Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Liberecká aréna hostí o víkendu elitu evropského aerobiku

Aerobik, trénink před ME v Liberci | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

19 2009
Stovky sportovců z celé Evropy už jsou v Liberci. Zítra tu vypukne dlouho očekávané mistrovství Evropy v aerobiku, což je největší akce podobného druhu na českém území. "Vstupenky jsou za velmi dobré ceny a slibujeme, že se bude na co dívat," říká Andrea Višňová, členka Komise aerobiku ČR.

Sportovci z 22 zemí kontinentu se sjeli pod Ještěd v polovině týdne. Včera už v Tipsport areně probíhaly po celý den oficiální tréninky.

Zítra je na programu kvalifikace juniorů, v sobotu se rozběhnou i soutěže dospělých. Vše vyvrcholí nedělním finále. Pořadatelem šampionátu v aerobiku je Česká gymnastická federace ve spolupráci s místním organizátorem Sport Aerobikem Liberec.

Program ME v aerobiku

Pátek: 14.00 kvalifikace juniorů
Sobota: 14.00 kvalifikace seniorů
Neděle: 10.00 finále juniorů 15.30 finále seniorů

Česká republika hostí tento velký sportovní podnik vůbec poprvé. Soutěže budou probíhat v pěti sportovních a dvou věkových kategoriích (junioři 15 – 17 a dospělí nad 18 let).

Mezi největší české naděje patří juniorka Monika Geržová, která se už letos dokázala prosadit na závodech Světového poháru mezi absolutní špičku.

V kategorii dospělých se diváci mohou těšit například na tři úřadující mistry světa a chybět nebude ani 25letá rodačka z Liberce Andrea Cvachová. "Umístění kolem patnácté příčky by pro mě bylo velkým úspěchem," říká Cvachová. Na předchozím evropském šampionátu jí patřilo 24. místo.

Za favoritky je v kategorii žen považována například Rumunka Cristina Nedelcuová, vítězka nedávného závodu série Světového poháru v rumunském Temešváru, či Španělka Sára Moreno a francouzská reprezentantka Aurelie Joly.

Z české reprezentace se kromě liberecké Andrey Cvachové představí i zkušená Kateřina Hortová. Také ona bude procházet kvalifikací i v soutěži trojic.

Narozdíl od lyžařského mistrovství světa, které Liberec hostil letos v únoru, se ME v aerobiku běžného života lidí ve městě nijak nedotkne.

"Nabízíme pouze skvělý sportovní zážitek pro diváky a pro veřejnost možnost zacvičit si na akci Fitness Convention v čele s Olgou Šípkovou a dalšími špičkovými lektory," lákají pořadatelé.

V Tipsport areně pravidelně hrají hokejisté Liberce, ti však mají teď v extralize přestávku a v neděli nastoupí na hřišti soupeře. Ledová plocha je zakrytá: polovinu prostoru zaujímá závodiště, druhou polovinu rozcvičovací místo.

Šampionát však neobsadil jen samotnou arénu, ale i přilehlé haly. "Mezi takzvaným krčkem, kde jsou tréninkové prostory, a arénou vyrostl krytý tunel, kterým můžou závodníci volně procházet," řekl Lukáš Přinda ze společnosti, která arénu provozuje.

Akci přenáší několik televizních společností včetně České televize. Kolik přijde diváků, je velkou otázkou. Vstupenky jsou poměrně levné a aerobik má velkou základnu rekreačních sportovců, z diváckého hlediska se však s velkými sporty rovnat nemůže.

Optimistické odhady organizátorů hovoří o čtyřech až pěti tisících návštěvníků. Vstup na celé ME přijde na 200 korun.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze