Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Limity pro MS plavci mají, jistotu účasti ne

14 2006
Praha - Ani limity, které tělesně postižení plavci splnili na mezinárodním plaveckém mítinku Eurowaves v Brně, nedávají českým reprezentantům jistotu startu na mistrovství světa. Český paralympijský výbor totiž přestal české tělesně postižené sportovce financovat a plavci si musí peníze na prosincové mistrovství světa sehnat sami.

Třídenní závody, které se konaly v brněnském plaveckém bazénu Za Lužánkami, přinesly jeden světový, řadu národních rekordů a splněné limity mnoha plavců ucházejících se o účast na mistrovství světa IPC Swimming (Mezinárodního paralympijského výboru pro plavání), které letos pořádá jihoafrický Durban.

Vynikající výkony světové úrovně předvedli především plavci z Ukrajiny, Ruska, Francie, Nizozemska a Německa. Mezi nimi se ovšem neztratil ani český reprezentační tým.

Nejlepším výkonem mítinku byl světový rekord ukrajinského plavce Viktora Smyrnova, který zaplaval ve třídě S11 nevidomých plavců 100m motýlkem za 1:05,37. Další ukrajinský plavec, Andrej Kalyna, zaostal na prsařské stovce ve třídě S9 tělesně postižených (např. nadkolenní amputace nohy) pouhé dvě desetiny za vlastním světovým rekordem časem 1:10,65.

Nejlepší letošní světové výkony zaplavaly dvě ženy a jedna z nich byla opět ukrajinská plavkyně Olena Akopyan, která předvedla ve třídě S5 (např. plavec - vozíčkář s ochrnutím dolních končetin) 50 m motýlek za 42,77. Čas lepší svého vítězného času z Atén předvedla v této kategorii světová rekordmanka Běla Hlaváčková

Čeští plavci pokořili národní rekordy

Český reprezentační tým prošel po paralympiádě v Aténách velkou generační obměnou a tak bylo otázkou, jak se plavcům podaří zacelit mezery po reprezentantech generace, která dosáhla v Sydney a Aténách mimořádných úspěchů. Tuto generaci zosobňuje především trojnásobný paralympijský vítěz z Atén Martin Kovář.

Vynikající výkon během celých závodů podával především sedmnáctiletý Filip Coufal, který posunul české maximum ve třídě S10 hned v pěti disciplínách. Nejhodnotnějším z těchto výkonů byla 200m polohovka za 2:24,96, což plavce z Rožnova pod Radhošťem již řadí do užší světové špičky.

Vysoko ve světových tabulkách se dostal se svou prsařskou padesátkou a českým rekordem za čas 55:53 ve třídě SB3 i Tomáš Hlavinka.  Jen těsně za ním zaostal ve stejné disciplíně Jan Povýšil, který vylepšil svůj český rekord na padesátce znak.

Základní limity vypsané IPC Swimming pro mistrovství světa v Jihoafrické republice splnilo 15 českých plavců.

Nominace do JAR se bude ale určovat podle šance uspět v nejvyšší mezinárodní konkurenci a bude se hledět především na možnost finálové účasti. Letos budou o účasti rozhodovat především peníze.

"Vzhledem k dlouhodobému nefinancování tělesně postižených sportovců z Českého paralympijského výboru si totiž musíme prostředky na účast sehnat sami a ačkoliv se jedná o státní reprezentaci, schovává se Ministerstvo školství za Český paralympijský výbor a naopak," komentuje současnou situaci předseda organizačního výboru a předseda Českého svazu tělesně postižených sportovců Jan Nevrkla.

"Je tedy možné, že do jihoafrického Durbanu nás pojede reprezentovat pouze malá skupina těch, kteří budou mít medailové šance a zároveň dobrou perspektivu směrem k paralympiádě v Pekingu 2008. Vzhledem k počtu mladých s perspektivou vrcholu výkonnosti na paralympiádě 2012 je to tristní situace", pokračuje Nevrkla.

Jako vynikající hodnotila závody předsedkyně IPC Swimming Anne Green z Austrálie, která nad hladkým průběhem závodů bděla v pozici technického delegáta spolu s Jamesem Hoodem z Kanady.

Autoři:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze