Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tým Sky nemá na Giru plán B. Tentokrát König žezlo nepřebere

Mikel Landa se trápí v desáté etapě Gira. | foto: Profimedia.cz

18 2016
Tým Sky přišel na Giru o svého lídra a jeho šéfové nyní dumají, jak naloží se závodem dál. Před rokem se v podobné situaci stal spasitelem Leopold König. Ten ale letos zatím jen doufá, že se do závodů vrátí co nejdříve. Přičemž odstoupení Mikela Landy z Gira může ovlivnit i sezonu českého vrchaře.

Mikel Landa skončil. Lídr týmu Sky, třetí na loňském Giru a podle bookmakerů druhý největší favorit letošního ročníku, už v pelotonu není.

Šok? Jistě, to byl. Dokonce i pro španělského premiéra Rajoye, jenž na Twitteru hned sděloval: „Myslím teď na Mikela Landu. A jsem si jist, že v budoucnu budeme oslavovat ještě mnohé jeho úspěchy.“

V podání španělského cyklisty šlo o Giro přelévajících se emocí. V jeho úvodu i v menších kopcích trpěl a sám přiznal: „Necítím se stoprocentně fit.“

Přišlo však nedělní vzkříšení a na Landovy poměry skvělá časovka. „Jedna z mých nejlepších jízd v životě,“ radoval se po ní. „Vyplatilo se mi, že jsme v zimě s týmem tvrdě pracovali na mé časovkářské pozici. Dokonce i v den mých narozenin jsem ji piloval šest hodin.“

Držel na Giru osmé místo, jen půlminuta jej dělila od největších konkurentů. Taková pozice byla po obávané jízdě proti chronometru lepší než v jeho nejdivočejších snech.

Také proto o volném dni reportérům vykládal: „Mé Giro začíná v úterý stoupáním do Sestoly. Nejsem překvapen, že po časovce patřím k největším kandidátům titulu.“

Sliboval, že v úterních horách zaútočí. Také dánskému reportérovi to při rozhovoru v Campi Bisenzio, na startu kopcovité 10. etapy, takhle říkal.

17.května 2016 v 11:07, příspěvek archivován: 18.května 2016 v 09:50

Mikel n.181 #giro pic.twitter.com/ne3M5oamEt

Jenže tehdy už blafoval.

V noci na úterý mu bylo zle. Střevní chřipka ždímala Španělovo tělo, měl velké bolesti. Týmový lékař Inigo Sarriegui zvažoval jeho odstoupení.

Ráno se Landa cítil o něco lépe. „Zkusím jet,“ sdělil šéfovi týmu Davu Brailsfordovi.

„Byl jsem odhodlaný zvládnout tu etapu,“ líčil později.

Fotogalerie z 10. etapy Gira

Týmovým kolegům své potíže neprozradil. „Vůbec jsme před etapou nevěděli, že Mikel má nějaké problémy. Nikdo nám nic neřekl,“ podotkl Ian Boswell. „Vypadal dobře, když se s námi ráno bavil. Až potom v autobusu se mi zdálo, že mu není nejlépe. To se někdy po volných dnech stává. Ale jakmile jsme se rozjeli, bylo zjevné, že Mikel není sám sebou.“

Po dvaceti kilometrech etapy, při zdánlivě bezvýznamném stoupání na Passo della Collina, najednou rádio Gira nečekaně zahlásilo: „Landa byl odpárán.“

Ostatní týmy nevěděly, zda má technické potíže, nebo snad upadl.

Tým Sky k němu stáhl Davida Lopéze a Mikela Nieveho.

Jenže krátce poté se éterem rozletěla další zpráva: „Landa ztrácí tři minuty.“

V tu chvíli bylo jasné, že jeho potíže jsou vážné, že nešlo o defekt či krátkou indispozici. Nibaliho Astana okamžitě roztočila kolotoč na špici pelotonu. Po 60 kilometrech byl Landův odstup už šestiminutový.

Pochopil. To je konec.

Na 66. kilometru, před stoupáním na Pietracoloru, slezl z kola a nastoupil do týmového auta.

17.května 2016 v 13:44, příspěvek archivován: 18.května 2016 v 09:22

Mikel Landa abandona el #Giro. Se retira por problemas de salud según informa @TeamSky. https://t.co/5eUFqv4XIx pic.twitter.com/WHaMX8LlQr

Bossové Sky ho před sezonou „koupili“, aby pro ně vyhrál Giro.

Teď byl mimo hru.

„Na silnici trpěl. Bylo evidentní, že musí zastavit a skončit,“ říkal sportovní ředitel Dario Cioni. „Je to pro nás obrovské zklamání. Mikel byl ve skvělé výchozí pozici pro celkovou klasifikaci. Povedla se mu časovka a jeho nejlepší terén měl teprve přijít ve vysokých horách. Byli jsme připraveni bojovat o růžový dres.“

Tým vydal tiskovou zprávu, podle které Landu při etapě sužovaly bolesti břicha, jejichž příčinou patrně byla střevní chřipka.

Po sociálních sítích se vzápětí rozletěly vtípky, že snědl nedogrilovaný párek při barbecue, které management Sky pro tým už tradičně na podnicích Grand Tour o volném dni pořádá.

16.května 2016 v 20:46, příspěvek archivován: 18.května 2016 v 09:19

The perfect way to end a rest day. Tomorrow we go back racing! #Giro pic.twitter.com/7TPitUAxQ8

Ale co když podstata těchto vtípků byla pravdivá? I taková banální „chyba“ mohla způsobit odstoupení jednoho z největších favoritů.

Každopádně pro tým, vládnoucí třem ze čtyř posledních ročníků Tour, zůstává Giro nadále prokleté. Na jaře 2013 chtěl Sky na italských silnicích zvítězit s Bradley Wigginsem. Brit se však bál mokrých sjezdů, ztrácel nervy i čas a po dvanácti etapách vzdal. Náhradní lídr Rigoberto Uran potom dojel druhý.

O rok později nemoc nepustila na start plánovaného lídra Richieho Porta. Místo něj byl to této pozice povýšen Dario Cataldo, jenže nezvládl ji, a nejlepším jezdcem stáje se stal dvaadvacátý Sebastian Henao.

Bradley Wiggins na startu 11. etapy Giro d´Italia
PRAVIDLA JSOU PRAVIDLA. Simon Clarke z týmu Orica (vpravo) a Richie Porte ze...

NA TITUL Z GIRA NEDOSÁHLI. Bradley Wiggins (vlevo) a Richie Porte (na pravém snímku při nepovolené výměně kola) v minulých letech usilovali o vítězství na Giru pro tým Sky marně.

Loni to byl opět Richie Porte, kdo měl na Giru zajistit pro Sky titul. Ale penalizace, pád a zranění pohřbily Australanovy ambice. V první dolomitské etapě ztratil 27 minut i veškerou motivaci a odstoupil.

Náhradní lídr Leopold König tehdy skončil na cenném šestém místě.

„Loni byl Leo König našim plánem B,“ připomněl Cioni.

Zároveň však sportovní ředitel musel přiznat: „Nyní žádný plán B pro celkovou klasifikaci nemáme. S bojem o celkové pořadí je konec. Vsadili jsme letos vše na jednu kartu. Byla to silná karta.“

Variantou pro plán B na Giru byl zkraje sezony nejprve König, ten však po zánětu kolene teprve opět začíná trénovat. Druhou variantou se stal Sergio Henao, jenže toho vyřadily ze hry problémy s biologickým pasem.

Další možností se teoreticky mohl jevit Nicolas Roche. Ale ten po jedenácti etapách ztrácí na 26. místě už devět minut a nedařilo se mu ani při úterní pouti do Sestoly.

„Nemůžeme jet o celkové pořadí s Nicolasem, který je už příliš vzadu, ani s Mikelem Nievem, toho jsme o to před Girem ani nežádali,“ říkal Cioni. „Mají teď volnou ruku. To se v týmech, jako je ten náš, často nestává.“

Sky navíc ztratil i svého elitního sprintera Eliu Vivianiho, který chtěl na Giru bojovat v hromadných spurtech o etapy a zároveň o červený dres nejlepšího sprintera. V sobotní etapě nicméně nesplnil časový limit. (A aby bylo špatných zpráv do třetice, v úterý si na závodě Kolem Kalifornie zlomil klíční kost Peter Kennaugh.)

Stále však zbývá na Giru jedenáct dnů závodění.

Co si v nich tým Sky počne?

„Giro se pro nás neodehrává tak, jak jsme doufali. Potřebujeme pro naše chlapce najít motivaci,“ uvedl Cioni. „Máme možnosti. Sebastian Henao se v úterý udržel v kopcích s favority. Také Mikel Nieve a David Lopez vypadají dobře. Máme i Iana Boswella, Philipa Deignana a Christiana Kneese, kteří mohou zkusit etapy.“

Dumoulin má stále bolesti. Jak dlouho vydrží?

Jean-Christophe Peraud, Marcel Kittel, Elia Viviani, Fabian Cancellara, Mikel Landa... a kdo bude dalším z velkých jmen, které letošní Giro opustí? Hovoří se dokonce o Tomu Dumoulinovi z Giantu. Ten před závodem hovořil o tom, že se tentokrát soustředí pouze na časovky. V průběhu prvního týdne připustil, že bude bojovat i o celkovou klasifikaci. Jenže jak v úterním cíli přiznal, už v 8. etapě jej sužovaly otlačeniny od sedla. Ty se posléze ani nehojily tak, jak očekával. Dumoulin proto nemůže jet v ideální pozici v vydávat v horách tolik síly, aby byl konkurenceschopný.

Boswell za všechny ze sedmi zbylých bojovníků prohlásil: „Když ztratíte vašeho lídra, je to velký šok. Ale my vymyslíme nějaký plán.“

Mikel Landa je opustil, odcestoval do Španělska. „Je to pro mě obrovské zklamání,“ řekl. „Nejen proto, že jsem byl v závodě v dobré pozici, ale i proto, že všechno, co jsme letos dělali, bylo právě kvůli přípravě na Giro. Chci poděkovat týmu za veškerou tvrdou práci, kterou pro mě odvedl. Chci se dát rychle dohromady a vrátit se s novými cíli pro tuto sezonu.“

Jaké cíle to budou? Rozhodnutím může ovlivnit i sezonu Leopolda Königa.

Landa byl už v zimě určen lídrem pro Giro, s Königem coby záložním plánem.

Na Tour povede tým Chris Froome, s plánem B v podobě Gerainta Thomase.

Zbývá Vuelta. O té sice uvažoval také Froome, ovšem po dvojkombinaci Tour - olympijské hry bude možná až příliš unaven. Nabízelo se tedy, že ve Španělsku dostanou příležitost předvést se v celkovém pořadí König, Nieve a také letos výborný Wout Poels, který bude Froomovi pomáhat na Tour.

Pokud nyní Landa prohlásí, že chce nezdar z Gira odčinit titulem na Vueltě, jak asi zareagují šéfové týmu? Opět mu přidělí roli prvního lídra? Nebo jej radši pošlou na Tour, aby tam rozšířil útočnou sílu Froomova komanda?

Leopold König v Madonně di Campiglio za cílem 15. etapy Gira.

PŘED ROKEM: Leopold König hájil barvy týmu Sky na Giru, skončil šestý.

O tom všem můžeme zatím jen spekulovat. Tajenkou také zůstává, jak se po dlouhé zdravotní pauze dokáže vrátit Leopold König, který by se snad mohl objevit v červnu na mistrovství republiky.

O další sezoně týmu Sky můžeme zatím jen spekulovat.

Realitou Gira naopak je, že má o favorita méně. Že ten největší Vincenzo Nibali je nyní pátý a jeho velký konkurent Alejandro Valverde třetí. A že růžový trikot si zatím předávají jezdci Etixxu.

Sky musí svůj nenaplněný růžový sen o rok odložit.

„I když jsme zatím Giro nevyhráli, také jsme tu v minulých letech zanechali stopu,“ povídá Dario Cioni a opět zmíní Urana i Königa. „Vyhrávali jsme tu etapy, chvíli jsme v minulosti nosili také růžový dres. Ale velkým úkolem zůstává mít ho tady i po 21 etapách.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze