Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Lidé se bojí, že jim kvůli zavlažování golfového hřiště vyschnou studny

Hřiště Véska Golf Clubu Olomouc.

6 2010
Spor o to, zda zavlažování golfového hřiště Véska může ohrozit zdroje vody pro obyvatele Dolan a dalších obcí, vyřeší zřejmě až odbor životního prostředí olomouckého magistrátu.

Někteří obyvatelé se bojí, že pokud golfový klub získá povolení čerpat z trojice hlubokých vrtů, poklesne hladina spodních vod natolik, že sami o vodu přijdou. Zástupci Golf klubu Olomouc i projektant zavlažovacího systému chtějí případný vliv na zdroje vody ověřit rozsáhlým hydrogeologickým průzkumem.

To je i podle nezávislého soudního znalce jediná možnost, stejný posudek chce také starosta Dolan Jan Doležel.

Jsou však i odpůrci, kteří žádají, aby byly vrty bez dalších zkoušek odstraněny. Patří k nim i dolanská zastupitelka Dobromila Půdová z Pohořan. "Nemáme důvěru v to, že měření proběhne správně a výsledky nebudou zkreslené ve prospěch investora, který by si průzkum platil," uvedla pro Olomoucké vydání MF Dnes.

Mnoho názorů, jedno rozhodnutí

Spor se týká tří vrtů, které golfový klub nechal před několika lety vyhloubit jako zkušební při hledání dalších zdrojů vody k zavlažování travnatého hřiště. Nyní by je chtěl využívat k doplňování nádrží, z nichž systém stovek postřikovačů rozmístěných po hřišti bere vodu.

Vlastníci soukromých studen argumentují znaleckým posudkem, který si nechala zpracovat radnice. "Vychází z něj, že v oblasti není dostatek vody, aby pokryla potřeby, které v projektu na zavlažování golfový klub uvádí. Jediným obdobím, kdy by to bylo možné, je po jarním tání. Ale golfové hřiště bude potřebovat zavlažovat hlavně v létě, kdy je zde ovšem dlouhodobě nedostatek vody," říká člen osadního výboru Pohořan Jiří Vysloužil.

Hřiště Véska Golf Clubu Olomouc.

Ve stejném posudku však znalec konstatuje, že jednoznačné závěry ohledně rozsahu čerpání by bylo možné učinit až po dlouhodobých čerpacích zkouškách a současném sledování stavů vody v okolních studnách a vrtech.

S tím souhlasí i zástupci klubu. "Všichni mají právo na přístup k vodě, přičemž obyvatelstvo má samozřejmě přednost a my v žádném případě nechceme brát vodu lidem. Proto chceme provést detailní průzkum, který by jednoznačně prokázal, nebo vyvrátil, jestli případné čerpání bude, nebo nebude mít na stav vody ve studnách," poznamenal místopředseda představenstva klubu Jan Kalabis.

Starosta Doležel je připraven k akci: "Pokud by takový posudek prokázal, že čerpání z vrtů bude mít vliv na stav vody v okolí, souhlas s čerpáním samozřejmě nedáme."

Předseda občanského sdružení Pohořany pro budoucnostní Radim Pudl na věc hodlá dohlédnout: "Nejde nám o to za každou cenu něco blokovat. Bereme to však jako možné ohrožení zdrojů vody, o kterém by měla obec vědět, být o něm pravdivě a detailně informována ze strany investora a sledovat, zda případně nejsou některé informace zkreslovány."

Hřiště Véska Golf Clubu Olomouc.

Autor projektu Martin Poštulka je přesvědčený, že se místní obyvatelé nemají čeho obávat. "V oblasti Nízkého Jeseníku voda je a je jí mnoho. Navíc například Pohořany jsou tři kilometry daleko, zatímco vzdálenosti, na které mohou obecně vrty podzemní vodu ovlivnit, jsou nanejvýš 300 až 400 metrů. Nicméně od toho je zde vodoprávní úřad, který nás v takovém případě okamžitě zastaví," podpořil svůj názor.

Definitivní slovo bude mít odbor životního prostředí olomouckého magistrátu. "Byl proveden vodoprávní dozor a nebylo prokázáno porušení zákona," řekl vedoucí odboru Petr Loyka. "Doposud jsme odběr vody nepovolili."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze