Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Lidi v restauraci někdy čekají, až zvednu půllitr, vadí Špotákové

Barbora Špotáková | foto: Josef Vostárek, MF DNES

14 2010
Role celebrity, na kterou si všichni ukazují, světovou rekordmanku v hodu oštěpem Barboru Špotákovou občas unavuje. "Teď jsem se vrátila z desetidenní dovolené v Maďarsku a tam mě nikdo mě nepoznával. To je pro mě poslední dobou asi největší oddych," přiznala olympijská vítězka.

Takže role slavné osobnosti vám nesedí?
Říkám si, že je to daň za to, co jsem dokázala. Moc mi to nevadí, ale jednou za čas mi to trochu přeteče přes hlavu. Vypadám, že furt dobrý, dobrý, ale pak se to nakupí a člověk potřebuje být sám.

Jak se nepříjemná pozornost okolí projevuje?
Víte, kdyby mě někdo oslovil, nemám problém se s ním vyfotit nebo podepsat se, udělám to ráda. Ale vadí mi, že třeba v restauraci jíte a někdo si vás přitom tajně fotí. Nebo čeká, až zvednete půllitr. To je nepříjemné.

Volno už vám končí, že?
Ano. Měla jsem ho skoro dva měsíce, ale moc jsem to potřebovala. Byla jsem hrozně unavená. Těším se, až za několik dní začnu přípravu. Odstartuju ji s novým trenérem Honzou Železným. Bude to hodně jiné, ale já jsem připravená a těším se na to. Poslední dobou to bylo hodně stereotypní, byli jsme s trenérem Černým dlouho a zvlášť v technice potřebuju nové impulzy. Bude mi třicet, do olympiády jsou dva roky a musela jsem něco změnit.

Rozchod nebyl jednoduchý?
Myslela jsem, že nebude, ale nakonec ano. Nerozhodla jsem se ze dne na den. Přemýšlela jsem o tom už čtyři roky, i s bývalým trenérem jsme to konzultovali. Byla jen otázka, kdy to rozseknu. A možná jsem to měla udělat už dřív.

Barbora Špotáková líbá trofej za celkové vítězství v Diamantové lize.

Barbora Špotáková líbá trofej za celkové vítězství v Diamantové lize.

V loňské sezoně jste měla zdravotní problémy. Už úplně odezněly?
Loket je pořád nějaký unavený a oházený. Potřebuju dělat speciální cviky, abych ho zpevnila. Měla jsem tam natažený vaz, to je jako když si natáhnete kotník. Musíte pracovat na tom, aby byl zase stabilní. Čím víc je kloub vykloktaný, tím je to bolestivější. Cvičení na zpevnění lokte se dají dělat teď na podzim, potom už ne.

Máte pro novou sezonu nějaký konkrétní cíl?
Je mistrovství světa v Jižní Koreji a na to se všechno směřuje. Mým osobním cílem je házet líp než v letošní sezoně, přidat nějaké metry. A hlavně už se tolik nehnat za těmi Diamantovými ligami, spíš se soustředit na hlavní závod. Tahle sezona byla výjimečná, bylo hrozně moc závodů a to už bych nechtěla. To už se z člověka stává štvanec. Nemůže skoro trénovat, to je špatně.

Ale za vítězství v Diamantové lize jsou zase slušné peníze, nebo ne?
To je pravda. Ale je to krátkozraké. Protože když jste mistrem světa, dva roky vás potom všude zvou. A když přijdete za sponzorem a řeknete: "Já jsem mistr světa", je to jiné, než když řeknete: "Vyhrál jsem nějaký seriál závodů a byl jsem pátý na mistrovství světa." Takže ty peníze jsou hezké, ale má to i svůj rub.Najdete na iDNES.czmobilní verze