Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Minitour v Lillehammeru ovládla Björgenová, dvě Češky na bodech

Marit Björgenová se raduje a usmívá, v po vítězství v minitour v Lillehammeru. | foto: AP

7 2014
Ze třináctého místa vyrážela do poslední, třetí a stíhací etapy minitour v Lillehammeru, klasická desítka Češku Petru Novákovou odsunula o deset pozic níž. Podruhé v nové sezoně Světového poháru běžkyň na lyžích brala body také česká jednička Eva Vrabcová-Nývltová, v cíli třicátá. Závod byl norskou záležitostí, cílovým spurtem mu dominovala Marit Björgenová.

Nováková v sobotu zajela životní výsledek, desátá skončila na volné pětce. „Je to jako sen,“ jásala. „Top10 v SP a ještě k tomu v Norsku a plus bonus vedení v U23!!!! - nepopsatelný pocit!“ psala na Twitter.

Drsný okruh v Lillehammeru si však v neděli vzal svou daň a jedenadvacetiletá lyžařka z Karlových Varů pozici v konkurenci nejlepších světových závodnic neudržela.

„Dneska jsem si nemohla jet to svoje, jely jsme ve skupince a nevěděla jsem, co si můžu dovolit. Jestli můžu zrychlit, nebo mám jet za nimi,“ vzkázala Nováková přes svazový web. „Byly tam Němky, Slovinka, Ruska, nějaká Švýcarka, Američanka, pořád se to míchalo. Už to bylo dlouhé a s vidinou domova bylo i těžké se koncentrovat.“

Do cíle tak dorazila s odstupem přes tři minuty, smutek ze ztráty v sobotu těžce vydobyté pozice však cítit nebyl. „Řekla jsem si, že i když se propadnu, nebudu si s tím lámat hlavu, protože je to klasika a navíc v kopcích. Do těch stoupáků se to musím ještě pořádně naučit,“ rozhodla se 21letá běžkyně.

Vrabcová-Nývltová se z výchozího 44. místa probila do elitní třicítky na poslední bodované místo, Sandra Schützová dokončila turné v osmé desítce pořadí.

Jasnou záležitostí pro Björgenovou měl být poslední test etapového závodu. Na startu držela výhodu 32 sekund na stíhací eskadru s Johaugovou, Wengovou, Kallaovou...

Byť pronásledovatelky pravidelně ukrajovaly z náskoku, 34letá suverénka svou pozici odvážně hájila. Až ve stoupání necelé dva kilometry od cíle to Therese Johaugová, loňská celková vládkyně Světového poháru, nakopla a začala dýchat na záda své krajanky.

Hned se ve stopě natlačila před ni a pádila za vítězstvím, zkušenější Norka se však nevzdala. V nájezdu na stadion v zatáčce se prosmýkla na první místo a v cílové rovince už předvedla své rychlostní kvality. Šest desetin sekundy rozhodlo o vítězce.

„Pořád jsem slyšela, že mě Therese stahuje a najednou jsem ji měla za zády. Pak jsem si jenom říkala: Musíš vydržet,“ popisovala vítězka. „Therese je opravdu ve velké formě, musela jsem bojovat až do posledního metru. A tak to asi bude celou sezonu.“

Jednobarevné bylo pódium minitour. Třetí dojela Heidi Wengová, čtvrtá Ingvild Östbergová, až pátá první cizinka, Švédka Charlotte Kallaová. Šest Norek skončilo v první desítce.

Světový pohár v běhu na lyžích v Lillehammeru

Ženy - stíhací závod na 10 km klasicky:
1. Björgenová 28:19,7, 2. Johaugová -0,6, 3. Wengová -12,3, 4. Östbergová (všechny Nor.) -1:38,3, 5. Kallaová (Švéd.) -1:50,9, 6. Hagaová -1:55,3, 7. Fallaová (obě Nor.) -2:00,8, 8. Pärmäkoskiová -2:13,1, 9. Niskanenová (obě Fin.) -2:13,3, 10. Kowalczyková (Pol.) -2:15,6, ...23. Nováková -3:02,5, 30. Vrabcová-Nývltová (obě ČR) -3:20,1.

Průběžné pořadí SP (po 6 z 27 závodů):
1. Björgenová 519 b., 2. Johaugová 388, 3. Wengová 304, 4. Östbergová 296, 5. Kallaová 230, 6. Fallaová 217, ...24. Nováková 61, 54. Vrabcová-Nývltová 8.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze