Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Přední neurolog o Schumacherovi: Ukazuje se, že to dopadne špatně

JEŠTĚ S POHODĚ. Archivní snímek zachycuje Michaela Schumachera při lyžování v italském středisku Madonna Di Campiglio. Loni ve Francii se však těžce zranil. | foto: Reuters

29 2014
Když Sabine Kehmová, manažerka zraněného Michaela Schumachera, promluvila o jezdcově stavu na konci listopadu, říkala neurčitě: „Dělá pokroky, které jsou přiměřené vážnosti jeho zranění. Je v procesu rehabilitace.“ Pohled předního českého neurologa je přímější, avšak skeptický. „Ukazuje se, že to dopadne špatně,“ tvrdí Aleš Tomek.

Manažerka Kehmová volila stejná slova, jako už tolikrát během měsíců předtím. „Potřebujeme čas. Bude to dlouhá a těžká cesta, přesto zůstáváme pozitivně naladěni,“ opakovala často. 

V neděli bývalý pilot F1 Philippe Streiff, který je sám po nehodě ochrnutý na invalidním vozíku, řekl: „Je při vědomí, ale má problémy s řečí. Komunikuje očima. A přestože poznává svou manželku a děti, tak má stále velké potíže s pamětí.“

Naději vyjadřují i četná přání, která stále přicházejí z celého světa. Jenže prognózy žádné, konkrétní pokroky také ne, ani výhled...

Rok pochybností

365 dnů od nehody

Dnes je to rok, co Michael Schumacher vážné zranění hlavy. Co se dělo? Více.

„Po dvou týdnech máte na devadesát procent jasno. U Schumachera to muselo být taky jasné, jen o tom nechtěli informovat,“ říká český neurolog Aleš Tomek, primář neurologické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole.

Pro podobné případy se často využívají modely. „Byť jsem neměl k dispozici všechny vstupní údaje, neviděl jeho CT, tak ten model hned zkraje ukazoval, že u Schumachera je to okolo pěti až dvaceti procent, že to dopadne dobře a přežije. Teď se ukazuje, že to pro něj dopadne špatně,“ tvrdí Tomek.

Co to znamená? „Lidově řečeno se dá člověk udržet na přístrojích, ale žádné přístroje už nedokážou, aby dobře dopadl i mozek. Tam musíte mít štěstí, které on neměl. Klíčové jsou první týdny a měsíce.“

A dnes je to přesně rok, co Schumacher se synem a přáteli lyžoval na sjezdovce ve francouzském středisku Méribel. Kamarádova dcera vyjela mimo trať, kde upadla, proto Schumacher vyrazil za ní.

Najel však na kámen, který ho vymrštil do vzduchu a při pádu narazil na další část skály. Do nemocnice v Grenoblu ho převezli v bezvědomí, byl v umělém spánku a na klinikách strávil přesně 254 dnů.

„Z vyjádření víme, že nějak bazálně komunikuje, takže je zřejmě v určité šedé zóně, které se říká minimální stav vědomí. To znamená, že jste někde na půl cesty - nejste ani pořádně naživu, ale zároveň nejste v kómatu. Něco se v té hlavě honí, vy však nejste schopen to projevovat navenek,“ říká lékař.

Jeho názor zní: „Když je někdo na tom po roce takhle špatně, tak jsem nezažil, aby se ještě probral do nějakého smysluplného stavu.“

Schumacher je sportovním fenoménem, ve formuli 1 vyhrál sedm titulů mistra světa. V letech 2002 a 2004 byl vyhlášen nejlepším sportovcem světa, vyhrál i cenu pro nejlepšího německého sportovce 20. století. Na sklonku roku 2009 ohlásil senzační návrat, ale mezi absolutní elitu se nedostal. Definitivně skončil v roce 2012.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze