Nejlepší střelci: Walker 15 – G. Antetokounmpo 15.

Neporazitelnost basketbalistů USA pokračuje, nad Řeckem po poměrně vyrovnané úvodní čtvrtině získali rozhodující náskok ve druhé části hry, kdy mu povolili jen tři koše. V závěru už vítězové trochu šetřili síly a náš příští soupeř vyhrál poslední čtvrtinu o bod.

Konec zápasu.

39:12

Řekové vedou v poslední čtvrtině o jeden bod a dílčí úspěch mohli navýšit, jenže z brejku se netrefil Printezis.

38:17

Barnes vystihl špatnou přihrávku Mantzarise a užil si učebnicovou smeč, navíc zavěsil s faulem a vletěl až mezi diváky. Náplastí na bolestivý pád mu byl následný proměněný trestný hod.

37:46

Mitchell nedal trojku, míč doskočil Harris a vrátil za sebe, po pár vteřinách to zkouší Walker, ale dopadl stejně.

37:18

Georgios Printezis trefil jen první ze dvou trestných hodů.

37:00

Na další koš Calathese odpovídá okamžitě trojkou Donovan Mitchell.

36:05

Hráči v černém teď dost ledabyle bránili podkošový prostor a zcela volný Kemba Walker z doskoku své vlastní střely protrhl střeleckou smůlu USA.

35:27

Úspěšná série Řecka pokračuje, američtí hráči počtvrté za sebou netrefili a naopak Calathes uspěl dvojtaktem.

34:57

Thanasis Antetokounmpo proměňuje první trestný hod, druhým minul koš.

34:26

Další trojku střílí z protiútoku čerstvý Evangelos Mantzaris.

33:48

Řečtí basketbalisté rozehráli zpod vlastního koše a dvojtaktem snižuje Printezis.

33:38

Smeč Jaylena Browna zůstala na obroučce, Sloukas doskakuje a Američané se provinili útočným faulem.

33:01

Američané už hrají v rozhodnutém zápase uvolněně a trojku zaznamenal Kemba Walker.

32:23

Walker uvolnil Middletona, jenž se prosazuje z výskoku.

32:09

Kostas Sloukas je v ráži, vidíme další trojku vynikajícího střelce Fenerbahce.

31:12

První koš Evropanů v závěrečné čtvrtině střílí po Calathesově přihrávce Sloukas.

30:53

Barnes konečky prstů dopíchl až z druhé dorážky vlastní střelu o desku do koše.

30:39

Řekové vyhráli rozskok, Printezis však padáčkem trefuje pouze oboručku. Míč doskočil Barnes a po akci přes celé hřiště sám zřejmě inspirován zakončil úplně stejně.

30:01

Začala čtvrtá čtvrtina.

30:00

Třetí čtvrtina skončila.

29:47

A další dva body pro Whitea. V posledních vteřinách nestihli v časovém presu zakončit přesně Sloukas ani z protiútoku z velké dálky Brown.

28:30

Derrick White trefuje koš zblízka dvojtaktem.

28:10

Mitchell nabídl mizernou přihrávkou snadnou smeč Antentokounmpovi.

27:48

Zakončení teď trápí oba celky. Papanikolaouvu trojku doskakoval Papapetrou, ale jeho pokus zablokoval nad košem Brown.

26:45

Řekové prošvihli časový limit na střelbu a musejí odevzdat míč.

26:21

Derrick White zapisuje tříbodový pokus.

25:57

Giannis Antentokounmpo však neproměňuje ani jeden z trestných hodů a pro míč doskočil pod košem Turner.

25:57

Po sérii nepřesných střel střídavě na obou stranách se provinil Middleton a házet šestky budou Řekové.

24:58

Střelba z dálky je dnes nejlepší řeckou disciplínou, další trojku dává úžasnou střelou Ioannis Bourousis.

24:33

Walker proměňuje dva trestné hody po faulu, který muselo posvětit video.

24:29

Harris velmi nepovedeným pokusem o trojku netrefil ani desku, z protiútoku se vedlo podobně Printezisovi.

24:00

Barnes zvýšil efektní smečí na 45:30, vzápětí snižuje ze samostatného průniku dvojtaktem Giannis Antetokounmpo.

22:36

Barnes vypíchl hned po rozehrání míč Antentokounmpovi, přes Harrise putoval míč k Walkerovi a ten trefuje čistou trojku.

22:28

Mitchellův dvojtakt je prvním zápisem mužstva USA po změně stran.

21:28

Walkerovu nepřesnou střelu zachytil Giannis Antentokounmpo, vyměnil si míč se Sloukasem a zavěsil. Nádherná souhra příštích soupeřů české reprezentace!

21:18

Printezis uspěl z trestných hodů jen napůl.

20:38

Kostas Sloukas doskočil pod vlastním košem a sám zakončil rychlou akci.

20:01

Začala třetí čtvrtina.

Po poločase vedou obhájci titulu o 13 bodů, když ve druhé čtvrtině především skvěle bránili a povolili evropskému soupeři pouhé tři koše (z toho dvě trojky).

20:00

Druhá čtvrtina skončila.

19:58

Řecký trenér si ještě v samém závěru vzal oddechový čas, jeho svěřenci pak zkusili nacvičený signál a ještě 0,4 vteřiny před sirénou kvapně vystřelil uvolněný Papapetrou, bídnou střelbu Řecka však nevylepšil.

19:51

V závěru poločasu proměnil Turner dva trestné hody.

19:05

Náskok je poprvé dvouciferný. Myles Turner proběhl s míčem přes celé hřiště a zakončil dvojtaktem.

18:34

Papapetrou rozezněl jen obroučku, ani Bourousis nedokázal dotlačit z dorážky míč do koše. Z protiútoku nedal trojku Mitchell.

17:33

Joe Harris vrací Američanům trojkou devítibodový náskok.

16:29

Na Turnerův koš odpovídá hned po rozehrávce starší z bratří Antetokounmpových Giannis. V rohu palubovky měl jednu nohu uvnitř a proto se jeho pokus počítá jen za dva body.

15:49

Téměř po pěti minutách konečně skórují Jihoevropané. Trojku střílí podruhé v utkání Kostas Sloukas.

14:40

Middleton ani White neuspěli při pokusech o trojky, míče se zmocnil Giannis Antetokounmpo a vysunul Printezise, jeho dvojtakt se však od desky odráží zpět do hřiště.

14:14

Oddechový čas pro výběr USA.

14:10

Řekové jsou v krizi, poněkolikáté kazí přihrávku a Američané jim berou míč.

13:52

Sražený Middleton skončil po Sloukasově zákroku na zemi, pak proměňuje oba trestné hody.

13:15

Derrick White zasmečoval po Mitchellově přihrávce.

12:56

Oddechový čas pro košíkáře Řecka.

12:29

A Marcus Smart nezaváhal ani při jednom ze tří hodů.

12:29

Nepodařené střely z trojky na obou stranách neodradily Smarta, který to zkusil znovu a byl faulován, rozhodčí nařizuje tři trestné hody pro USA.

11:15

Brown se z brejku protáhl pod koš a dvojtaktem vrací celku USA vedení.

10:52

Barnes minul a z protiútoku trefil parádní trojku z pravé strany Sloukas!

10:17

Brown zahrával trestné hody a úspěšný byl jen napůl, druhý pokus uzmul po odrazu o obroučku Papapetrou.

10:01

Začala druhá čtvrtina.

10:00

První čtvrtina skončila.

9:59

Řekové vybojovali míč pod vlastním košem a za dvě vteřiny stačili dát prudkou přihrávku přes celé hřiště, kde zasmečoval těsně před sirénou Papapetrou.

9:31

Dvojtaktem snižuje Printezis, který dostal pod koš skvělou přihrávku od Larentzakise.

