Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Schumacherův měsíc: od kritického stavu po pozvolné probouzení

JSME S TEBOU. Příznivci Michaela Schumachera vyjádřili závodníkovi podporu před nemocnicí v Grenoblu. | foto: AP

29 2014
Lékaři začali s pomalým probouzením Michaela Schumachera z umělého spánku. Sedminásobný šampion formule 1 je v kómatu po nehodě na lyžích, kterou měl před měsícem ve francouzských Alpách. Informaci přinesl list L'Equipe.

Schumacher upadl na lyžích 29. prosince v neupravené části sjezdovky v Méribelu a udeřil se do hlavy o kámen. Absolvoval dvě operace mozku a nachází se na jednotce intenzivní péče nemocnice v Grenoblu v umělém spánku, v němž prožil i nedávné 45. narozeniny. Od 17. ledna o jeho zdravotním stavu žádné oficiální informace z nemocnice v Grenoblu nepřišly.

Schumacherova mluvčí Sabine Kehmová v pondělí odkázala agenturu AFP ohledně Schumacherova zdravotního stavu na lékařskou zprávu ze 17. ledna. Lékaři tehdy označili stav slavného Němce bez dalšího upřesnění za stabilní. Proti dřívějšku nehovořili o kritickém stavu.

Fotogalerie

Ohledně Schumacherovy budoucnosti panuje velká nejistota. Cílem umělého spánku v případě poškození hlavy je umožnit mozku odpočívat, aby se snížil tlak v lebce. Umělý spánek trvá podle AFP jen výjimečně více než tři týdny.

Lékaři se zpravidla rozhodují pro ukončení umělého spánku postupným zastavením sedativ poté, co tlak v lebce je opět nízký a stabilní. Pacient se poté vrací do klinického stavu před uspáním. Může zůstat v komatu, nebo se postupně probudit.

Konečné následky u poranění hlavy bývají podle neurochirurga Gérarda Audiberta z nemocnice v Nancy na severozápadě Francie zpravidla známé asi dva roky po nehodě.

Schumacher měl 3. ledna 45. narozeniny. Fanoušci mu k nemocnici přišli popřát:

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze