Letos raději od boku nestřílím, říká cyklista Alois Kaňkovský

  3:46
Podobu létajícího talíře na sebe vzal olympijský velodrom Lao-Šan na západě Pekingu. A pod pláštěm impozantní stavby se skutečně prohánějí chlapíci jako z jiné planety. Posuďte sami: dráhoví cyklisté dosahují průměrné rychlosti 55 kilometrů v hodině. Pro normální kolaře nepředstavitelný výkon.

Alois Kaňkovský - Dráhový cyklista Alois Kaňkovský na MS v Manchesteru | foto: ČTK

A také adrenalin a nebezpečí. Své o tom ví i pětadvacetiletý Alois Kaňkovský z Bělkovic-Lašťan, který bude v úterý s parťákem Milanem Kadlecem útočit na nejvyšší příčky v madisonu, tedy bodovacím závodu dvojic.

"Je to hodně nebezpečný sport. Zvlášť při nominačních závodech na olympiádu. Různí Kolumbijci, Korejci a další jsou hrozní zmatkaři. Taktiku dvojic, která je jasně daná, absolutně nerespektovali. Jezdili do střídání a dělali další harakiri, že to bylo neskutečné. Bylo fakt děsné, než člověk postoupil z rozjížděk do finále," vyprávěl Kaňkovský před odletem na předolympijské soustředění do Jižní Koreje.

Jaká zranění váš už potkala?
Lehl jsem už hodněkrát. Převážně to byly sedřeniny a naraženiny, taková ta klasika. A zlomená klíční kost, to k tomu holt patří.

Proč je tak důležité mít těsně před olympiádou soustředění právě v Koreji?
Budeme už v tom časovém pásmu, takže můžeme do Pekingu přeletět až těsně před startem.

Dráhu, na které se bude závodit, už navíc znáte, že?
To je pravda. Byl jsem tam už jednou na závodech Světového poháru, tehdy ještě s Petrem Lazarem. Nedopadli jsme tam moc dobře. Lazy byl hodně nachlazený, já taky nebyl v pořádku. Snad jsem si dobrý výsledek nechal až na teď.

Jaké vzpomínky na velodrom máte? Je Vám sympatický?
Přemýšlel jsem nad tím a nevím. Možná je to ve mně ovlivněné tím, že se mi tam tehdy nejelo dobře, protože jsem nebyl v optimální formě. Sám jsem teď zvědavý, jak na mě dráha zapůsobí tentokrát.

Poznal jste tehdy i samotný Peking?

. Pravidla madisonu

Název je odvozený od slavné sportovní haly Madison Square Garden v New Yorku, kde se tato disciplína jela v roce 1899 poprvé.
Při madisonu neboli závodu dvojic se členové týmu střídají jako při štafetě. Závod je proložen bodovacími sprinty. Vítězí dvojice, která ve vypsaném čase dokončí nejvíce kol. Při rovnosti počtu kol mezi více týmy rozhoduje počet získaných bodů. Součástí olympiády je od roku 2000. 

Byl jsem tam týden. Jsem třeba zvědavý na smog, o kterém se teď pořád mluví. My jsme tam byli v zimě, takže jsme smog nějak minuli.

Může to být vůbec pro vás problém? Závodíte přece v hale.
To je pravda, snad to na nás žádný vliv mít nebude. Tenkrát bylo spíš nepříjemné, že v hale bylo vytápění zabudované v podlaze a kvůli tomu tam byl hrozně suchý vzduch. Stačilo ujet dvě kola a měl jste strašně sucho v ústech. To bylo divné. Uvidíme, jaké podmínky tam budou naopak v létě.

V Pekingu jsou všichni čeští olympionici ubytovaní na jednom místě. Je Vám ta olympijská atmosféra plná potkávání jiných sportovců sympatická?
Určitě, na to se těším. Znám se dobře třeba s kanoisty, některými atlety a většinou cyklistů.

Vyrazíte i někomu fandit?
Moc prostoru na to nebude. Z Koreje do Pekingu se přesuneme 15. srpna, další den hned závodí Kadliny (Milan Kadlec) v bodovačce, za tři dny nás pak čeká společný závod a rychle zpátky do Česka. Moc dlouho tam být nechceme. A já navíc ani nemůžu, po olympiádě se totiž žením.

Bude Vám nastávající nebo někdo ze známých fandit v Pekingu?
Ne. Nechtěl jsem tam mít nikoho z blízkých, zbytečně by mě to rozptylovalo.

Když jste před rokem přivezl zlatou medaili z mistrovství světa, tak tím vaše rodina hodně žila, že?
Určitě. Byly to moc hezké chvíle. Hlavně brácha Pepa tím žil hodně dlouho. Příští rok bych se chtěl zase nachystat víc na omnium, abych získal medaili. Letos mi unikla o kousíček a přitom jsem nebyl tak připravený.

. Alois Kaňkovský

Člen známé cyklistické rodiny z Bělkovic-Lašťan u Olomouce oslavil krátce před olympiádou 25. narozeniny. Před čtyřmi lety na hrách v Aténách obsadil 10. místo v závodu na 1 kilometr s pevným startem. V jeho sbírce už je titul mistra světa v omniu na loňském šampionátu na Mallorce. Tam také získal bronzovou medaili v bodovacím závodu dvojic s Petrem Lazarem.
Po jejich neúspěchu na letošním MS (14. místo) svaz rozhodl o změně parťáka pro olympiádu a Kaňkovský se tak představí ve dvojici s Milanem Kadlecem.

Je šance, že by se omnium stalo olympijskou disciplínou?
Zvažuje se to a bylo by to dobré. Omnium totiž je divácky hodně zajímavé. Pro nás je to naopak záživnější po jiné stránce... (usměje se) Je to pořádný záhul.

Kdybyste přece jen mohl na nějaký olympijský sport vyrazit, který byste si vybral?
Mrknul bych se na atletiku, na tenis, samozřejmě i na silniční cyklistiku bych se moc rád podíval. Uvidím, jestli budeme mít po závodech nějaké volno. Ale já jsem ani program olympiády moc nestudoval. Soustředím se na to, abychom zajeli my co nejlepší výsledek.

Co si pod tím představit?
Zamýšlel jsem se třeba s bráchou, co od sebe čekat, ale fakt se to těžko odhaduje. Je to olympiáda, nevyzpytatelný závod, dvanáct moc dobrých dvojic. Jednou už jsem tipoval před letošním mistrovstvím světa a nevyšlo mi to. Teď už střílet od boku nebudu.

S jakým přáním tedy do Pekingu míříte?
Samozřejmě bychom chtěli být vepředu. Mezi tou špičkou už jsem byl loni a vím, že každý se dá porazit. Kdybychom byli do šestého místa, tak by to bylo úplně super, protože vím, že budeme soupeřit s desítkou opravdu našlapaných dvojic. Bude to řezanka.

Pomohly vám krátce před olympiádou i dvě úspěšně zajeté Šestidenní v Itálii, kde jste jeli naprosto vyrovnaně s téměř kompletní světovou špičkou?
To je strašně ošemetné. Člověk s nimi závodí celý rok, daří se vám držet krok a pak přijde olympiáda nebo mistrovství světa a oni jsou někde úplně jinde. Příprava musí být směřovaná kousíček dál, až na tu samotnou vrcholnou akci.

Budí Vás před blížícím se závodem ze spaní nějaké cyklistické sny?
Vůbec. Jsem v klidu. Olympiádou začnu žít, až budeme v Pekingu a poznáme tu olympijskou atmosféru. Pak se objeví ta klasická předstartovní nervozita.

Vy jste se už účastnil před čtyřmi lety olympiády v Aténách. Jaké vzpomínky ve Vás zůstaly?
Jasně, byla to moje první olympiáda, všechno bomba... Jenže jsem se tam nominoval na poslední chvíli, nebyl jsem vůbec připravený. Všechno bylo hrozně ve spěchu. Musel jsem rychle shánět kolo, vybavení, zjišťovat, kdy vlastně budu startovat. Realizační tým tehdy úplně nefungoval. Navíc jsem tam neměl svého trenéra, lidi, na které jsem zvyklý. Nic nesedělo. Teď to snad bude lepší.

Závodit budete s Milanem Kadlecem. Jak si spolu sedíte?
Každý jsme jiný závodník. On je bývalý silničář, v bodovačce určitě pojede skvěle. Ale ve dvojicích si až tak moc nesedíme. S Petrem Lazarem jsme sjetí, máme stejné myšlení, jsme stejně bojovní. Vím, že s Lazym je naše souhra stoprocentní. S Kadlinim jsme zatím jen chvíli. Ale snažíme se na spolupráci zapracovat a věřím, že nám závod vyjde.

Co je největší komplikací?

. Kdy bude v akci?

Dráhová cyklistika je na olympiádě v Pekingu na programu od 15. do 19. srpna. Kaňkovský se s Kadlecem představí v bodovacím závodu dvojic (madisonu) v úterý 19. srpna od 11.30 našeho času.

Každý má jiné závodění. Kadlini není tak bojovný, není do toho tak hrr. On nepůjde do spurtu, ale spíš zkusí únik, najet soupeři před kolo. Na úniky on má čich. Já zase spíš boduju a spurtuju. Každý jsme jiný, ale jak říkám, každým dnem se to lepší. A možná ta rozdílnost může být i naší výhodou. Ani nebudeme nějak řešit taktiku. Navíc, když jsme se nějak domluvili, tak to pak dopadlo úplně jinak. (rozesměje se)

Stíháte si pak předávat i pokyny během samotného závodu?
Jasně. Zařveme na sebe: "Počkáme. Příští. Za pět kol. Spurtujem. Jedem. Zkus." Nebo případně: "Nemůžu. Počkej. Orazíme." (rozesměje se) A do toho na vás ještě pořád řve trenér: "Zaberte. Vydržte. Body." Hlášek a hesel je fakt spousta.

Opravdu je to v bouřlivé hale a navíc v té rychlosti slyšet?
Když se házíme, tak jsme od sebe dvacet centimetrů. Takže úplně v pohodě.

Jste dvojicí jenom pro olympiádu?
Ano. Neplánujeme, že bychom spolu jezdili i pak, další závody po olympiádě už máme domluvené každý jinak. Ta naše společná nominace zkrátka vyplynula ze situace.

Jak vlastně vzal Petr Lazar fakt, že svaz rozhodl, že místo něj pojede do Pekingu Milan Kadlec?
Strašně mě překvapilo, jak dobře se s tím dokázal vyrovnat. Vzal to sportovně a řekl, že jsme zkrátka měli nějaká nominační kritéria a respektuje to. Netrucoval, ale naopak to vzal moc dobře, což jsem nečekal.

On už na olympiádě byl, že?
Ano. V Aténách jel tehdy dvojice a zrovna s Kadlinim.

Vraťte se ještě k té samotné nominaci. Co přesně rozhodovalo?
Já jsem body pro Česko vyjížděl už od loňského léta, takže jsem měl místo pro olympiádu tak nějak jisté už od začátku. Ale šlo o to, jestli pojedu s Lazym, nebo s Kadlinim. Rozhodnout mělo jarní mistrovství světa, jestli zajedeme líp my, nebo on na bodovačce. Jenže nám ten závod absolutně nesedl, takže bylo jasno.

Milan Kadlec pojede nejprve v sobotu bodovací závod jednotlivců a hned v úterý vás čeká závod dvojic. To asi není úplně ideální, že?
To sice není, ale tak to prostě je. Musíme se s tím poprat.

Váš olympijský parťák je původně silničář. Vy neplánujete do budoucna nějakou zásadní změnu cyklistické disciplíny?
Silnice mě láká. Hodně. Zkoušel jsem i biky, cyklokros, teď jezdím dráhu. Na silnici sice strávím hodně času, ale mám ji jen jako přípravu na dráhu. Kdybych se silnici věnoval s cílem uspět na nějakém vrcholu, třeba na mistrovství republiky, tak si myslím, že by mi to šlo. Láká mě to hodně, ale uvidím po olympiádě. Jezdím za Duklu Praha, kde se toho dá hodně domluvit.

A terénní cyklistika Vás neláká?
To ne, jde to mimo mě. Ani mě to tolik neláká. Třeba cyklokros, to je zima, bahno, pořád prší. (usměje se)

Prostějovský stolní tenista Petr Korbel nedávno líčil, jak jej doma tchán poráží v ping-pongu hraném s deskou na maso. Vymýšlíte i Vy podobně bláznivé kousky na kole?
To ne. Rád se třeba projedu na biku na Kopeček, ale do kravin už se teď moc nepouštím. Postupem času spíš přemýšlím dopředu, říkám si, co by se mohlo stát a ovlivnit mou kariéru. Proto už se tolik nehrnu třeba do sjezdů, protože vím, že si při tom můžu lehce zlomit ruku nebo nohu a zbytečně bych přišel o sezonu.

Grand Tour v roce 2024

4. - 26. května Giro d´Italia
29. června - 21. července Tour de France
17. srpna - 8. září Vuelta a Espaňa

  • Nejčtenější

Anglie - Brazílie, Francie - Německo. Kde zdarma sledovat sobotní fotbalové šlágry?

22. března 2024  11:59

Víkend je ve znamení reprezentačního fotbalu a přináší řadu atraktivních zápasů. Po pátečním...

Rekordní trest pro trenéra Radu. Za rasistickou urážku dostal osm měsíců

21. března 2024  17:12,  aktualizováno  19:43

Boj druholigových fotbalistů pražské Dukly o postup mezi elitu může jejich kouč Petr Rada sledovat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

1. Ledecká, 2. Davidová, 3. Voborníková. Kolik si na sněhu vydělaly

25. března 2024  15:51

Z českých lyžařů, snowboardistů a biatlonistů si v uplynulé sezoně nejvíce vydělala na prémiích...

Zlatá tečka za super-G. Skvělá Ledecká triumfovala ve finále Světového poháru

22. března 2024  9:50,  aktualizováno  13:05

V novém roce potvrzovala v superobřím slalomu stoupající formu. V únoru se propracovala do první...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Norsko - Česko 1:2, rozpačitý výkon, i tak výhra. Haškovu premiéru ozdobil Barák

22. března 2024  16:49,  aktualizováno  19:52

Oslo (Od našeho zpravodaje) Fotbaloví reprezentanti se při premiéře trenéra Ivana Haška v Norsku téměř celých devadesát minut...

Dokončí Budějovice velkolepý obrat? Kluci dýchají jeden za druhého, říká kouč

28. března 2024  9:29

Znojmo v roce 2007, Sparta v roce 2021 a Vítkovice loni. To jsou tři týmy, které v historii českého...

Hořící defenzivu Litvínov uhasil. Kluci chtěli sezonu i v dubnu, říká Mlejnek

28. března 2024  8:58

V základní části extraligy hořel v defenzivě, v play off většinu požárů uhasil. Jestli se hokejový...

Matelová chválila Hodonín, fandila ale Francouzkám. Ligu mistrů obětovala

28. března 2024  8:13

Místo pikantního souboje proti svému bývalému týmu strávila stolní tenistka Hana Matelová...

Favorit trestal zbytečné chyby. Macháč ve čtvrtfinále v Miami nestačil na Sinnera

27. března 2024,  aktualizováno  28.3

Čtyři soupeře na nabitém podniku v Miami vyřadil, pátý byl nad jeho síly. Tomáš Macháč se loučí s...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...