Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Likvidace, soptí kouč lyžařů. Svaz dá Bauerovi a spol. o dva miliony méně

V NESNÁZÍCH. Kouč Miroslav Petrásek a největší běžecká hvězda Lukáš Bauer budou řešit drastické škrty v rozpočtu na reprezentaci. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

31 2010
Copak nás chtějí zlikvidovat? kroutil hlavou reprezentační kouč lyžařů Miroslav Petrásek. Trápí ho návrh na výrazné snížení financí pro jeho tým, navzdory bronzovému úspěchu Lukáše Bauera a štafety na olympiádě ve Vancouveru. Běžecký úsek Svazu lyžařů obere reprezentanty snížením nákladů na zabezpečení týmu na další sezonu zhruba o dva miliony.

"Říkali o nás, že jsme výkladní skříň svazu, ale ta má vážné trhliny," řekl Petrásek.

Běžci za uplynulých sedm sezon přivezli domů celkem sedm cenných kovů z olympiády a mistrovství světa. Po úspěchu v Kanadě je dávali za vzor všichni politici. "A když má dojít k tomu, že chceme v nastoleném kurzu pokračovat, tak dojdeme k tomu, že na to není. To je pro mě hrozné zjištění," uvedl kouč.

Přípravu mají běžci na lyžích kompletně zajištěnou z Dukly, resortu ministerstva obrany, kde jsou všichni zaměstnáni. Nově by měl začátkem června podepsat smlouvu s Duklou i Bauer.

"To je bez problémů," řekl Petrásek. Lyžařský svaz by měl hradit náklady na účast na Světových pohárech a mistrovství světa, a tady dochází k výraznému snížení financí.

"Řešíme, abychom to poskládali a než vše vyřešíme na svazu, tak nebudeme přes média nic probírat. Máme porady s resortem a nic není uzavřeného," řekl sportovní ředitel úseku Čestmír Skrbek.

V ohrožení jsou doktoři i servismani

Podle Petráskova propočtu mají běžci mít na lékařské zabezpečení ve srovnání s minulými třemi sezonami asi o 400 tisíc korun méně. Servisní tým přijde asi o 600 tisíc. Pozici manažera Květoslava Žalčíka, kterého si Bauer vyžádal na olympiádu, zrušil úsek úplně. "A minimálně milion chybí na zajištění závodů," řekl Petrásek.

Trenér uvedl, že kroky vedení úseku povedou k likvidaci zázemí, které umožňuje závodníkům podávat optimální výkony. "Závodník bez servismana, trenéra a lékaře nic nedokáže a opačně," řekl. "Určité snížení lze akceptovat, ale tohle je moc," doplnil Petrásek.

Servismanovi Janu Pešinovi se nelíbí, že se několik let dařilo vybudovat konkurenceschopný tým se Seveřany a nyní by měl z pozic ustoupit.

"Po takovém škrtu bude celá práce naše a celého týmu absolutně zničená, protože ti kluci to dělat nebudou," naznačil. "Celou zimu je člověk pryč od rodiny. Na Dukle pobírám plat celoročně, průměrný plat v republice a za ten můžu dělat kdekoli jinde. Můžu přijít odpoledne ve tři domů z práce a věnovat se rodině," konstatoval Pešina.

Petrásek uvedl, že na začátku zimy může nastat situace, že by reprezentace místo Světových pohárů jela Evropský pohár nebo dálkové běhy. "Pokud se nedohodneme a zatím s námi jednají tak, že to nevypadá, tak je to možné, i když to nebude ideální," řekl.

Bauer, Martin Koukal a další mají smlouvy s resortem, o reprezentačních kontraktech se svazem budou teprve vyjednávat. S Petráskem se už dohodli, že zbraně nesloží.

"Chceme pokračovat do další olympiády. Chceme bojovat o lepší podmínky. Já osobně neuvažuji, že bych odešel," řekl Petrásek.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze