Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


König: Strašně moc se teď těším na skoro dvoudenní regeneraci sil

Leopold König po 16. etapě Tour de France. | foto: Tomáš Macek, MAFRA

20 2015
Pomáhal v čele pelotonu v začátku stoupání na Col de Manse, pak přenechal práci ve skupině favoritů svým kolegům z týmu Sky. Leopold König si za cílem 16. etapy Tour mohl říci: Další den je za námi, šest posledních zbývá. A s Chrisem Froomem stále bezpečně držíme žlutý dres.

Jaká byla etapa, ve které jste s pelotonem Tour vjeli do Alp?
Byly to zase takové dvě etapy v jedné. První dvě hodiny jsme absolvovali průměrem skoro 50 km/h. Potom, když už bylo jasné, že odjela velká skupina, přestalo se jet. Nejlepší jezdec z té skupiny ztrácel v celkovém pořadí asi 37 minut, nikdo nás z ní neohrožoval a my mohli konečně jet pomalu. Očekávali jsme, že se tempo před posledním kopcem (Col de Manse) zase rozjede a začne se hodně závodit. A nakonec na ten kopec vyjelo spolu jen nějakých 15 nebo 20 lidí. Ale myslím si, že všechno pro nás dopadlo dobře, Chris dojel do cíle ve skupině favoritů. Jen Geraint Thomas spadl ve sjezdu, což nebylo dobré.

Toho sestřelil Waren Barguil. Ale měl by být v pořádku. Kdyby ne, byla by to pro vás velká ztráta, že?
To rozhodně. Doufám, že není moc potlučený a že se mu nic vážného nestalo. Protože pro Chrise je samozřejmě velmi důležitý.

Fotogalerie

Jak se obávaný sjezd z Col de Manse zdolával vám?
Už jsem ho jednou jel na Dauphiné a neřekl bych, že je kdovíjak nebezpečný. Ale díky tomu, jak tu spadl kdysi Beloki a jak si pak Armstrong hrál na cyklokrosaře, je to docela slavný sjezd.

Hodně moc se nyní těšíte na druhý den volna?
Strašně moc se těším, protože jsem fakt unavený. Věřím, že mi pomůže.

Přijede i vaše přítelkyně. Bude to pro vás psychický oraz?
Věřím, že ano. Přijede už dneska večer, tak doufám, že si odpočinu. Už dneškem začíná skoro dvoudenní regenerace. Doufejme, že na tom v Alpách budu trošku líp. Cítím se docela zničeně. Malinko jsem doufal, že tam dneska v tom kopci vydržím o chvíli déle. Doléhá to na mě, takže volný den opravdu vítám. Snad se to otočí.

Ztratili jste nemocného Pietera Kennaugha. Co to pro vaše plány znamená?
Každý člověk, o kterého přijdeme, je velká ztráta. Sice je každý nějakým způsobem nahraditelný, tedy kromě Chrise, ale bude nám chybět, protože jsou před námi čtyři těžké etapy v kopcích a potřebujeme každou pomocnou ruku. Hlavně v začátcích etap, kdy musíme hlídat, aby odjela ta správná skupina, budeme Pietera hodně postrádat.

Od neděle začali váš tým na startu chránit i místní policisté. Bylo podle vás takové opatření nutné?
Neřekl bych, že bylo úplně nutné, ale myslím si, že jde o takové další vyjádření respektu vůči nám. Od těch předchozích útoků fanoušků nastalo určité zlepšení. Diváků, kteří jsou proti nám, už není pět procent, ale jen tak procento. A my se zaměřujeme jen na pozitivní reakce, kterých je strašně moc, což je skvělé. Nechceme se rozptylovat věcmi okolo, i když se nás samozřejmě dotýkají každý den.

Manažer týmu Dave Brailsford šel včera do francouzské televize, kde diskutoval s kritikem vašeho týmu Cedrikem Vasseurem. Také to byla součást opatření, jak vysvětlit lidem, že vše děláte správně?
Přesně tak. Dozvěděli jsme se, že problémem ve Francii byl zase Laurent Jalabert, který si pustil pusu na špacír. Přitom je to bývalý exdopér. Třeba nezná žádnou jinou cestu k výsledkům než doping a podle toho k tomu přistupuje. Jenže to ho samozřejmě neopravňuje k tomu, aby říkal o nás takové věci. Zvlášť když pracuje pro národní francouzskou televizi. 

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze