Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Léta ubíhají, ale Lendl se moc nemění

4 2000
P r o s t ě j o v - Letí to, letí, ale Ivan Lendl se vnitřně nemění. Je tomu už dvacet let, co pomohl vyhrát Davisův pohár jako svou první z největších trofejí, a deset roků, co na Australian Open získal poslední z osmi grandslamových titulů. Zřejmě nejlepší český tenista století však ani po letošní čtyřicítce neztratil nic z toho, co dělalo Lendla Lendlem. Udržuje se ve formě, nepije alkohol, chodí brzy spát. Je přísný na sebe i druhé. A v autě mu už prý léta hrají stejné disky Beatles, Abby a Beach Boys. Nemá čas ani chuť je měnit za novinky.

"Moje zásada je, že když něco dělám, tak pořádně. Dřív tenis, dnes golf," pravil Lendl na tiskové konferenci v Prostějově, kam ho při pětidenní návštěvě Česka zavedly dva důvody. Trénink tenisových nadějí, které obhlédl jako čestný garant projektu výchovy českých talentů, a výstava Alfonse Muchy, jehož všechny plakáty s výjimkou tří Lendl vlastní.

"Mucha je už od roku 1982 mou zálibou, ale jinak se v umění moc nevyznám," přiznal. "Vím sice, kdo to byli Monet nebo Gauguin, ale všechny jejich obrazy bych si netroufal poznat." Tenis, kterému obětoval mládí a kterým si pomohl ke slávě, bohatství i americkému občanství, rodákovi z Ostravy už moc neříká.

"Nehraju, protože za prvé mě to nebaví, za druhé nemůžu kvůli bolavým zádům a za třetí bych stejně nepředvedl to co dřív," konstatuje někdejší světová jednička, která bude příští rok uvedena do Mezinárodní tenisové síně slávy. "Považuju to za uzavření jedné kapitoly života," dodal Lendl, jenž ovšem k tenisu vede své dcery. Má jich pět. "Říkám jim to, co bych řekl i zdejším hráčům: Pokud chtějí uspět, musí tvrdě pracovat," připomněl své první tenisové přikázání.

Nad pojmem úpadek, kterým se charakterizuje současný český tenis, Lendl zaváhal: "Bývaly sice lepší výsledky, ale tak černě bych to neviděl. Nezapomínejte, že všechno přichází ve vlnách. I fotbalisté jsou třeba jednou ve finále mistrovství Evropy a podruhé ani nepostoupí ze skupiny."

Bývalý tenista se už dlouho vyžívá v golfu. Letos Lendl vyhrál první turnaj v sérii amerických celebrit. "Bylo to jiné než vyhrát turnaj v tenise, protože na golf jsem se dal pozdě a hraju ho na jiné úrovni. Nevěděl jsem, jestli zvládnu zahrát každý den tak, jak bych si přál, ale povedlo se," zazářil. Z hráče se stane i stavitel. Lendl se podílí na projektu jednoho golfového hřiště ve Spojených státech, které má brzy začít růst.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze