Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Liberecký areál Vesec hostí o víkendu extrémní cyklomaraton na 24 hodin

Hana Ebertová má s cyklomaratony bohaté zkušenosti | foto: Petr Janouš

10 2010
Vydržíte na kole celý den? O víkendu se v tomto extrémním oboru můžete stát mistry republiky. V Liberci se jede už 16. ročník extrémního cyklomaratonu Amulet 24 hours MTB. V podtitulu nese slovní spojení "Těžká pohoda". "Je to podlemě celkem výstižné," říká ředitel závodu Jan Hataš.

V sobotu v pravé poledne nasednou cyklističtí nezmaři na horské kolo a pak budou dnem i nocí kroužit po pestrém technickém okruhu.

Festival BIKETEK.CZ


Pátek 11. června
12.00
start 48hodinovky:-) 17.00 otevření restaurace
18.00 zapálení slavnostního festivalového ohně
18.00-24.00 ČESKO-POLSKÝ FESTIVAL KULTURY – VSTUP ZDARMA
Vystoupení kapel: SHARGOO, DROBNÝ ZA BŮRA, EL-GAUČO, LENIWIEC (Polsko)

Sobota 12. června
8.00
otevření restaurace
12.00 start Amulet 24/12hodinovky
13.00-17.00 Bikemare MTBO – 1. etapa orientačního závodu
13.30-15.30 Sport 2000 Dětský závod MTB, Dětský koutek, Skákací hrad
16.00 HAVEN Liberecká zlatá XC přilba – podvečerní cross country
17.30-23.00 2426i Slope style session
19.30 Rohozec pivobiker
21.00-23.00 Bikemare MTBO – 2. noční etapa orientačního závodu
24.00 dojezd AMULET 12hodinovky, půlnoční fireshow + Ohňostroj

Liberecký závod je součástí pětidílné série 24hodinovek, z nichž čtyři se jedou v Čechách a jeden na Slovensku. Ten liberecký má však výsadní postavení: je největší, nejprestižnější a jede se jako mistrovství republiky.

Pořadatelé pro letošní ročník přichystali pár novinek. Záměr je jednoduchý – odbourat strach z extrémních výkonů a přilákat co nejvíc "normálních" lidí.

Poprvé se proto ve Vesci kromě celodenního závodu pojede soutěž na 12 hodin. "Cyklisté se 24cetihodinovky často bojí, i když jezdí maratony. Teď si můžou vyzkoušet zkrácenou verzi a uvidí, co znamená třeba jízda v noci," vysvětluje Hataš.

Další novou věcí bude soutěž šestičlenných týmů. Dosud kromě jednotlivců jezdily jen dvojice a čtveřice. "Většinou to bývá tak, že někdo okusí závod v družstvu, příště jede třeba dvojice a nakonec si troufne i na sólo závod," tvrdí ředitel maratonu.

Centrem extrémního závodu bude už popáté sportovní areál ve Vesci, který vznikl kvůli loňskému mistrovství světa v klasickém lyžování.

AMULET 24&12 hours MTB 2010


Pátek 11. června
18.00-22.00
prezentace


Sobota 12. června
7.30-10.00 prezentace
10.30-10.50 kapitán meeting
11.40 postavení kol na startovní lajnu
11.50 poslední domluva od pořadatelů
12.00 start systémem LeMans (běžecký úsek)


Neděle 13. června
11.30
dojezd závodníků
12.00 cíl závodu
12.15 vyhlášení vítězů 12hodinovky
12.30 vyhlášení tomboly
13.00 vyhlášení vítězů 24hodinovky
Výsledkový servis Výsledky je možné sledovat on-line na internetu. V areálu je dostupná zdarma wi-fi sít.

Liberecká trať měří 12,6 kilometru při převýšení přibližně 250 metrů. Vede po zpevněných i nezpevněných cestách v lokalitě Císařský kámen. Je zábavná, jsou zde sjezdy i kopce a například také brod. Dá se očekávat, že trasa bude po nedávných deštích náročnější než obvykle.

Start bude kvůli bezpečnosti a atraktivitě systémem "Le Mans": cyklisté nejprve po svých poběží na kopec Špičák. Tím se startovní pole roztáhne a při vjezdu do lesa se neutvoří trychtýř.

Loňským vítězem se stal polský cyklista Andrzej Kuchmistrz. "Vyhrát bych chtěl i letos," prohlašuje specialista na 24hodinovky. Mezi ženami vládla Lucie Zrnová (302,4 km).

Organizátoři letos očekávají rekordní účast cyklistů. V závodech na 24 hodin i na poloviční dobu se podle nich představí přes 500 lidí.

Víkend ve Vesci však nebude patřit jen extrémním závodům. Pořadatelé ho koncipují jako festival horských kol, kde je kromě sportovního i kulturní vyžití. Už zítra začíná akce koncertem čtyř skupin.

Nejbohatší program bude v sobotu odpoledne, kdy se koná třeba dětský závod nebo cross country. Letos poprvé se bude soutěžit i v orientačních schopnostech na horském kole.

A jen pro otrlé bude klání Rohozec pivobiker, v němž – jak název napovídá – nepůjde čistě jen o sportovní výkony.

Ředitel závodu: Chci založit
celosvětovou sérii závodů na 24 hodin


Kdo jednou okusil libereckou 24hodinovku, chce ji zažít víckrát. "Máme osmdesátiprocentní návratnost lidí. Poprvé někdo přijede jako nováček a příště přivede celou partu," tvrdí ředitel závodu Jan Hataš.


Čím je závod na 24 hodin specifický?
Kromě své délky i tím, že se při něm lidi poznají a můžou se družit. Přivezou si grily, stanují tady celý víkend a vytvoří jedno velké tábořiště. To na jiných závodech nebývá běžné.

|
Co obnáší pořádání takového podniku?

Je to podstatně náročnější než pořádat klasický maraton. Jsme totiž v dějišti celý víkend. Musíme zajistit kompletní catering, servis, masáže i další věci.


Co vy a ekonomická krize?
Tu nějak extrémně nepociťujeme. Pracujeme s tradičními partnery, máme i některé nové. A pořád se snažíme závod zdokonalovat, aby byl ještě přitažlivější.


Vaše akce časem narůstá. Dá se vůbec ještě posunout někam dál?
Určitě ano. Musíme lidem nabídnout nové zázemí, nový program a třeba i nové jídlo. Aby přijeli počtvrté i popáté a nenudili se u nás.


Budou průběžné výsledky k mání online na internetu?
Ano, každý závodník dostane čip, takže o něm budeme mít dokonalý přehled. A nejen my, ale také třeba manželky, které si své muže můžou z počítače zkontrolovat, jestli opravdu odjeli na závod... Budeme využívat i Facebook, kde vznikne jeden velký chat.


Máte nějaký pořadatelský sen?
Už od roku 2007 mám velký cíl založit celosvětovou sérii závodů na 24 hodin. Jezdí se v Anglii, Itálii nebo Německu, ale domluva pořadatelů chybí. Chtěl bych tomu dát nějakou formu.


Polský favorit jezdí trénovat do Jizerek


Ze svého bydliště v Polsku to má do Liberce jen asi šedesát kilometrů. A taky sem často jezdí. Na kole, jak jinak.

"Trénuju hlavně v Jizerkách, za hodinu jsem z domova na Smědavě," říká Andrzej Kuchmistrz velice dobrou češtinou.

Pokud hledáte favorita víkendové 24hodinovky v Liberci, nespletete se, když vsadíte právě na tohoto 24letého Poláka z Lubaně. Bude tu obhajovat své vítězství z loňska, kdy mezi sobotním a nedělním polednem najel celkem 392,15 kilometru při průměrné rychlosti necelých 18 kilometrů za hodinu.


Závod 24 hours MTB v libereckém Vesci pojede letos už popáté. Kdysi se o něm dozvěděl z českého časopisu Velo. Ta zpráva ho zaujala, a tak si řekl, že extrémní závod u sousedů zkusí. Do prvního ročníku šel ještě bez větší přípravy.

Dnes je situace úplně jiná, žádné jiné maratony než 24hodinovky už prakticky nejezdí. Závodí hlavně v Česku, ale také v Itálii, Německu či Rakousku. Právě tam zaznamenal před rokem svůj největší dosavadní triumf: stal se neoficiálnímmistrem Evropy.


Vloni Andrzej Kuchmistrz dokončil studia cestovního ruchu. Spíš než práci se však zatím věnuje cyklistice. Uživit se tím prý jakž takž dá. Na kole ho potkáte sedmkrát týdně, denně na něm sedí až pět hodin. Kolik najezdí za rok? "Nepočítám to, nemám totiž tachometr," směje se sympatický Polák.


"Ale bude to přes třicet tisíc kilometrů." O liberecké čtyřiadvacetihodinovce mluví s velkým respektem. A i když je na kole skoro pořád, tvrdí, že fyzická příprava není až tak důležitá. "Hlavní je psychika. Během závodu prožijete několik krizí.
Když si člověk uvědomí, že ho ještě čeká dvacet hodin v sedle, je to těžké. Tělo to vydrží skoro vždy, ale hlava je něco jiného."


Vloni za celých 24 hodin slezl z kola jen na hodinu a půl. A to jen proto, že měl náskok a mohl si to dovolit. Jinak se snaží jet nonstop a nedělat zbytečné zastávky. Ať je den či noc, ať prší, nebo praží slunce.

"V osm večer se převleču, nasadím světla a jedu dál," popisuje.


Po cestě doplňuje síly z energetických tyčinek a gelů. "Velmi důležité je i pití. Za závod vypijete tak patnáct litrů a jak vynecháte jednu flašku, už se nerozjedete." Andrzej Kuchmistrz se chystá na všech pět čtyřiadvacetihodinovek ze série Ortika 24 Series. A cíl má jednoznačný: celkově vyhrát.


V Liberci, kde se koná největší ze všech závodů, chce udělat první krok. Záleží ovšem na tom, zda bude startovat zkušený Zdeněk Kříž, který v minulosti ve Vesci dvakrát vyhrál. Pokud ano, dá se očekávat velká mezinárodní bitva.


Právě Kříž cyklistu z Polska po jeho loňském vítězství pořádně zcákal šampaňským, na trati by mu však byl vážným soupeřem.
Rozhodovat může i počasí. Polský cyklista totiž nemá moc rád teplo a slunce. Vyhovuje mu spíš deštivé počasí a těžká trať.
Jak bude asi o víkendu v Liberci?Najdete na iDNES.czmobilní verze