Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Lirain se zlepšil. Na Velké pardubické ho pojede Váňa mladší

Kůň Lirain šokoval v poslední kvalifikaci. | foto: Jiří Bělohlav

6 2010
Ještě donedávna polykal devítiletý ryzák Lirain tréninkové dávky v centrále vysokomýtského tandemu otce a syna Hrudkových. Ti svoje koně připravují v Jesenici u Jaroměře. Necelé dva měsíce před Velkou pardubickou se však Lirain stěhoval z východu Čech na západ k trenérovi Josefovi Váňovi.

"Je to narychlo. I proto jsme koně dali do tréninku k Josefovi Váňovi, který patří k nejlepším trenérům," řekl majitel Liraina Václav Luka starší. Koně vlastní napůl se svým synem.

Váňa i Lirainovi noví majitelé chtěli jeho výkonnost porovnat ještě před Velkou pardubickou s ostatními koňmi. V poslední kvalifikaci ho proto otestoval sám Josef Váňa. A ačkoli pro novou akvizici ve stáji neměl před dostihem příliš uznání, hned po dostihu se zkušený žokej Hrudkovým omluvil a uznal Lirainovy kvality.

"Na začátku jsem si myslel, že když dojedu ke třetímu skoku, budu geroj, ale Lirain moc dobře skákal, mile mě překvapil," uznal Váňa po doběhu.

V druhé půli dostihu si žokej dokonce otestoval valachův závěr a skoro se zrodila senzace v podobě vítězství. Na Váňu s Lirainem ale zaútočil drtivým finišem Valldemoso s Faltejskem, takže z toho bylo nakonec druhé místo.

"Lirain šel moc dobře. Váňa ho odjel jako z učebnice. Nenacválal ani metr navíc. A že je Lirain dobrý skokan, to jsme věděli," řekl po doběhu dostihu jeho bývalý trenér Jaromír Hrudka starší.

Valachovy šance zvyšuje navíc i jeho jezdec. Zatímco v kvalifikaci jezdil Liraina Váňa starší, v neděli ho povede jeho syn Josef Váňa mladší.

"Je otázkou, jak se Lirain popasuje s těmi úplně nejlepšími koňmi jako jsou Bremen Plan, Sixteen nebo Mandarino. Takže vůbec nedokážu říct, jak by mohl skončit. Kdyby přišel na dotovaném umístění, tedy do sedmého místa, byl bych spokojený," řekl Luka.Najdete na iDNES.czmobilní verze