Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Lisabon nabízí atraktivní témata

28 2000
P r a h a, L i s a b o n - Konečný boj o místo světové jedničky za uplynulý rok, možné potvrzení střídání generací, hromada peněz a atraktivní odvety. Takové jsou přísliby nadcházejícího Masters Cupu, posledního tenisového turnaje sezony. Ostřílení veteráni klání šampionů Sampras, Aggasi či Kafelnikov zde budou hájit své pozice proti "zelenáčům" Safinovi nebo Hewittovi. Od úterý 28. listopadu začne lisabonské galapředstavení nejlepších hráčů světa o tenisový trůn, prestiž a velké peníze. Hlavní témata se však rozebírala již dlouho dopředu. Informace o Masters Cup 2000 sledujte ZDE

Téma první: Kdo zakončí rok na místě světové jedničky? Největší šance se dávají ruskému objevu Maratu Safinovi. Ten má v čele žebříčku 75 bodů náskok na druhého Brazilce Kuertena. Mezi těmito dvěma hráči se také s nejvyšší pravděpodobností rozhodne. Při systému rozdělování bodů by Safinovi stačila účast ve finále. Také pokud vyhraje všechny tři zápasy ve skupině a Kuerten v jednom z nich ztratí, stane se dvacetiletý Rus nejmladším hráčem, který zakončí sezonu na prvním místě a prvním Evropanem od roku 1991.  Šance třetího Samprase a čtvrtého Normana jsou spíše jen teoretické.

Téma druhé: Souboj generací. Letošní sezona se může ukázat přelomovou. Na čele žebříčku je dvacetiletý Safin, Hewittovi je devatenáct a Kuertenovi s Normanem třiadvacet let. Jediný Kurten si už vyzkoušel atmosféru turnaje Masters. Proti nim se postaví zkušenost ztělesněná pětinásobným vítězem Petem Samprasem, který na turnaji nechyběl ani jednou od roku 1990. Doplní jej Andre Aggasi, loňský finalista, pro něhož to bude čtvrtý start na Masters. Oba hráči okolo třicítky, hráči, kteří si v posledních letech takřka pronajali post hráče číslo jedna.

Téma třetí: Velké grandslamové odvety. Lisabonský greenset uvidí reprízy několika velikých bitev této sezony. Hráči si mají co oplácet. Vítěz 63 turnajů ATP a 13 grandslamů Pete Sampras dostane možnost reparátu za US Open, v němž nestačil právě na Marata Safina. Ten má na svém kontě osminu turnajových výher a jediný grandslam. Obrovské drama z pařížské antuky na Rolland Garros připomene duel Švéda Normana s Gustavo Kuertenem. Do třetice pak může Jevgenij Kafelnikov oplatit porážku z úvodního turnaje velké čtyřky Australian Open Andre Aggasimu. Každá z těchto bitev slibuje velký náboj a měla by přinést skutečně kvalitní podívanou.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze