Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Irská lavice Klause nerozhodila. Favorit vyučoval mladší soky

FINIŠ. Pětiletý hnědák Moula ze stáje Iron Ladies Ostrava vedený Josefem Sovkou porazil v hlavním dostihu ve Světlé Hoře před zaplněnou tribunou domácího Klause (vpravo) s Jiřím Kouskem v sedle. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

28 2014
Pardubické závodiště bylo v sobotu odpoledne dějištěm Letního dostihového dne. Steeplechase cross country na 5200 metrů si podmanil nejstarší kůň startovního pole Klaus s Jaroslavem Myškou.

Pokud by se neskákala devátá překážky, mohl se hlavní dostih odvíjet jinak. Jenže na kdyby se nehraje ani v dostizích, a tak Irská lavice řádně prověřila schopnosti osmičky koní, kteří se postavili na start.

S bezpečným náskokem několika délek jedoucí vedoucí dvojice Templář Klaus se blížila ke zrádnému valu, na který jsou koně zvyklí nabíhat z opačné strany.

Těsně za oranicí však jeden z lídrů Josef Bartoš prudce zpomalil, zatočil a s Templářem dostal většinu pole do úzkých.

„Vypadla mi noha ze třmenu. Kůň za to nemohl. Nevím, jak se mi to mohlo stát, ale sotva jsem se udržel. Templář situaci vyřešil za mě a bylo to v pohodě. Při Irské z druhé strany je normální, že koně dost brzdí,“ objasnil Bartoš.

Na Irské se sice osmička mírně roztrhala, ale záhy se všichni opět seskupili. Tempo opět udával Templář, jenž znovu lehce zaváhal na Velkém anglickém skoku .

„Tam mi zabrzdil, takže jsem trochu ztratil. Jinak v pohodě. Super svezení na to, že běhal letos poprvé. Dobrý výkon,“ dodal Bartoš.

Klaus čekal na vítězství tři roky

Před hlavní tribunou si za potlesku solidně zaplněných ochozů doběhl pro prvenství Klaus s Jaroslavem Myškou v sedle. Žokej z Valů u Přelouče sice dojel jen jediný ze svých tří startů, přesto zářil v cíli spokojeností. Díky vítězství ukrojil největší podíl z dotace 110 000 korun, kterou si mezi sebe rozdělili nejúspěšnější účastníci.

Devítiletý hnědák Klaus prokázal, že nálepku favorita neměl náhodou. Zkušený valach si už splnil kvalifikační povinnost na říjnovou Velkou pardubickou. Trenér Čestmír Olehla Klause nyní bude šetřit na vrchol sezony a do dalších kvalifikací už ho nenasadí.

„Teď si odpočine a poté přijde na řadu speciální zářijová příprava, která začíná zhruba čtyři pět týdnů před Velkou, kdy by měl nabrat objem. Pokud bude zdravý, tak by to mělo být dobré. Příští kvalifikace chci jet s jinými koňmi,“ prohlásil trenér vítěze ze stáje Dr. Charvát.

Klaus přitom na vítězství čekal tři roky. Za ním doběhl druhý Hinton s Marcelem Novákem. A až kamera nakonec musela rozhodnout o třetím místě. V těsném souboji předčil pátého Bartoše s Templářem a čtvrtého Boyera na Dorotce Dušan Andrés, který jel jednoho z aspirantů na přední příčky Ohia.

V rámcových dostizích si úspěšně vedl Lukáš Matuský, který bral dvě třetí místa, jednou skončil těsně druhý a ve dvou případech nenašel přemožitele. Dvakrát druhý a jednou vítězně figuroval ve výsledkové listině Jan Kratochvíl.

Oba jezdci se divákům mohou představit při příštím programu, kterým v Pardubicích bude třetí kvalifikace na Velkou. Ta se na závodišti poběží 23. srpna.

Na nejtěžší dostih starého kontinentu se zatím kvalifikovalo jedenadvacet koní.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze