharskem znovu potvrdila roli papírového favorita a zůstává stoprocentní.

Čeští basketbalisté se po výpadku ve druhé čtvrtině dokázali houževnatým výkonem vrátit zpět do zápasu a stáhnout patnáctibodové manko. V poslední čtvrtině se dokonce dostali do vedení, po nezvládnuté koncovce přesto prohráli s Litvou 66:74. Český tým táhl zejména Tomáš Kyzlink, který zaznamenal skvostných 21 bodů. Na straně hostů z Pobaltí si nejlépe vedl třináctibodový Mindaugas Kuzminskas, jenž utkání uzavřel dalekonosnou trojkou z půlící čáry.

Konec zápasu.

39:59

Mindaugas Kuzminskas se blýskl parádní trojkou z půlící čáry. Parádní trefa.

39:55

Ondřej Sehnal proměnil jeden trestný hod ze dvou.

39:46

Litevci zachytili zpětnou přihrávku a upalovali na koš. Butkevičius dostal balon do běhu, z dvojtaktu trestuhodně neuspěl. Vzápětí po další české ztrátě minelu napravil. Je hotovo.

39:18

Arnas Butkevičius zaznamenává své první body v utkání, a to z čáry trestných hodů.

39:00

Petr Bohačík odclonil dva protihráče. Bratr Jaromír toho nevyužil a tentokrát zařízení netrefil. Již běží poslední minuta čtvrté čtvrtiny.

38:15

Jaromír Bohačík zvolil místo přihrávky střelu přes Butkevičiuse a udělal dobře. Tři body pro domácí reprezentaci!

37:59

Litevci bohužel ano. Žukauskas to znovu zkoušel ze stejného místa jako před chvílí a tentokrát už mířil přesně. Hosté vedou o pět bodů. Oddechový čas pro Česko.

37:49

Jaromír Bohačík porušil pravidlo o krocích. Naši se ke střele nedostali.

37:29

Žukauskas střílel z levého rohu palubovky naštěstí nepřesně. Dopředu vyrážejí basketbalisté v bílých dresech – tedy ti čeští.

37:11

Tomas Dimša proměnil jeden trestný hod ze dvou.

36:57

Tomáš Kyzlink je k nezastavení. Po úspěšném průniku jeden na jednoho je už na 21 bodech.

36:14

Eigirdas Žukauskas dobře zareagoval na odražený míč a zaskóroval zpod koše. Na protějším konci palubovky útočil na srovnání Jaromír Bohačík, trojku ale netrefil.

35:38

Tomáš Kyzlink tvrdě narazil do Cizauskase. Oba skončili na zemi. Proměněn byl pouze první z trestných hodů.

34:31

Vytenis Cizauskas bohužel oplácel z levého rohu palubovky stejnou mincí.

34:15

Tomáš Kyzlink navyšuje osobní statistiky na osmnáct bodů. Co je ale hlavní – trojkou posílá Čechy do těsného vedení.

33:53

Mindaugas Kuzminskas faulován Kovářem, který neměl pod košem příliš na vybranou. Proměněn byl jeden trestný hod.

33:22

Trojku nedal ani Dimša. Ronen Ginzburg si vyžádal oddechový čas.

32:45

Palyza to znovu zkoušel z tříbodové distance, asi metr před obloukem mířil zpoza obránce do obruče.

32:31

Kovářovi odpískán přísný faul. Češi protestují, není to ale nic platné. Martynas Echodas vytěžil z šestek jeden bod.

32:12

Lukáš Palyza trefil po zpětné přihrávce Kováře zpoza oblouku důležitou trojku. Je srovnáno!

31:36

Martynas Echodas si nájezdem na koš vynutil faul. Následné trestné hody proměnil.

31:22

Kovář z pravé strany koš přehodil. K míči se ale dostal Lukáš Palyza, který ošálil naznačením Kuzminskase a zaznamenal koš s faulem. Už je to jen o bod!