9:14

Barnes potrestal Papagiannisův faul z šestky naplno. Řek ho předtím plácl přes ruku při střele zpod koše.

8:22

Kemba Walker se trefuje za tři body.

8:06

Trestné hody pro Řecko po faulu na Calathese, který rovněž uspěl až druhým pokusem.

7:25

Jaylen Brown uspěl až druhým hodem.

7:25

Bourousis fauloval naskakujícího Browna a poprvé v zápase uvidíme trestné hody.

7:05

Antetokounmpo zkusil v časové tísni trojku, ale střela šla za čáru. Američané však nepřesnou přihrávkou o míč rychle přišli.

5:41

Akce Řeků končí na desce a z brejku otáčí Brown skóre ve prospěch USA.

5:27

Jaylen Brown si odskočil od bránícího hráče a z těžké pozice trefuje přesně.

5:12

Bourousisův pokus o trojku neuspěl, ale Řekové získali odražený míč a po zpětné přihrávce Papanikolaoua trojku střílí se štěstím Ioannis Papapetrou.

4:28

Z trojky neuspěl Papapetrou, míč zachytávají Američané a po faulu Řeků budou rozehrávat.

3:48

Bourousis doskočil Walkerovu střelu do obroučky a rozehrál přímočarou protiakci, Calathes nabil pod koš na smeč Antetokounmpovi.

2:36

Favorit jde poprvé do vedení, po řadě ztrát a nepřesností na obou stranách zavěsil Myles Turner.

2:03

Mitchellova pěkná trojka z dálky po přihrávce Walkera.

1:02

Kemba Walker zakončil rychlou kombinaci Američanů.

0:43

Giannis Antetokounmpo se prosazuje trojkou přes obránce z osy hřiště.

0:29

Na rychlý koš Antetokoumpoa odpovídá okamžitě Mitchell.

00:01

Utkání právě začalo.

V zahajovacích pětkách nastupují v bílých dresech Barnes, Harris, Mitchell, Turner a Walker na straně USA, za Řecko jsou na palubovce Giannis Antetokounmpo, Bourousis, Calathes, Papanikolaou a Papapetrou, tito borci hrají v černém.

Ještě před začátkem znějí šenčenskou halou státní hymny, jako první se hraje řecká.

Úvodní sestavy:

USA: White, Mitchell, Harris, Smart, Barnes, Brown, Tatum, Plumlee, Turner, Lopez, Middleton, Walker

Řecko: Larentzakis, Calathes, Bourousis, Sloukas, Papagiannis, Printezis, Papanikolaou, Mantzaris, Papapetrou, Vasilopoulos, G. Antetokounmpo, T. Antetokounmpo

Rozhodčí: Glišić (Srbsko), Pascual (Filipíny), Liszka (Polsko).

Vzájemné zápasy na MS
1990 USA – Řecko 103:95
1994 USA – Řecko 97:58
1998 USA – Řecko 84:61
2006 Řecko – USA 101:95

Posledně zmíněný zápas byl dodnes poslední porážkou Američanů na světových šampionátech!

ŘECKO
Soupeřem Američanů jsou Řekové, kteří si do osmifinálové skupiny přenesli smolnou porážku o jediný bod s Brazílií (78:79). Druhé místo v základní skupině si zajistili vítěztvími nad Černou Horou 83:60 a v nevídané přestřelce nad Novým Zélandem 103:97.
Na minulém Mistrovství světa vypadl výběr Řecka v osmifinále, hraném tehdy vyřazovacím způsobem, se Srbskem.

USA
Bezkonkurenční favorit šampionátu a obhájce zlatých medailí zatím nezáří tak, jak se od výběru hvězd NBA čekalo, ve skupině porazil Česko 88:67, pak odvrátil senzaci proti Turecku nejtěsnější výhrou až po prodloužení 93:92 a výrazným poměrem porazil pouze Japonce 98:45.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 14:30 a komentovat ho bude Karel Jedlička.