Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Šonka a spol. se v Třebové perou o titul mezi leteckými akrobaty

Vysmátý Martin Šonka na Red Bull Air Race ve Spielbergu. | foto: Red Bull

26 2016
Na nebi u Moravské Třebové předvádějí svoje triky letecká esa, mezi nimiž nechybí ani známý pilot Red Bull Air Race Martin Šonka. 20. mistrovství Evropy v akrobatickém létání vyvrcholí na letišti ve Starém Městě v tuto sobotu.

Už jen Šonkovo jméno, osmého muže průběžného pořadí letošní světové série Red Bull Air Race, by mělo být zárukou toho, že se fanoušci akrobacie budou mít na šampionátu v Moravské Třebové na co dívat.

Klání na obloze se však účastní dohromady čtyřicet letců včetně několika žen, kteří si se špičkovým českým pilotem nijak nezadají. Důkaz? Po dvou absolvovaných sestavách (závodní dny ze začátku týdne musely být vinou nepřejících povětrnostních podmínek zrušeny) vedl Rus Michail Mamistov, druhý byl vítěz „povinné volné“ sestavy Francouz Olivier Masurel a Šonkovi patřilo s téměř třicetibodovou ztrátou „až“ třetí místo.

Další Češi Marek Hyka a Petr Kouřil přitom byli v nadupané konkurenci dvaadvacátí, respektive devětatřicátí, a ve tříčlenných týmech jim společně se Šonkou náležela průběžná čtvrtá příčka z pěti.

Finálový den je na programu v sobotu. Výsledkovou listinou se bude chtít do té doby určitě posunout vzhůru především Alexandre Orlowski, kapitán francouzského vojenského letectva, který byl dosud coby držitel titulu z posledního mistrovství světa v Chateauroux pátý.

Zkušený Mamistov zatím potvrzoval ambice, s nimiž do Moravské Třebové přicestoval. Zdaleka to nebylo poprvé; s kolegy z ruské reprezentace zde trénuje každý rok.

Jak on, tak i Masurel, Šonka nebo Orlowski soutěží na strojích Extra různých typů, hodně oblíbeným letounem je však i Suchoj 31-M. Za jeho kniplem sedí mj. i nejlepší žena průběžné výsledkové listiny (celkově jedenáctá) Ruska Světlana Kapaninová, sedminásobná světová šampionka mezi ženami, nebo vynikající Španěl Castor Fantoba, za Orlowskim a Mamistovem třetí v seriálu mistrovství světa.

Zbývající letci, například Marek Hyka, zvolili pro svá akrobatická čísla stroj XA-41 nebo CAP 232.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze