Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Když stroje létají. Bratři Podmolové se chystají na Gladiator Games

Bratři Podmolové i další freestyle motokrosaři se často připravují na louce na Kavčáku u Benešova. Motocykly se při nácviku nových triků vznášejí vysoko nad zemí a vzápětí dopadají do ohrady plné molitanu,. | foto: Jan Altner

13 2017
Jak asi trénují freestyle motokrosaři, když potřebují nacvičit nové triky? Také vás někdy napadla podobná otázka? Vždyť přece musí být nesmírně nebezpečné, když jezdec vyletí s motorkou několik metrů nad zem a zkouší kousek, který ještě nikdy v životě nevystřihl.

Posloužit může jakýsi bazén z molitanů, podobně jako v případě bratrů Podmolů, kteří chystají nové skoky pro prestižní listopadovou akci FMX Gladiator Games.

FMX Gladiator Games

Nejstarší freestyle motokrosová akce v Evropě, konající se v pražské O2 areně. Divákům nabízí ty nejlepší FMX triky hvězd světové scény, adrenalinovou zábavu, elektrizující atmosféru i podívanou pro celou rodinu. Letos se koná 4. listopadu od 17.30 hodin, vstupenky jsou k dispozici v síti Ticketportal.

Libor Podmol na svém motocyklu předvede front flip, neboli salto vpřed. A mladší sourozenec Filip nezůstane pozadu, pokusí se o dvojité salto vzad.

„Front flip, který v O2 areně premiérově předvedu, je náročný v tom, že se budu točit dopředu. Celý život skáču dozadu, takže nejtěžší je pro mě teď přepnout v hlavě,“ líčí Libor Podmol, jak se na riskantní trik chystá.

„Nezbytná je také speciálně konstruovaná rampa, která mě po najetí správně vykopne, abych se zvládl otočit. Jsou tu samozřejmě určité obavy a respekt k tomuto skoku. Letos na jaře jsem se ale rozhodl, že front flip skočím, takže teď denně pilně trénuji,“ prozradil Libor Podmol.

Bratři Podmolové i další freestyle motokrosaři se často připravují na louce na...

FMX jezdci jsou zvyklí při sebemenší chybě na celou řadu úrazů, nehod a bolestí, nácvik nových skoků jim alespoň částečně nabízí drobný komfort. Tvrdá hliněná doskočiště nahrazuje obrovská ohrada naplněná molitany, které dopady po nezdařilých pokusech alespoň částečně tlumí.

Po dopadu je pokaždé nutné motorku vyhrabat a na speciálním jeřábu ji z měkkého království vytáhnout. „Když skáčeme do molitanu, je důležité motorku pořád držet. Nesmím ji zahodit, aby se nestalo, že uletí a pak dopadne na mě. Přece jen, je to sto kilo železa,“ popsal Filip Podmol.

Bratři Podmolové budou patřit k největším hvězdám Gladiator Games, startovat bude i další Středočech Petr Pilát i plejáda špičkových zahraničních es.Najdete na iDNES.czmobilní verze