Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Fuksa je silnější, než jsem byl já, smeká legendární kanoista Doktor

Martin Doktor jako šéf české olympijské mise v Soči. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

13 2014
Výsledky českých rychlostních kanoistů na mistrovství světa v Moskvě nadchly také Martina Doktora, dvojnásobného olympijského vítěze a sběratele dalších kanoistických medailí.

„Pepa Dostál získal jedno zlato na kajaku a druhé na čtyřkajaku, k tomu dosáhl Martin Fuksa na stříbro a bronz, to je paráda,“ hlásí Doktor z čínského Nankingu, kde v sobotu začíná olympiáda mládeže a on coby sportovní ředitel ČOV působí u českého týmu.

Jak jste vnímal výsledky vašeho nástupce Martina Fuksy? Byl jste nadšený z toho, že začíná prožívat něco podobného jako vy kdysi?
Samozřejmě, že jsem mu to moc přál. Nepamatuji totiž, že by dosud kromě mě český kanoista získal na mistrovství světa dvě medaile - když beru novodobou historii. Podařilo se to teprve Martinovi.

Očekával jste, že vás může takhle napodobit už letos?
Myslím, že všichni, kteří trochu rozumí kanoistice, to museli na základě jeho posledních výsledků očekávat. Ale je to sport, kde je od úspěchu k nezdaru strašně blízko, takže jsem rád, že mu to vyšlo.

Martin Fuksa se nyní konečně přesvědčil, že může konkurovat absolutní světové špičce i na mistrovství světa. Může pro něj být letošní rok rokem jakéhosi přelomu?
Nevidím to tak. Martin by medaili z mistrovství světa měl podle mě i loni, kdyby ho nevyřadily problémy s kolenem. Myslím, že už je závodníkem pevně usazeným ve světové špičce a soupeři ho tak i berou.

Martin Fuksa, stříbrný muž z MS v Moskvě mezi singlkanoisty
Martin Fuksa čeká na světové stříbro z trati 1 000 metrů.
STŘÍBRNÁ RADOST. Martin Fuksa slaví první medaili ze světového šampionátu...

Martin Fuksa slaví první medaili ze světového šampionátu dospělých - stříbro.

Jeho vývoj v mnohém připomíná ten váš - funguje rodinný tým, jeho trenérem je táta. Dají se nějak porovnat začátky vaší a jeho kariéry?
Martinovy a moje začátky mají mnoho společného, ale také jeden podstatný rozdíl - já jsem pádloval odmalička a v podstatě už od dvanácti let naplno. Martin začal vážně trénovat na vodě trochu později - před tím se věnoval hokeji.

Můžete vás dva porovnat? Třeba po stránce techniky pádlování, fyzické připravenosti... Ani jeden z vás přitom není „hromotlukem“ s pádlem...
Porovnávat se to dá složitě. Myslím, že Martin je v podstatě připravenější, než jsem byl já. Určitě po stránce síly - tam já jsem moc neexceloval. Jezdil jsem trochu dynamičtěji - jenže ten rozdíl tkví hodně v typech lodí, na kterých jsme jezdili. V mojí éře byly lodě podstatně širší, ty současné mnohem líp drží rychlost. Teď se jezdí nižší frekvencí a větší silnou, což Martinovi nahrává.

Fuksa už má šest seniorských medailí, do vyrovnání vaší sbírky jich potřebuje získat ještě dvaadvacet. Může se na vás dotáhnout? Nebo vás dokonce překonat?
Má k tomu skvěle našlápnuto, přál bych mu to a rozhodně by mi to nevadilo.Najdete na iDNES.czmobilní verze