Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Letošní bronz její cenu nesnížil. Svět myslí jinak, říká manažer Špotákové

Barbora Špotáková při vyhlášení ankety Atlet roku, kterou letos vyhrála. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

8 2010
Je šéfem Českého atletického svazu a zároveň osobním manažerem Barbory Špotákové. Ujišťuje, že "jen" bronzová medaile z letošního mistrovství Evropy cenu oštěpařky nesrazila.

Opak má být podle Libora Varhaníka pravda: "O bronz z Evropy vůbec nejde. U ředitelů velkých mítinků a u globálních firem totiž nehrají kontinentální šampionáty roli. Zajímá je: Jsi olympijská vítězka, světová rekordmanka nebo mistryně světa? To všechno Bára je. Naopak bych řekl, že ve světě má po letošku renomé větší.

Může za to Diamantová liga. Nejen proto, že ji vyhrála a že je to globální akce. Byla i její ambasadorkou, což ji katapultovalo úplně jinam. Na každém mítinku najednou byla coby ambasadorka součástí tiskovky hvězd, seděla tam vedle Powella, Vlašičové nebo Gaye. V programu těchto mítinků jí byla vždy věnována celá strana. Díky tomu stoupala také v očích manažerů.

Dále čtěte: Z tréninků jsem nadšená

pochvaluje si Špotáková práci s trenérem Železným

Nebo příklad z mítinku v Curychu. Ona a nejlepší překážkář Oliver měli ukázkový trénink 250 kilometrů od Curychu. Stadion byl narvaný dětmi i rodiči – a najednou se snese doprostřed helikoptéra a z ní vystoupí Bára a Oliver. Bára trénuje s dětmi, pak se chystá, že dojde 200 metrů k čekající helikoptéře, ale organizátoři ji zarazí: Ne ne, přiletí pro vás až sem přímo na plochu.

Bára je normální holka, nepotřebuje to. Ale šéfové světové atletiky takhle sami vytvářejí hvězdy.

S firmou Nike jsme teď podepsali smlouvu na další 4 roky. Její součástí je i návrat k bílým tretrám, v nichž vyhrála olympiádu.

Potom totiž dostala černé, jenže Bára upřednostňuje bílou – tak si ji ve smlouvě vyžádala. Boty vyrábějí na míru na základě Bářiných pocitů – a teď do toho vstoupí ještě pohled Honzy Železného, který jde ještě hloub. Ten si dokáže říci i to, který hřebík má být jak dlouhý. Také s tím smlouva počítá.

Od olympiády se Bára moc nezměnila. Snad jedině... Vždy byla přemýšlivým typem, a teď se to ještě prohloubilo. Ubyly jí starosti jako studium, o to víc ale přemýšlí nad svým sportovním životem."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze