Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Legendární Borg odchází trénovat

14 2000
P r a h a - Tento týden se v Londýně uzavře jedna veliká kapitola světového tenisu. Ledový Švéd Björn Borg ve svých čtyřiačtyřiceti letech oznámil, že definitivně končí s hraním. Pětinásobný wimbledonský vítěz, držitel jedenácti grandslamů a vítěz 62 turnajů ATP, se už ve třetí desítce svého života stal legendou. Po neúspěšném pokusu o návrat do okruhu ATP v roce 1991 se věnoval veteránským turnajům.

Dlouhé blonďaté vlasy, neproniknutelný výraz a nezaměnitelný styl, s nímž od základní čáry drtil strojovým tempem své soupeře, tak znal švédského zlatého chlapce celý svět. Talent, který začal objíždět svět ve 14 letech a v 15 už dobyl titul na wimbledonské juniorce, na čas zcela ovládl tenisové dění. Jen málokterý hráč pro něj ve své době představoval konkurenci. Proto byly vždy s napětím očekávány jeho bitvy s Američany McEnroem a Connorsem, později i Ivanem Lendlem.

Subtilní levoruký Švéd vládl ve druhé polovině 70. let světovému tenisu, na jehož čele vystřídal Rumuna Nastaseho. V roce 1974 dobyl první titul na pařížském Rolland Garros, kde poté triumfoval ještě pětkrát a vytvořil tak dosud platný rekord. Jen o jedno vítězství méně má Borg z Wimbledonu, což dokládá jeho udivující univerzalitu. Na trávě Old England Clubu vytvořil další rekord, když z 55 odehraných zápasů odešel jen čtyřikrát poražen.

Skvělý bekhend, bezchybná práce nohou a obrovská soustředěnost na hru, to byly hlavní Borgovy devizy. Dokonce i v přestávkách při výměně stran běhal, jako by chtěl soupeře udolat i psychicky. Borg však byl také znám jako veliký tenisový gentleman. Chladný, nikdy se nehádal s rozhodčími, jen zřídka dával najevo emoce. Odtud také jeho přezdívky jako "Iceborg" (podle anglického iceberg - ledovec) či "Sfinga".

V roce 1982 šokoval tenisový svět. V pouhých 26 letech oznámil, že končí s aktivní kariérou. Monotónní opakování životního koloběhu, neustálý tréninkový dril a minimální motivace pro zápasy se slabšími soupeři, to vše Borga ubíjelo. Cítil, že v tenise už nemá co dokazovat.
 
Za aktivní kariéru vydělal přes tři miliony dolarů na turnajových odměnách, k tomu měl ještě příjmy z reklam. Mimo kurty však tolik úspěšný nebyl. Nedařilo se mu podnikání, hodně peněz vydal i na četné obdivovatelky, jež se kolem něj vždy točily. Snad právě nenaplněný život jej přiměl ke comebacku. V roce 1991, tedy ve svých pětatřiceti letech nastoupil na divokou kartu do turnaje v Monte Carlu. Na Španěla Arreseho uhrál jen pět gamů. V posledních letech se věnoval turnajům seniorského okruhu, kde opět sváděl bitvy se svými bývalými soupeři McEnroem, Connorsem či Nastasem.

Björn Borg je bezesporu jednou z největších legend světového tenisu. Velkou měrpou se též zasloužil o popularizaci tenisu ve Švédsku, kde mu vyrostli nástupci v Edbergovi, Willanderovi, Enquistovi či Normanovi. Není tak divu, že byl ve své rodné zemi vyznnamenán titulem Sportovec století.

Nyní se před Borgem otevírá zcela nová kapitola, avšak u tenisu Švéd přece jenom zůstane. Jako trenér patnácti- až sedmnáctiletých hráčů se bude snažit vychovat v rodné zemi další kvalitní generaci tenistů, kteří by mohli jít v jeho stopách.

Během Wimbledonu 2000 byl mezi oceněnými i pětinásobný vítěz tohoto turnaje Švéd Björn Borg

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze