Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Königa čeká nová role. Jsem o polovinu méně nervózní než loni, říká

Leopold König | foto: ČTK

3 2015
Utrecht (Od našeho zpravodaje) - Do startu Tour de France zbývá necelý den, ale on se zdá být naprosto v klidu. Leopolda Königa, loni sedmého cyklistu celkového pořadí, nervozita tentokrát netrápí. „Je možné, že i když jsem jel Grand Tour jen třikrát, už si na to zvykám,“ přemítá.

Letos je König v jiné roli. Zatímco před rokem jel celý tým na něj, po přestupu z NetAppu do Sky je najednou on tím, kdo má pomáhat lídrovi. A tuhle roli přijímá. 

„Věřím si na ni. Můžu mít čistou hlavu a zároveň vím, že s formou, kterou teď mám, odvedu v těžkých kopcích stoprocentní práci,“ ujišťuje. „Oproti loňsku jsem o polovinu míň nervózní.“

Proto, že letos nebudete lídrem?
Rozhodně to k tomu přispívá. Vstupujeme do Tour s jediným cílem, a to vyhrát díky Chrisovi. Taky proto nervozitu necítím. Je rozdíl, když na vás tým stojí a když jste jeho součástí, ale tlak je na někoho jiného.

Užíváte si novou roli?
Vlastně ano, dá se to tak říct. I Giro bylo letos trochu stresové, protože tam jsem jel jako plán B a ve finále jsem skoro polovinu jel jako lídr týmu. Vybralo si to nějakou daň, ale teď jsem tady, připravený na trochu jinou roli. A těším se.

Jak jste se zvládl vzpamatovat po náročném Giru?
Čas neskutečně letí, vlastně jsem na to měl jen pět týdnů. A během nich jen jeden na pořádný trénink. Teď už jsem zase na startu Grand tour, počítám čas, než to začne a pak si budu odškrtávat jednu etapu po druhé. Čeká nás 21 dní těžké dřiny, ale čím víckrát to člověk zažije, tím je klidnější. Snadněji se vyrovnává s věcmi okolo.

Třeba?
Když už je člověk před startem v místě a čekají ho všechny ty mediální akce, prezentace týmů, konference. Je toho hodně. Už se pak nemůžete dočkat, až odstartuje závod a zaběhne to do těch známých kolejí: snídaně, závod, přejezd na hotel, masáž... Pak už to odsýpá a je to takový ten třítýdenní stereotyp.

Je možné, že kdyby měl Froome problémy, dostanete se znovu do role lídra? Jste na to připravený?
Upřímně řečeno, nejsem. Po tak těžkém Giru nejsem připravený na to, abych tady dělal nějaký plán B nebo C. Myslím, že ani Richie Porte se na to teď necítí a sám řekl, že plán B ani nepotřebujeme. Samozřejmě se může stát cokoli a kdyby měl Chris v prvním týdnu problémy, asi bychom se soustředili na jiný cíl - ne na celkové pořadí. Bylo by hodně příležitostí vyhrát etapu, to by přicházelo v úvahu. Ale osobně si nemyslím, že se budu v prvním týdnu šetřit na to, abych byl případně připravený jako náhrada za lídra.

Tour začíná krátkou časovkou, která vede ulicemi Utrechtu. Ale vypadá hodně technicky, bude vám sedět?
Nevím, jestli mi zrovna tohle bude vyhovovat. Je to rovina, ještě k tomu technická... Ale nijak to nehrotím. Prostě pojdu naplno a uvidím, co z toho bude. Když jsem dneska (v pátek) trénoval na časovkářském kole, cítil jsem se poměrně dobře. Poprvé po Giru jsem cítil svěžest v nohou, to bylo pozitivní znamení. Ještě před mistrovstvím republiky jsem se necítil dobře a mistrák jsem pak relativně protrpěl. Až posledních dvacet kilometrů se mi to rozjelo, takže jsem rád, že teď se cítím dobře.

Na Tour budou poprvé v historii startovat čtyři Češi. Jste rád, že si budete mít na startu etapy s kým popovídat v rodném jazyce?
Je to moc dobře. Pro nás i pro fanoušky. Jsem rád, že česká cyklistika je na vzestupu a že všichni čtyři hrajeme ve svých týmech důležitou roli. Pro českého diváka je to to nejlepší, co ho mohlo potkat. Samozřejmě se těším i na to, že s klukama prohodíme pár slov a budeme to spolu ty tři týdny sdílet.

Podívejte se, jak Chris Froome s týmem Sky ladil formu den před Tour:Najdete na iDNES.czmobilní verze