Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Václavíkova motosezona: doma stříbro, k tomu start na MS v Itálii

Mistrovství republiky v kartingu - ilustrační foto | foto: Ladislav Němec, MAFRA

4 2015
Druhá příčka v seriálu mistrovství České republiky třídy KF Junior, přestože neabsolvoval kompletní kalendář. K tomu účast na světovém šampionátu třídy ROK v Itálii a plány do budoucna. Tak může bilancovat uplynulý rok plzeňský motokárista Libor Václavík.

„Naším cílem je sehnat minimálně dva miliony korun, aby mohl Tomáš jezdit závody v Itálii či v Německu. Tam jezdí nejlepší piloti a týmy světa,“ říká Václavíkův manažer a dědeček v jedné osobě Roman Reš.

Do dalších let jsou cíle ještě smělejší - mistrovství střední Evropy ve formuli Renault. Ta je vstupní branou do větších formulí a posléze do F1... „Ale tyhle myšlenky jsou zatím na úrovni snů, vše se samozřejmě odvíjí od financí.“

Pro srovnání - sezona závodů v České republice stojí Václavíkův tým zhruba 800 tisíc korun. A to rozhodně nepatří mezi nejbohatší, někteří soupeři mají rozpočet až trojnásobně vyšší.

Ale zpět k minulé sezoně. Václavík nejprve ovládl první závod Karting cupu, poté se už soustředil na podniky mistrovství ČR, kde je větší vyrovnanost jezdců. Po dvou dílech v Chebu a v Sosnové se motokárista ujal průběžného vedení. Poté přišel na řadu okruh v Písku, nejnáročnější závod seriálu.

„Většinou se mi tam daří. Ale letos přišla smůla už v kvalifikaci, kdy po dvou kolech motor zhasl a nešel nastartovat,“ popisoval Václavík. To nebylo vše. V samotném závodě do něj soupeř narazil tak, že vylétl až do lesa. „Zrovna tam stála mamka, tak to měla v přímém přenosu,“ líčil.

Poté absolvoval ještě další díl v Sosnové, kde tým brzdily potíže s motorem. „Ani pan Straka, majitel ladičské firmy, nedokázal do závodů dostat motor do perfektního stavu. Přesto Tomáš díky obrovské bojovnosti dokázal dojet do cíle vždy na druhé příčce,“ uvedl Reš.

Předposlední závod MČR v Chebu byl pro plzeňský tým posledním. V trénincích Václavík zajížděl nejlepší časy, ale v kvalifikaci mu praskl řetěz a potíže pokračovaly.

„Po důkladné analýze jsme došli k závěru, že motorkářská firma neodvádí dobrou práci a protěžuje jezdce továrního týmu Praga. Motory jsme se pokusili získat u dalšího ladiče, jenže ten podporuje jiného jezdce. Proto jsme šampionát ukončili,“ vysvětlil manažer. I bez startu v posledním závodě Václavík získal stříbrnou medaili a titul vicemistra ČR ve třídě KF Junior, s náskokem 40 bodů na třetího jezdce v pořadí.

Vrchol sezony měl ale 14letý Plzeňan ještě před sebou. Díky výkonům ve třídě ROK si vybojoval nominaci na mistrovství světa v italském Lonatu. Tam startovali v různých třídách čtyři Češi, celkem závodilo přes 300 jezdců z 35 států!

Po kvalifikacích startoval Václavík v hlavním závodě z 23. pozice. Skvělou jízdou se prodral až na patnáctou příčku, ale pak se před ním srazili dva jezdci a dostal se do karambolu, po kterém musel odstoupit. „Je to velká škoda, ve finále Tomáš předjížděl každé kolo dva soupeře,“ litoval pilotův manažer.

I tak ale Václavík z Itálie odjížděl jako 32. junior na světě ve třídě ROK. „Chtěli bychom se jí teď věnovat naplno. Ale vše záleží na tom, jak se nám podaří sehnat potřebné finance,“ doplnil Reš.

Rozvine mladík dál svůj talent?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze