Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Liberec 2009 bude mít unikát: závod skokanek

31 2006
Liberec - Už dnes je téměř jisté, že mistrovství světa v klasickém lyžování Liberec 2009 vstoupí do historie. Kongres Mezinárodní lyžařské federace (FIS) v portugalském městě Vilamoura rozhodl, že jeho součástí bude premiéra skokanské soutěže žen na středním můstku. Současně také potvrdil termíny závodů Světového poháru v Liberci v roce 2008.

Sedmičlennou delegaci organizačního výboru Liberec 2009, kterou vedl jeho prezident Roman Kumpošt, čekalo dlouhé jednání v podobě změny plánovaného soutěžního programu. Na středním můstku na Ještědu budou na světovém šampionátu za necelé tři roky bojovat vůbec poprvé o medaile také ženy.

"Už jsme tuhle změnu ani nečekali, neboť skokanská komise FIS tuto variantu pro Liberec nejprve zamítla s tím, že ženy přijdou na řadu nejdříve v roce 2011," komentuje nečekaný verdikt kongresu Kateřina Nyčová, generální sekretářka mistrovství světa v Liberci.

Jenže pak zřejmě zapracovala silná americko-kanadsko-norská lobby. Ta se postarala o to, že předsednictvo FIS projednalo a doporučilo kongresu ke schválení kompromisní variantu - uskutečnění jednoho závodu ve skoku žen na středním můstku, kterou nakonec kongres schválil.

"Pro nás to znamená, že navrhovaný závod družstev na středním můstku nahradíme individuální soutěží žen," doplnila Nyčová.

Kongres FIS také doporučil zařazení čtvrté discipliny v severské kombinaci do programu světového šampionátu 2009. Liberecké pořadatele nyní čeká maraton nových jednání s majiteli marketingových a televizních práv o začlenění obou těchto dodatečných disciplín do programu MS.

Liberečtí už také znají definitivní termíny závodů Světového poháru klasiků v roce 2008. Ve dnech 8.-9. února se na Ještědu uskuteční dva závody skokanů, o týden později 16.-17. února budou ve Vesci a na Ještědu na pořadu vždy dva závody v běhu na lyžích a v severské kombinaci.

"Nyní je na nás, které ze závodů si pro generálky na mistrovství světa vytipujeme a navrhneme Mezinárodní lyžařské federaci," vysvětluje Kateřina Nyčová.

Autoři:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze