Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


„Líný maloměšťák“ a válečný veterán se stal králem Tour

Philippe Thys vyhrál Tour de France v roce 1913. | foto: MF DNES

26 2010
Nejprve ho trestali, pak byl v bezvědomí. Přesto Philippe Thys vyhrál Tour de France 1913. V heroické době cyklistických titánů. Když tehdy zlomil na trati vidlici, musel přesvědčit majitele obchodu s koly, ať mu pomůže s opravou. Za což podle tehdejších pravidel, zakazujících cizí pomoc, následovala penalizace 10 minut.

Belgičan si i tak vypracoval v Tour hodinový náskok! Pak přišla předposlední etapa do Dunkerque. Thys upadl, ležel na silnici v bezvědomí. Konec? Ne! Zmátořil se díky týmovému kolegovi, který mu také pomohl opravit kolo (za což jej znovu penalizovali).

Ale z hodinové převahy zachránil 8 minut, uhájil titul šampiona. O rok později ho obhájil. Navzdory 30 trestným minutám za nepovolenou výměnu kola.

Vzápětí jej pohltila úplně jiná bitva. Právě v den, kdy Tour 1914 začínala, byl spáchán sarajevský atentát. Osm dní poté, co Thys projel vítězně pařížským cílem, německá armáda obsadila neutrální Belgii a vyhlásila válku Francii.

Třem šampionům Tour – Bretonovi, Fabnerovi a Lapizovi – vzala nadcházející válečná vřava život. Thys sloužil u letectva. A přežil.

Příběhy, které psala Tour de France


Seriál MF DNES k nejslavnějšímu cyklistickému závodu světa – sedm příběhů, sedm podivuhodných osudů.
1. díl: Dezertoval z armády, zvítězil na Tour a pak vše prohrál v kostkách Dnes 2. díl: válečný hrdina Philippe Thys (1913–1920).

Po pěti letech se vrátil na Tour 1919, na rozbombardované děravé silnice, při nejpomalejším ročníku v historii, který dokončilo nejméně cyklistů, pouhých 10. Byl zesláblý, z formy. V 1. etapě upadl, týmový kolega Jean Rossius jej dostrkal do cíle (za penalizaci 30 trestných minut).

Vzdal marný boj, do další etapy nenastoupil. Šéf závodu Henri Desgrange mu vyčinil: "Stal se z tebe maloměšťák, který ztratil lásku ke kolu a promrhal obrovský talent." Thysova odpověď? Tour 1920 vyhrál o 57minut. Ovládl opět brutální závod, kdy vražedné vedro zredukovalo pole ze 113 na 22 cyklistů.

Kající se Desgrange pochopil, jak ustřelil, a psal: "Nebýt války, slavil by Thys nikoli třetí, ale pátý či šestý titul z Tour." Nebýt války, mohl být Armstrongem své doby.

Právě k legendárnímu Američanovi jej dnes přirovnávají. Oby byli inteligentními stratégy, kteří dokázali konzervovat energii a neplýtvat silami v horách. Oba se vrátili na Tour po dlouhé odmlce.

A podobně jako Armstrong s manažerem Bruyneelem vytvořil Thys nerozlučnou dvojici s týmovým manažerem Baugem, s nímž po večerech spřádal taktické plány.

Teprve roku 1955 jeho rekord tří triumfů na Tour vyrovnal Louison Bobet a v roce 1963 překonal Jacques Anquetil. Thys to vše pozoroval zpovzdáli. Zemřel coby 80letý, spokojený muž. I bez Armstrongových milionů.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze