Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Letošní Masters vstoupí do historie. Bude to první 3D sportovní přenos v USA

US Masters, Augusta National Golf Club - diváci a výsledková tabule. | foto: Profimedia.cz

16 2010
Prvním trojrozměrným sportovním přenosem v USA měl být zahajovací zápas fotbalového světového šampionátu v JAR. O dva měsíce jej předežene prestižní golfový turnaj Masters v Augustě.

Jeden z vrcholů golfové sezony, major turnaj Masters, bude letos vysílán v 3D. A to i přesto, že jen mizivé procento amerických domácností vlastní zařízení, které je schopno obraz přehrát. Ve zbytku světa tomu není jinak.

Přenos z Augusty bude 3D sportovní premiérou USA. Dosud totiž americké televize vysílaly pouze trojrozměrné filmy.

Trojrozměrné vysílání budou diváci moct sledovat i svých počítačích přímo na stránkách turnaje.

Speciální kamery budou snímat hlavně druhou devítku a přenos na internetu bude každý hrací den trvat dvě hodiny. Úplný začátek si 3D golfové vysílání odbude ve středu 7. dubna, kdy se den před úvodním kolem Masters hraje tradiční exhibiční turnaj na tříparových jamkách.

Evropa má premiéru za sebou, česká je v nedohlednu

Evropa už má první 3D sportovní přenos za sebou. Na konci ledna televizní kanál Sky Sports takto přenášel duel Premier League mezi Arsenalem a Manchesterem United. Následovalo ho i několik ragbyových zápasů.

Velké plány v Americe vyhlásila společnost ESPN, která chce letos odvysílat 85 trojrozměrných přímých přenosů. Její premiérou bude fotbalový šampionát v Jihoafrické republice.

Výrobci hodlají letos prodat ve světě desítky milionů televizorů s 3D obrazem. V Česku se první modely začnou prodávat na konci března a v dubnu. Investice v řádech desetitisíců se ale nevyplatí - v Česku je dnes dokonce k dostání pouze jeden 3D film Monstra versus Vetřelci. České televize vysílání v 3D v blízké době neplánují.

Golfový 3D simulátor na veletrhu Golf Show 2010

Je to jako v kině, když diváka skoro šlehají větve při běhu Avatara nepřátelům v ústrety. S nasazením speciálních brýlí získá i golfové hřiště třetí rozměr. Po obloze se pohybují mraky, v potoce teče voda, vítr si hraje s větvemi stromů a z plátna se stává "reálný" prostor. Prostor 3D.

Když třeba golfista zahraje balon do vody, může sledovat, jak jeho míček pomalu klesá ke dnu. Tentokrát je to hlavně intenzivnější zážitek ze hry, co zase o kousek přibližuje indoor golf hře venku.

Golfový 3D simulátor na veletrhu Golf Show 2010.

Poprvé se stereoskopický golfový simulátor představil letos v lednu na výstavě PGA Merchandise Show v Orlandu na Floridě. Evropskou premiéru měl začátkem března na pražském veletrhu Golf Show.

Stereoskopie umožňuje vnímat hloubku prostoru na dvojrozměrné předloze. Využívá se nejen pro zobrazení 3D filmů, ale například i v robotické chirurgii. Spojení stereoskopie a golfu je úplnou novinkou.

A rozhodně nemá jen estetickou funkci. Díky třetímu rozměru se golfisté například nemusí spoléhat jen na tabulky s informacemi o tom, jak daleko je bunker či jak se svažuje green. Vzdálenost a sklon terénu odhadují sami.

Plastické vnímání není jediným technickým zdokonalením tréninku na simulátoru 3D. Zabudovaný analyzátor švihu po každé ráně vyhodnotí trajektorii letu míčku a poskytne hráči zpětnou vazbu. Při každém úderu je navíc snímán i pohyb hole, takže golfista zjistí, v čem přesně dělá chybu.

S každým technologickým pokrokem se indoor golf přibližuje realitě. Dnes to jsou trojrozměrní ptáci, kteří umí nejen zazpívat, ale dokonce i pohnout větvičkou, když na ni dosednou. Čím simulátory překvapí za pár let? Třeba vůní lesa, profukujícím větříkem nebo jarním deštíkem?

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze