Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Legendární Mandlíková se vrací do českého tenisu, bude pomáhat s talenty

Hana Mandlíková s tenisovou nadějí Johanou Markovou | foto: www.tkspartapraha.cz

25 2009
Hana Mandlíková se vrací do českého tenisu. Legendární tenistka se stala oficiální tváří klubu TK Sparta Praha, kde bude pomáhat s výchovou talentů. "Nabídkou jsem byla potěšena. Jsem ráda, že se vracím, do klubu, na který mám krásné vzpmínky," prohlásila sedmačtyřicetiletá Mandlíková při setkání s novináři.

Mandlíková se tak vrátila na místo, odkud kdysi nastartovala svou hvězdnou kariéru ozdobenou čtyřmi grandslamovými tituly.

"Jsme rádi, že Hanka tuto roli přijala. Mládežnický tenis se nedá budovovat bez legend. Rozhodli jsme se pro Hanku a snad to bylo správné rozhodnutí," řekl Miroslav Černošek, který je členm správní rady klubu. "Rádi bychom, aby nové naděje vyrůstaly nejen v Prostějově, ale i tady."

Hana mandlíková odpovídala čtenářům idnes.cz zde

Mandlíková podepsala na Spartě tříletý kontrakt, na jehož základě bude dvakrát ročně osobně přítomná přípravě v klubu.

"Tady talenti jsou, zvlášť dvě děti by mohly něco dokázat," řekla Mandlíková na adresu devítileté Johany Markové a o rok mladšího Tomáše Machače.

Hana Mandlíková s trofejí pro vítězku US Open 1985

Pochvalovala si zázemí klubu ve Stromovce. "Jsem velmi pozitivně překvapená. Ty děti tu mají jedny z nejlepších podmínek. Můžu srovnávat s Amerikou, tam nic takového není." Nevyloučila, že podobný klub někdy založí na Floridě.

S dětmi ve Spartě už bývalá trenérka Jany Novotné besedovala, ptala se i na rodiče "Když je dítě talentované, musí mít dobré rodinné zázemí. Rodiče tomu tenisu musí dávat všechno. Ale nesmí je rozmazlovat. Zametat kurty, nosit jim tašky."

Není vyloučeno, že největší naděje pozve k sobě na Floridu. "Už jsme se o tom bavili. Tam je výhoda v tom, že mohou hrát celý rok venku."

Mandlíková je matkou osmiletých dvojčat Elisabeth Hany a Marka Viléma. Oba už tenis zkouší, máma jim však trenérku nedělá. "Trošku se od toho distancuji. Je těžké být mámou a trenérkou. Oni mají českého trenéra na Floridě. Já to spíš sleduji z povzdálí. Ale když budeme v Česku, chtěla bych, aby se tu zapojili do tréninku."

Děti se prý často diví, že je jejich máma tak známá. "Ptají se mě, proč se pořád podepisuji a tak. Tak jim říkám - asi jsem něco dokázala."

Slavná tenistka odlétá v neděli do Wimbledonu, kde se zúčastní veteránského turnaje. Ve čtyřhře jí bude partnerkou bývalá anglická tenistka Joe Durryová. "Už jsem si nebyla jistá, že tam pojedu, věkem spadám až do té poslední skupiny pozvaných," usmála se.

Hana Mandlíková při on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz

Český tenis? Může být výše. Talenti tu jsou

Současný český tenis příliš hodnotit nechtěla. "Nechci komentovat jednotlivé hráče, ale myslím, že by český tenis mohl být výše, než je. Talenti tu jsou, tak nevím, kde je problém."

V on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz se přesto vyjádřila k propadu Nicole Vaidišové. "Nicole je hodně talentovaná a zase se z toho dostane. Dostala se na dno a musí v sobě objevit, zda má v sobě tu zarputilost. Trenéři ji mohou pomáhat, ale sama si musí říct, jestli to v sobě ještě má," uvedla na adresu někdejší světové sedmičky.

profil hany mandlíkové

Hana Mandlíková zdědila sportovní talent po svém otci. Vilém Mandlík byl bývalý vynikající sprinter, účastník olympijských her v roce 1956 a 1960.

První velký úspěch přišel roce 1978, kdy se dostala do finále wimbledonské juniorky. V témže roce byla vyhlášena Mezinárodní tenisovou federací za nejlepší juniorskou hráčku sezony.

Hana Mandlíková se svými dětmi - dvojčaty Elisabeth Hanou a Markem Vilémem

Její skvostná tenisová kariéra začala o rok později, zlomový se pro ní stal rok 1980. Po vítězství nad domácí Turnbullovou získala na Australian Open první grandslamový titul v kariéře. Na Roland Garros se probojovala do semifinále a na US Open podlehla ve finále Evertové.

Mandlíková těžila ze svého útočného stylu servis-volej. V roce 1981 vyhrála grandslamovou Paříž, o pár týdnů později prohrála ve finále Wimbledonu s Evertovou.

Finále slavného turnaje si zahrála i o pět let později, tentokrát nestačila na Martinu Navrátilovou.

Přesto svou velkou rivalku ve finále grandslamového turnaje dokázala zdolat. V roce 1985 na US Open 7:6 ve třetím setu, o dva roky později v Melbourne pak vítězstvím nad Navrátilovou završila svou kolekci čtyř grandslamových titulů. Společně se pak v roce 1989 na US Open radovaly z triumfu v deblech

Mandlíková za třináct let své profesionální dráhy vyhrála celkem 27 turnajů ve dvouhře. Kromě čtyř triumfů na grandslamech byla ještě čtyřikrát ve finále, pětkrát v semifinále a devětkrát ve čtvrtfinále.

Třikrát vyhrála Fed Cup, nejvýše byla třetí hráčkou světa. Kariéru ukončila v roce 1990. Tenisem vydělala téměř tři a půl milionu dolarů.

Po skončení kariéry se Mandlíková stala trenérkou. A v roce 1998 slavila spolu s Janou Novotnou její triumf ve Wimbledonu.

V roce 1994 byla uvedena do tenisové Síně slávy.


NEJVĚTŠÍ ZKLAMÁNÍ? ŠTVANICE 1986

Největším zklamáním bylo pro Hanu Mandlíkovou zřejmě finále Fed Cupu 1986 v Praze. Na Štvanici tehdy nastoupila proti Martině Navrátilové. Prohrála 5:7, 1:6.

Ale místo, aby publikum fandilo domácí hráčce, stálo za soupeřkou. "To je moje nejhorší vzpomínka v kariéře. Já jsem tu také neměla možnost hrát velké zápasy, stejně jako Martina. Tak jsem čekala, že ta podpora bude tak padesát na padesát. A ne, že všichni budou proti mně," uvedla Mandlíková . "Až s odstupem času jsem pochopila, že ne nebylo proti mě, ale proti systému. Ale v ten moment to ale hodně bolelo."

VIDEO: MANDLÍKOVÁ VYHRÁVÁ PREMIÉROVÝ GRANDSLAMOVÝ TITUL (AUSTRALIAN OPEN 1980)

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze