Neděle 1. srpna 2021, svátek má Oskar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 1. srpna 2021 Oskar

Online reportáž

České basketbalistky v úvodním utkání evropského šampionátu bojovaly s favorizovanými Ruskami do posledních vteřin, nakonec ale prohrály výsledkem 69:73.

Zápas byl vyrovnaný od samého začátku. Krátce před koncem prvního poločasu Češky vedly rozdílem osmi bodů, ale Rusky ještě zabojovaly a do šaten šly s pětibodovým náskokem. Ten ve druhé půli navýšily dokonce na dvouciferný počet, ale svěřenkyně kouče Svitka v závěru zabraly a dostaly se na dostřel jednoho bodu. Klíčová trojka Voráčkové z poslední minuty ale v koši neskončila a rozhodla tak o vítězství ruského výběru.

Bodově se dnes nejvíce činila Maria Vadejevová, která podpořila ruské vítězství ziskem 27 bodů. Na druhé straně byla nejproduktivnější hráčkou s 24 body Alena Hanušová.

Konec zápasu.

39:58

Rusko zvítězí. Po taktickém faulu Voráčkové házela Maria Vadejevová dvě šestky, přičemž nezaváhala ani jednou.

39:54

S největší pravděpodobností je rozhodnuto. Trojka Veroniky Voráčkové minula i obroučku, míč se následně odrazil do zámezí od Hanušové.

39:49

Oddechový čas pro Česko.

39:49

Jedenáct vteřin před koncem si Rusky berou ztracené vedení zpět. Musinová trojkou neuspěla, jenže Glontiová doskočila a skórovala alespoň za dva body.

39:24

Skvěle! Alena Hanušová skórovala s faulem a doplňkovou šestku také přetavila v bod! Je vyrovnáno.

39:06

Drama vrcholí! Xenija Levčenková neuspěla při hodu za dva body a v souboji na zemi uspěly Češky.

38:52

Oddechový čas pro Rusko.

38:52

Na druhé straně selhala při trojce také Glontiová. Obranným doskokem Hanušová získala míč pro Češky, na jehož konci skórovala Tereza Vyoralová!

38:18

Po obranném doskoku Stoupalové měly české basketbalistky další možnost snížit manko. Jenže Romana Hejdová při střele za tři body neuspěla.

37:36

To je velká škoda! Alena Hanušová měla možnost dostat Češky na dostřel, ale její střelu úspěšně zblokovala Vadejevová.

37:14

Češky dramatizují střetnutí! Po faulu Vadejevové poslala Alena Hanušová do koše obě šestky. Přiblížila tak Češky na rozdíl pěti bodů!

36:52

Výbornou práci odvedla pod košem Romana Hejdová. Po útočném doskoku vypálila ještě ve výskoku a míč skončil v koši.

36:34

Parádní odpověď Aleny Hanušové! Z pravé lajny si troufla na trojku, která skončila v koši. Češky ztrácí devět bodů.

36:20

Maria Vadejevová se hodně snadno probila až pod koš, kde je její království. Dnes hraje ve velké formě, ani v tomto případě se nemýlila.

36:11

Alena Hanušová byla faulována Glontiovovou. protože šlo o čtvrtý týmový prohřešek Rusek, následovaly dva trestné hody. Hanušová nezaváhala.

35:40

Oddechový čas pro Česko.

35:10

V závěrečných pěti minutách se Češky budou muset obejít bez své největší hvězdy, Kateřina Elhotová se totiž vyfaulovala. Jelizaveta Komarovová nařízený trestný hod proměnila.

34:33

Rychlá odpověď českých hráček. Kateřina Elhotová si vytvořila prostor a za dva body také mířila neomylně.

34:00

Pochvalu nyní zaslouží Alexandra Štanková. Tělem odmítla soupeřku a následně se natlačila až pod koš, odkud zvládla skórovat.

33:44

Pěknou individuální akci předvedla Marina Goldyrevová. Uvolnila se středem, ve finále ovšem zasáhla jenom obroučku.

33:06

Julia Reisingerová plácla do balónu a doufala, že trefí ruku některé ze spoluhráček. Neuspěla, rozehrávat budou Rusky.

32:22

Ruské hráčky směřují za vítězství. Znovu úřadovala v podkošovém prostoru Maria Vadejevová.

32:02

Vadejevová nadále táhne ruskou ofenzivu. Dostala ideální nahrávku od Goldyrevové, načež z jasné pozice trefila přesně.

31:24

První body má na kontě Veronika Šípová. Vletěla středem pod koš, odkud pravou rukou zamířila bezchybně.

31:12

Maria Vadejevová neuspěla. Následně si balón doskočila, ale pokračovat v útoku nemohla, byly jí odpískány kroky.

30:47

Eliška Hamzová nejprve výborně doskočila, následně ale nedokázala přesně zamířit, balón poslala pouze do obroučky.

30:11

Závěrečnou desetiminutovky základní hrací doby otevřela nedovoleným zákrokem Maria Vadejevová. Češky zůstávají na míči.

30:01

Začala čtvrtá čtvrtina.

30:00

Třetí čtvrtina skončila.

29:59

S koncem třetí čtvrtiny navýšila náskok Ruska Marina Goldyrevová. Pod košem doskočila pro neúspěšný pokus Ogunové a na rozdíl od spoluhráčky zamířila přesně.

29:36

Eliška Hamzová je po svém příchodu na palubovku hodně vidět. Připravila střeleckou pozici pro Kateřinu Elhotovou, ani ta při hodu za tři body nezaváhala.

29:11

Hodně vysoký hod Mariny Goldyrevové doplachtil až do koše. Tato Ruska ukazuje, že střílet za tři body opravdu umí.

29:01

Po nedovoleném zákroku Ogunové dostala Eliška Hamzová k dispozici dva trestné hody. První bohužel neproměnila, při tom druhém již nezaváhala.

28:35

Kateřina Elhotová dává svou třetí trojku v utkání, snižuje tak manko Češek na osm bodů. Skórovala hodem od levé lajny.

28:20

Velmi pěkná kombinace ruských basketbalistek, kterou zakončila dalším úspěšným hodem Nina Glontiová.

28:07

Češkám nevyšel pokus o rychlý protiútok. Dlouhou přihrávku směřující na Romanu Hejdovou v poslední chvíli vypíchla Štanková.

27:40

Nájezd Veroniky Voráčkové nebyl úspěšný. Pod košem následně skvěle zapracovala Raisa Musinová, jež zapisuje obranný doskok.

27:06

Útok Rusek se chýlil ke konci, Nina Glontiová moc dobře věděla, že musí střílet. A poradila si nejlépe, jak mohla, přesnou střelou za tři body.

26:32

Oddechový čas pro Rusko.

26:32

Další úspěch českého týmu v krátkém časovém úseku. Romana Hejdová vystihla rozehrávku a samostatný nájezd pak přetavila ve dva body s velkým přehledem.

25:16

Prostoru ve středu hřiště si všimla Veronika Voráčková. Akci vzala na sebe a skrze dvě protihráčky proletěla až pod koš, načež i přesně zamířila.

24:53

Kroky odpískané Raise Musinové. Češky tak nemusejí litovat nevyužitého útoku z před malé chvíle, mají další příležitost.

24:28

Jubilejní padesátý bod pro Rusko vybojovala Raisa Musinová. Prodrala se pod koš, načež levačkou usměrnila míč do koše o desku.

23:26

Veronika Voráčková udržela míč přesně tak dlouhou dobu, jakou bylo nezbytně nutné. Posléze nahrála Romaně Hejdové, která skórovala.

23:03

Rusky bleskově odpověděly, byť jen za dva body. Šilovová našla pod košem Musinovou, která pravou rukou posunula balón do koše.

22:49

Důležitá trojka, její autorkou Alena Hanušová! měla i velkou porci štěstí, protože se míč svezl po obroučce, na to se však historie ptát nebude.

22:37

Oddechový čas pro Česko.

22:37

A náskok Rusek už má dvoucifernou hodnotu. Opět pod košem skórovala Maria Vadejevová, jež má na kontě už devatenáct bodů.

22:10

Velký problém pro českou reprezentaci. Za námi je teprve polovina utkání a Kateřina Elhotová už má na kontě čtyři osobní chyby. Pátá by znamenala její konec v zápase. Xenija Levčenková proměnila obě šestky.

21:38

Dobrá odpověď v podání Veroniky Voráčková. Ta se probojovala blízko ke koši a i navzdory bránící soupeřce dokázala milimetrově přesně zacílit.

21:23

Basketbalistky v bílých dresech vedou už devítibodovým rozdílem. Krátce po útočném doskoku Maria Vadejevová úspěšně zakončila.

20:35

Rusky v dalším útoku neuspěly, do brejku naopak vystartovala Julia Reisingerová. S hodem přes hlavu ale neuspěla.

20:07

Začal druhý poločas zápasu mezi Ruskem a Českem. Kateřina Elhotová hned v jeho úvodu předvedla nesportovní faul, po němž Maria Vadejevová proměnila oba trestné hody. Rusky navíc zůstanou u míče.

20:01

Začala třetí čtvrtina.

Druhý poločas začne přibližně v 12:56.

Ruské basketbalistky mají po polovině zápasu blíže vítězství, nad českými soupeřkami vedou o pět bodů. K vidění je velmi vyrovnaný duel, kde může o výsledku rozhodovat každé menší zaváhání. Svěřenkyně kouče Svitka vedly pět minut před koncem druhé čtvrtiny dokonce o osm bodů, ale favoritky pak přepnuly na vyšší rychlostní stupeň a dokázaly překlopit misky vah na svou stranu. Pět bodů ovšem není něco, co by ve druhé polovině utkání nešlo smazat.

20:00

Druhá čtvrtina skončila.

19:59

S klaksonem ukončující druhou čtvrtinu ještě dokázala skórovat za dva body Kamilla Ogunová. Do poločasu tak Rusko půjde s náskokem pěti bodů.

19:32

Jelizaveta Komarovová vystihla nahrávku na Elhotovou, útočily tak znovu Rusky. Vše vyvrcholilo faulem Březinové a dvěma trestnými hody pro Marii Vadejevovou, která znovu uspěla jen jednou.

19:12

Oddechový čas pro Česko.

19:12

Na druhé straně trojka úspěšný, Rusko vede! A opět v tom měla prsty Goldyrevová, tu výbornou nahrávkou uvolnila Vadejevová.

19:05

Čas pro útok se chýlil ke konci, Renáta Březinová musela střílet z těžké pozice. Bohužel napálila pouze obroučku.

18:10

Odvážný pokus Anastasije Šilovové z velké dálky úspěšný, tři body rázem vrací Rusky do bezprostředního kontaktu se soupeřkami.

18:01

Marina Goldyrevová faulovala, Alena Hanušová dostala výhodu dvou šestek. A byla stoprocentně úspěšná.

17:24

Renáta Březinová se s nerozhodným stavem nechtěla smířit, a tak vrátila vedení do české moci. Protančila kolem trojice soupeřek a následně přesně zamířila.

17:06

Raisa Musinová se dokázala vyhnout obránkyním a těžkým hodem přes hlavu umístila balón do koše. Vyrovnáno.

16:54

Osobní faul pro Alenu Hanušovou, teprve třetí týmový ve druhé čtvrtině. To Rusky už jich mají na kontě čtyři, další tedy bude trestán dvěma trestnými hody.

16:26

Jak je vidět, tak Rusky se ani zdaleka nevzdávají a jsou znovu na kontakt jediného koše. Maria Vadejevová zapsala koš s faulem, trestný koš však neproměnila.

15:55

Druhý koš v krátkém časovém sledu pro ruské basketbalistky. Maria Vadejevová protrhla střeleckou smůlu, o obroučku hodila dva body.

15:32

Odpověď na sebe nenechala dlouho čekat. Dobrou práci odvedla Raisa Musinová, jež proletěla mezi dvěma soupeřkami a ještě dokázala přesně zacílit.

14:51

Náskok nadále narůstá, už má osmibodovou hodnotu! Hanušová tentokráte v roli asistentky, do ideální pozice připravila míč pro Vyoralovou.

14:44

Hráčkám v červených dresech se nepodařilo zabránit útočnému doskoku, avšak nemusely litovat, protože Vadejevová minula. Následně brejk Češek zastavila Levčenková faulem.

14:22

A další tři body pro český výběr! Postarala o se o ně s velkou chutí hrající Alena Hanušová. Češky zatím hrají velmi dobré utkání.

13:42

Julia Reisingerová připravila pozici pro Kateřinu Elhotovou, jež vrátila vedení do moci českých basketbalistek. Navíc byla faulovaná a proměnila i doplňkový trestný hod.

13:14

Jenže i v tomto případě přichází odpověď, také za tři body. Levčenková je při chuti, k dvojce doplňuje i trojku.

12:50

Trojka! Andělová dostala výbornou nahrávku a u pravé lajny měla hodně volného prostoru, který využila k přesnému hodu.

12:21

Blesková odpověď. Xenija Levčenková tělem odstavila svou osobní strážkyni, načež v jasné pozici nezaváhala.

12:15

Premiérové body má na kontě Veronika Voráčková. Čistým způsobem se prodrala až pod koš, odkud dokázala zacílit přesně.

11:44

Maria Vadejevová znovu neúspěšná. Zkusila štěstí z pravé strany, tentokráte netrefila ani obroučku.

11:04

Češky srovnávají! Velmi dobrou práci odvedla Tereza Vyoralová, jež nejprve vystihla rozehrávku soupeřky a v nájezdu se nemýlila.

10:43

Ani Rusky prvním útokem nebodovaly. Štěstí zkusila nejlepší střelkyně dosavadního průběhu Vadejevová, jež trefila obroučku.

10:28

Druhá čtvrtina je v plném proudu! Jako první útočily Češky, jejich útok bohužel úspěšný nebyl. Julia Reisingerová střílela nepřesně.

10:01

Začala druhá čtvrtina.

10:00

První čtvrtina skončila.

09:58

První třetinu vyhrají Rusky. Marina Goldyrevová věděla, že musí střílet. To jí nijak zvlášť nerozhodilo, naopak vstřelila první ruskou trojku.

09:44

Oddechový čas pro Rusko.

09:11

Další dva body pro Alexandru Štankovou. Ta zkusila štěstí zprava a o desku koš zapadl tam, kam patří.

08:47

Na druhé straně útočný faul Veroniky Voráčkové. Rozhodčí jí odpískali prorážení.

08:32

Rusko útočilo na vyrovnání, leč neúspěšně. Raisa Musinová si na svůj první zápis do statistik bude muset počkat, trefila jen desku.

07:44

Odpověď na sebe nenechala dlouho čekat. Z levé strany si až pod koš naběhla Alexandra Štanková, ani ona se nemýlila.

07:21

České basketbalistky poprvé vedou větším rozdílem. Romana Hejdová si sběhla pod koš pro nahrávku od Vyoralové, načež neomylně zavěsila.

06:54

A Češky vedou! Kateřina Ehotová opět potvrdila, že střílet za tři body umí. Krásný čistý koš.

06:35

Odvážný průnik Terezy Vyoralové zastaven pouze za cenu faulu. V tomto případě byly oba trestné hody úspěšné, skóre hlásí vyrovnanou podobu.

06:11

Elhotová vzápětí faulovala a Anastasija Šilovová dostala příležitost dvou trestných hodů. Proměnila jen ten první.

05:33

Poprvé o sobě dala vědět Kateřina Elhotová. Z pravé lajny mířila za tři body bezchybně, Češky jsou znovu na kontakt!

05:00

Maria Vadejevová pokračuje ve fantastickém výkonu. Na kontě má už osm bodů, hlavně díky ní Rusko vede čtyřbodovým rozdílem.

04:20

Parádní nahrávku Vyoralové zachytila Alena Hanušová, která napodruhé v úniku uspěla, její dvojtakt neměl chybu.

04:02

Rusky odskakují do vedení o čtyři body. Zatím mají jedinou střelkyni, i o další dva body se totiž postarala Vadejevová.

03:31

Na druhé straně znovu Maria Vadejevová. Po útočném doskoku zvládla vystřelit ještě ve výskoku, míč se svezl po obroučce do koše.

03:12

Na začátku zápasu můžeme sledovat poměrně velké množství nepřesností. Češky si chtěly vzít vedení zpět, jenže Veronika Voráčková minula.

02:17

Vyrovnáno. Maria Vadejevová si dokázala vytvořit prostor pod košem, z jasné pozici pak dokázala bezchybně zacílit.

02:04

Trojka Julie Reisingerové neskončila tam, kde by si všichni čeští fanoušci přáli. Obroučka vrátila míč zpátky do hry.

01:25

Alena Hanušová si věřila na další dva body, v nájezdu ovšem mířila jenom do obroučky. V následném brejku neuspěla ani na druhé straně Šilovová.

01:13

Úvod utkání zatím lépe vychází Češkám. Julia Reisingerová si dobře pokryla balón, načež ji faulovala Jelizaveta Komarovová.

00:52

To je velká škoda. Po skvělém obranném zákroku Hanušové znovu útočily Češky, ale po neúspěšném hodu Reisingerová předvedla výborný obranný doskok Vadjevová.

00:21

Evropský šampionát začal úspěšným košem českých basketbalistek! První body zapisuje do statistik Alena Hanušová.

00:01

Utkání právě začalo.

Úvodní sestavy:

Rusko: Komarovová, Levčenková, Musinová, Šilovová, Vadejevová, Fedorenkovová, Glontiová, Goldyrevová, Kurilčuková, Ogunová, Šabanovová, Štanková.

Česko: Elhotová, Hanušová, Reisingerová, Voráčková, Vyoralová, Andělová, Brabencová, Březinová, Hamzová, Hejdová, Stoupalová, Šípová.

Rozhodčí: Jurasová (Srbsko), Vojinović (Černá Hora), Csenderová (Rumunsko).

Česko

I Češky byly součástí předešlého Eura, které se konalo v Lotyšsku a Srbsku. Určitě na něj ale nevzpomínají v dobrém, protože ve skupině B, ve společnosti Francie, Švédska a Černé Hory, obsadily poslední čtvrtou příčku a vyřazovací boje tím pádem byly bez jejich účasti. S kvalifikací si svěřenkyně kouče Svitka poradily výrazně lépe, skončily první o lepší vzájemnou bilanci před Italkami. V přípravě před Eurem odehrály šest zápasů, přičemž prohrály jen s Běloruskami a Švédkami.

Rusko

Ruské basketbalistky budou na evropském šampionátu obhajovat čtvrtfinálovou účast. Před dvěma lety v důležitém utkání o semifinále nestačily na Španělky o více jak dvacet bodů. Kvalifikace pro Rusko nebyla žádným problémem. V šesti zápasech nasbíralo jedenáct z maximálního počtu dvanácti bodů. Mělo stejně bodů jako druhá Bosna a Hercegovina, avšak o tři body lepší vzájemnou bilanci. Před Eurem odehrály Rusky šest přátelských zápasů, nestačily pouze na Srbky. Stejného soupeře o pár dní později porazily, k tomu dokázaly třikrát udolat Bělorusky a jednou Turkyně.

Všem fanynkám a fanouškům basketbalu přeju krásné čtvrteční poledne. Začíná evropský šampionát, který české basketbalistky otevřou zápasem proti favorizovaným Ruskám.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 12:00.