31:00

Nepřesnosti na obou stranách. Úvodní minuta poslední čtvrtiny změnu skóre nepřinesla.

30:01

Začala čtvrtá čtvrtina.

30:00

Třetí čtvrtina skončila.

29:59

Ondřej Sehnal našel přihrávkou zpoza zadní lajny mezi obránci Martina Peterku a ten mířil přesně! Češi vyhráli třetí čtvrtinu 18:9 a jsou zpět ve hře o vítězství.

29:57

Po technické chybě Masiulise neproměnil Tomáš Kyzlink šestku. To je škoda, naši ale zůstanou u míče.

29:19

Tomáš Kyzlink proměnil po faulu Gailiuse oba trestné hody! Je to o šest bodů, a to už je hratelné skóre!

28:52

Teď vysunul Sehnal dlouhou přihrávkou Tomáše Kyzlinka a ten zakončil brejk dalšími body.

28:26

Ondřej Sehnal reaguje dvěma body.

28:18

To je škoda. Eigirdas Žukauskas trefil dalekonosnou trojku. Češi měli opět několik možností snížit.

26:48

Po střele o desku se míč odrazil k Luboši Kovářovi, který reflexivně zakončil.

25:53

Litevské střelecké mlčení prolomil dvěma body Osvaldas Oliševičius.

25:29

Nejprve krátká střela Jaromíra Bohačíka, následně hrál zleva o obruč zpět do pole. Velká škoda, už to mohlo být klidně o dva koše.

24:05

Další snížení mohl přidat Jaromír Bohačík, tentokrát se ale netrefil. Litva nicméně reaguje oddechovým časem.

23:44

Svůj první koš v utkání zaznamenal Jakub Šiřina, jenž se z levé strany prodral do zakončení. Hala jásá.

23:14

Tentokrát se prosadil druhý z bratří Bohačíků – Jaromír. Češi snižují na rozdíl jedenáctí bodů. Jen tak dále...

22:56

Petr Bohačík dostal přihrávku z pravého rohu. Poté střílel přes obránce a získal ještě trestný hod. Ten neproměnil.

22:24

Jakub Šiřina se na pravé straně dostal se štěstím k míči, z bezprostřední blízkosti ovšem minul.

21:16

Z výskoku se v krátkém sledu opět prosadil Martynas Echodas.

20:43

Povedeným nájezdem na koš se prezentoval Tomáš Kyzlink, jenž se dostává přes desetibodovou hranici.

20:25

Skóre druhého poločasu otevřel Martynas Echodas.

20:01

Začala třetí čtvrtina.

Druhý poločas začne přibližně v 17:58.

Druhá čtvrtina českým basketbalistům vůbec nevyšla. Češi ji prohráli o 17 bodů, a v poločase tak ztrácí na litevského favorita 13 bodů. Duel skončil smolně pro Davida Jelínka, který se po špatném došlápnutí zranil. Výběr trenéra Ginzburga nešetří přísnými verdikty ani rozhodčí. Uvidíme, zda v sobě dokáže domácí reprezentace nalézt po pauze dostatek psychických a fyzických sil k tomu, aby výsledek ještě zdramatizovala. Výborné opavské publikum by si to zasloužilo.

20:00

Druhá čtvrtina skončila.

19:33

Laurynas Birutis cílil z otočky přesně. Litevský náskok narůstá.

19:18

Tomáš Kyzlink doskočil v obraně a následně zkoušel trojku z pravé strany. Balon do koše nespadl.

18:01

Tomas Dimša dostal do vzduchu obránce a zakončil s koncem časového limitu za dva body. Další frustrující okamžik pro český tým.

17:57

Jaromíru Bohačíkovi odpískán nesportovní faul na Girdziunase. Další velmi přísný verdikt. Litva trestné hody proměnila a navíc rozehrává z okraje palubovky.

16:57

Na protějším konci palubovky se úspěšným zakončením prezentoval Tomáš Kyzlink. Ten už je dnes na devíti bodech.

16:31

Dimša přihrál balon nalevo, kde si ho sebral ze vzduchu Birutis a se štěstím jej uklidil do koše.

16:12

Šimon Puršl střílel s koncem časového limitu hodně nepřesně. Míč se ani nedotkl obruče, takže může útočit Litva.

15:38

Češi snižují zásluhou nájezdu Ondřeje Sehnala.

15:20

Na střídačce Martin Peterka, který schytal Dimšův loket do obličeje. Vypadá to na krvavý šrám.

14:51

Tomáš Kyzlink se z levé strany hezky prodral až pod koš, kde skóroval. Zastavit se ho snažil Dimša, leč marně.

14:36

Tomas Dimša dostal míč na pravou stranu. Otevřenou střelou za tři body navýšil litevské vedení na dvojciferné.

14:24

Jaromír Bohačík při exekuci trestných hodů úspěšný jen z poloviny.

14:17

Zápas pokračuje, bohužel už bez Davida Jelínka, který si leduje nohu.

13:57

Ondřej Sehnal při své individuální akci neuspěl. Na konci rychlého litevského protiútoku přihrál Kuzminskas o zem napravo Žukauskasovi. Ten donutil domácí střídačku k dalšímu oddechovému času.

13:43

Ronen Ginzburg reagoval hodně rozhořčeně na další z verdiktů rozhodčího. Následkem byla technická chyba a trestný hod, který proměnil Eigirdas Žukauskas.

13:25

Jaromír Bohačík fauloval Gytise Masiulise. Ten ze dvou šestek vytěžil bod.

13:04

Jelínek je ošetřován za reklamním panelem. Zároveň je střídán Petr Bohačík, jenž už má na kontě tři fauly.

12:48

Litva odskakuje. Další českou ztrátu potrestal rychlým protiútokem Gytis Masiulis.

12:23

David Jelínek po drobném kontaktu se Žukauskasem zůstal ležet na levém okraji palubovky. Nakonec odkulhal na lavičku. Snad bude v pořádku.

12:21

Žukauskas nahodil míč na koš a Kuzminskas ho ve vzduchu umístil do obruče.

11:26

Misky vah překlopil těsně na stranu Litvy Deividas Gailius. Toho neuhlídal Petr Bohačík.

11:08

Po týmové poradě vrátil domácímu výběru vedení Petr Bohačík. Hbitý nájezd na koš.

10:58

Cizauskas našel obloučkem za obránce Echodase. Ten se obtočil kolem osy a dopravil míč do koše. Litva jde do vedení, Češi reagují oddechovým časem.

10:12

Mindaugas Kuzminskas dostal balon na levou stranu, kde zůstal úplně osamocený. Prostor využil v přesnou trojku.

10:01

Začala druhá čtvrtina.

10:00

První čtvrtina skončila.

09:57

Domácí získali balon a mohli ještě jednou zaútočit. Lukáš Palyza ale zařízení minul.

09:43

Dobrý nájezd na koš v podání Šimona Puršla, jenž vrací Čechům čtyřbodové vedení.

09:30

Palyza střílel s koncem časového limitu zpoza oblouku nepřesně. Na protějším konci si nepovedeno trojku doskočil Echodas a zaznamenal dva litevské body.

08:43

Kovář nedal trojku. Při následném protiútoku neuhlídal Kuzminskase, který kratší střelou snížil.

07:58

Martynas Echodas pod košem faulován Puršlem. Proměnil jen první trestný hod.

07:25

Český tým opět odskakuje. Jaromír Bohačík trefil trojku!

07:09

Mindaugas Kuzminskas skóruje kratší střelou ze střední části palubovky.

06:45

Jaromír Bohačík vypíchl balon a našel po pravé ruce Martina Peterku, který se pověsil do koše.

06:05

David Jelínek se krátce po příchodu na palubovku prosadil za dva body.

04:55

Mindaugas Girdžiunas se v zakončení znovu činil.

04:36

Kratší střelou z pravé strany se prosadil Jaromír Bohačík.

03:59

Po Šiřinově faulu proměnil Mindaugas Girdžiunas dva trestné hody. Litva už se dostává na dostřel.

03:50

Na druhé straně reagoval košem Tomas Dimša.

03:35

Jaromír Bohačík se prodribloval do koše.

03:16

Osvaldas Oliševicius přidává z nájezdu další dva litevské body.

02:45

Mindaugas Girdziunas snižuje střelou přes hlavu.

02:31

Šiřina předal balon Martinu Peterkovi a ten vykouzlil úspěšnou trojku! Češi vlétli do utkání ve velkém stylu.

01:53

Tentokrát se Kyzlink prosadil z pole. Na konci hezké české souhry jsou další dva body.

01:19

Tomáš Kyzlink byl faulován při střele za tři body, a tak házel šestky. Proměnil všechny tři.

01:03

Na protějším konci se z výskoku prosadil Laurynas Birutis.

00:42

Jakub Šiřina, jenž se loučí s reprezentací, našel hezkou přihrávkou Martina Peterku a ten otevřel skóre.

00:01

Utkání právě začalo.

Úvodní sestavy:

Česko: J. Bohačík, P. Bohačík, Husták, Jelínek, Kovář, Kyzlink, Palyza, Peterka, Puršl, Sehnal, Šiřina, Vyoral
Trenér: Ronen Ginzburg

Litva: Birutis, Butkevičius, Dimša, Girdžiunas, Oliševičius, Cizauzkas, Echodas, Gailius, Kuzminskas, Masiulis, Normantas, Žukauskas
Trenér: Kazys Maksvytis

Rozhodčí: Poursanidis (GRE), Liszka (POL), Vojinovič (MNE).

Hezký pondělní podvečer z Opavy. Právě ve zdejší víceúčelové hale odehraje česká basketbalová reprezentace další z kvalifikačních zápasů o postup na světový šampionát. Svěřenci trenéra Ronena Ginzburga se v rámci skupiny F pokusí překvapit favorizovanou Litvu.

Češi vstoupili do kvalifikace porážkou 90:97 na palubovce Bosny a Hercegoviny. Doplatili zejména na výpadek ve třetí čtvrtině, kterou prohráli o dvacet bodů. Lichotivý není ani počet 19 ztrát. "Litva je týmem vysokých hráčů a na našich pozicích budou asi silnější a větší než my. Jejich basket je však také hodně o střelbě z dálky a uvidíme, co na ně bude platit," sdělil ČTK před duelem s dalším soupeřem asistent trenéra Petr Czudek, jenž opavskou halu dobře zná – stejně jako jeho tamější svěřenec Jakub Šiřina. "Věřím, že kouzlo opavské haly zase zafunguje a diváci nás poženou," přeje si Czudek. Vinou vládních opatření může být pod střechou maximálně tisíc lidí.

Češi se musí vypořádat s absencemi Tomáše Satoranského s Vítem Krejčím (NBA) či Ondřeje Balvína s Patrikem Audou (Japonsko). Ze zdravotních důvodů nebudou k dispozici ani Vojtěch Hruban a Martin Kříž. Otazník visí nad startem pivota Jana Veselého. Rovněž trojnásobní olympijští medailisté a evropští šampioni z Litvy se musí obejít bez svých největších hvězd z NBA a Euroligy. I bez nich ale neměli v úvodním střetnutí problém s Bulharskem, které porazili o dvacet bodů 89:69.

Oba týmy se spolu naposledy utkaly letos v únoru na mistrovství Evropy. Litva tehdy zvítězila 94:74. Celkově se Češi s Litvou střetnou poosmé. Jediné vítězství zaznamenali na ME v roce 1999.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 17:00.