Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ledové Evropě teď vládne drobná Japonka

Yuko Kavaguti a Alexander Smirnov | foto: AP

22 2010
Na evropský krasobruslařský trůn usedá Japonka! "Spasibo. Arigató," děkuje 28letá Juko Kavagutiová divákům v Tallinnu. Stojí po boku Alexandra Smirnova a mistrům sportovních dvojic hrají ruskou hymnu. "Příště už ji budu i zpívat," slibuje rusky.

Pochází z japonského Aiči. Ale když letí za rodiči, musí zažádat o japonská víza. Taková je daň za to, že bude moci reprezentovat Rusko na olympiádě. Japonského občanství se musela zříci.

Tříletá vláda německého páru Savčenková-Szolkowy v Tallinnu skončila, s novými šampiony slavila i trenérka-legenda: Tamara Moskvinová, 68letá drobná žena a zároveň železná lady krasobruslení. Ta, která hněte šampiony. Osm let po olympijském triumfu s Běrežnou a Sicharulidzem sklízí další zlaté plody.

"Pořád jsem v kondici, pořád dělám sama na ledu zvedačky," chlubila se nedávno. "Tamara je malinká, má však obrovský respekt," říká exmistr světa René Novotný. "Tréninky s ní jsou tvrdé. Umí zakřičet, je nekompromisní. Ale je i perfektní psycholog."

V roce 1998 Kavagutiová napsala Moskvinové: "Je mi šestnáct. Chci být vaše žákyně. Jako Jelena Běrežná." Přiletěla do Petrohradu, jenže Moskvinová ji zprvu odmítla, měla dost jiné práce. Až později neodbytnou Japonku přijala. Kavagutiová zkusila štěstí v páru s Američanem Patrickem, ale měla jiné přání: "Chci ruského partnera. Ruští muži jsou tak silní, tak svalnatí, tak umělečtí."

O 3 roky mladší Smirnov byl pro ni ideální. Studovala mezinárodní vztahy na petrohradské univerzitě a říkala: "Když dostanu ruské občanství, bude to pro mě čest." Bez něj by olympijské brány zůstaly zavřené. Loni ho získala. Se Smirnovem nacvičili čtverný salchow, s ním chtěli sesadit Němce. Ale dokázali to v Tallinnu i bez něj.

Výsledná známka 213,29. Evropský rekord. A triumf o 1,44 bodu! "Senzační pořadí," psala agentura AFP. Staré pořádky přestaly platit. "Narostlo nám sebevědomí. I když do olympiády ještě máme na čem dělat," povídala Kavagutiová.

Vzpomínáte, co se říkalo ještě před rokem? Že ruské krasobruslení vyklízí pozice. Ale kdeže. Rusové jsou na ledu nesmrtelní.

Mimochodem, víte, s kým byla Moskvinová v roce 1969 vicemistryní světa dvojic? S Alexejem Mišinem. S mužem, jenž včera večer (po uzávěrce) vedl za titulem Jevgenije Pljuščenka.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze