Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Leoš Gerlich září, připsal si dvě výhry, čisté konto i asistenci

Brankář Leoš Gerlich v akci

16 2010
Už na konci minulého ročníku dokazoval, že je jedním z největších gólmanských talentů, se kterými může český hokejbal počítat. Tehdy mu sezónu ukončila prohraná čtvrtfinálová série s Plzní. Jenže začal nový ročník a Leoši Gerlichovi vyšla nejen odplata proti HBC Plzeň, ale především má jeho Kert po dvou kolech na kontě plný počet bodů.

Začátek nové sezóny zastihl Kert Park Praha ve výborné formě. Dvě utkání přinesla dvě výhry. V čem tkví kouzlo úspěchu? "Po dlouhé době byla velice kvalitní příprava. Účast na trénincích je na naše mužstvo až neuvěřitelná. Vše se odvíjí od kvalitních tréninků", pochvaluje si gólman Gerlich, ale vzápětí hned varuje: "Dvě výhry podle mě ještě nic neznamenají, budeme je muset potvrdit v dalších utkáních."

Neopominutelným faktorem je určitě také to, že tým vede zkušený trenér Tyburec. "Jde o hodně náročného trenéra, který má jasné požadavky a každému hráči měří stejným metrem. Pro naše mladé mužstvo je to víc než dobře. Základem jsou tréninky, na kterých se vše dělá v rychlosti. Důležité také je, že jsme zjednodušili hru," vyjmenovává třiadvacetiletý brankář největší pozitiva.

Dobrá forma týmu se projevila i na jeho výkonech. V Dobřanech udržel čisté konto a v Plzni po dvou rychlých brankách podal další výborný výkon. "Použiji otřepanou, ale pravdivou frázi, že to vždy může být lepší," komentuje Gerlich a raději mluví o výkonu celého týmu.

"Za čisté konto v Dobřanech musím poděkovat spoluhráčům. Neměl jsem moc práce, i když o to byly některé zákroky těžší. Nula byla kolektivní odměnou, za kterou se ovšem budu muset hlásit našemu pokladníkovi," říká se smíchem a hodnotí také vystoupení v druhém západočeském městě: "Přestože se nám nepovedla první třetina, když jsme dvakrát nezvládli buly v obranném pásmu, šel náš výkon v průběhu zápasu nahoru a s potřebným štěstím jsme zápas otočili."

Proti dobřanskému Snacku si bývalý člen reprezentačních týmů do šestnácti, osmnácti a dvaceti let připsal jednu gólovou asistenci. Na gólmanském postu málo vídaná záležitost. "Mířil na mě nahozený míček, který jsem rozehrál přímo na půlku Luďkovi Hradeckému, ten ho prodloužil na Lukáše Plzáka a Lukášovo nahození z rohu skončilo k překvapení všech v brance," popisuje hráč, kterého je možné na hokejbalových hřištích vidět i bez masky s holí v ruce atakujícího soupeřovu svatyni.

"Od začátku kariéry jsem brankářem, ale člověk si občas potřebuje od chytání odpočinout, takže když se naskytne příležitost, jdu si zahrát do pole. Zrovna po zápase v Plzni se mě ptal trenér našeho béčka, jestli si nechci jít zahrát, čehož jsem také s radostí využil," vypráví Gerlich o svých zkušenostech ze hry v útočné formaci.

Myšlenky už však míří hlavně k dalším utkáním. O víkendu se Kert Park poprvé představí v domácím prostředí. Přivítá ambiciózní Hradec Králové a vždy silný Letohrad. "Moc se na oba zápasy těším a doufám, že se nám podaří navázat na první dvě výhry. Hradec je silný především v ofenzivě, jména jako Novák, Bacovský a Kubeš hovoří za vše. Letohrad hraje nepříjemný běhavý hokejbal, k tomu má v kádru zkušeného Kormundu. Snad dorazí co nejvíce diváků, přeje si gólmanská jednička Kertu, která však svoji pozici takto jasně nevidí.

"Za jasnou jedničku se nepovažuji. Trenér mi dal příležitost, týmu se zatím daří. Chytat ale bude ten, který bude ve formě. Martina Supa považuji za velice kvalitního brankáře. Komu se bude víc dařit, ten bude chytat," vysvětluje situaci.

Po náročném víkendu čeká hokejbalového gólmana – studenta ještě jedna zkouška. Má před sebou druhé státnice. Jak je těžké skloubit extraligovou zátěž a studijní či pracovní povinnosti? "Tohle mi problém nedělá. Když jsem v práci, věnuji se práci. Jakmile jsem na hřišti, soustředím se pouze na svůj výkon. I když v případě zvládnutí pondělních státnic dokončím bakalářské studium na FTVS, při zápase budu mít v hlavě pouze samotnou hru," říká s nadhledem.

Soustředění bude důležité, protože ve hře je třešnička na dortu, na kterou letos myslí každý z hráčů prohánějících se mezi mantinely. Sezóna totiž v červnu vyvrcholí mistrovstvím světa v Bratislavě. Není možné nemyslet na možnost bojovat o místo v národním týmu… "Určitě všem dříve opomíjeným pomohla změna trenéra. I Drahomír Kadlec říká, že dveře do reprezentace má každý otevřené. Sám jsem zvědavý, jak bude reprezentace vypadat, jestli bude sázet na hokejbalové brankáře. Samozřejmě nebudu lhát, ta šance mě láká, ovšem vše záleží na výkonech v lize."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze