Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Legendární závodník Macháček se chystá na svůj třináctý Dakar

Josef Macháček | foto: Reuters

20 2015
Přestože je v týmu Barth Racing nováčkem, pro ostatní, snad s výjimkou motocyklového závodníka Davida Pabišky, bude Josef Macháček „dakarovým tátou“.

I když premiérově se slavné rallye z týmů představovaných v úterý na speciální party zúčastní pouze Rudolf Lhotský, zkušenostmi se s Macháčkem nemůže měřit nikdo. A triumfy už vůbec - borec z Heřmanova Městce v minulosti pětkrát ovládl kategorii čtyřkolek.

Letos, podruhé v kariéře, pojede Dakar ve dvoumístné bugyně s navigátorem. Vlastimila Tošenovského tentokrát po jeho boku nahradí Martin Plechatý.

„Jedu potřinácté, jeden rok jsem tam měl asistenci,“ prohlásil matador Dakaru, který se narodil 13. března 1957, a v době závodu mu tak bude bezmála 59 let. „Ale raději budu tvrdit, že to je teprve podvanácté, třináctka je nešťastné číslo,“ dodal z pověrčivosti.

S bugynou francouzské výroby MD Rally Sport Optimus, která nese jméno „Tlamička“, s Tošenovským v lednu 2014 cíl neviděli - zadrhlo se jim ložisko zadního kola. Teď má Macháček vlastně jediné ústřední přání - absolvovat nejnáročnější motoristický závod světa kompletně. Umístění je pro něj na vedlejší koleji.

Plechatý bude na místě spolujezdce tak trochu parťákem z nouze. Původně měl jet za Barth Racing na čtyřkolce, ale nedostal požehnání organizátorů Dakaru. „Je pravda, že před čtrnácti dny jsem do bugyny sedl poprvé. Ale nějak to zvládneme,“ věřil.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze