Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pokusím se vyhrát Giro, říká Landa, nový parťák Königa v týmu Sky

Mikel Landa chce v barvách týmy Sky vítězit. Klidně i na Giru. | foto: Reuters

30 2015
Stáj Sky ještě oficiálně neoznámila, kteří cyklisté budou lídry týmu na příštím Giru, ale nová akvizice týmu Mikel Landa už otevřeně prohlašuje: „Tým mě podporuje, abych se pokusil Giro vyhrát.“ Jeho ambice mohou ovlivnit i sezonu Leopolda Königa.

Richie Porte z týmu odešel, Mikel Landa přišel. „Takže to bude pro mě vlastně stejné jako loni,“ poznamenal už dříve Leopold König. Určitě by se mu zamlouval i podobný scénář jako v letošní sezoně, kdy Porte coby lídr na Giru složil zbraně, on za něj zaskočil a vybojoval cenné 6. místo.

Landa bude podle všech indicií na Giru už šestým lídrem stáje Sky pro celkovou klasifikaci za pět let. Od roku 2012 byli do této role postupně vyzdviženi Urán (2012), Wiggins a po jeho odstoupení znovu Urán (2013), Cataldo (2014), Porte a po jeho odstoupení König (2015) a nyní tedy Landa.

Britský tým, dominující na Tour, z těchto pěti let prozatím vytěžil na Giru 2. místo Urána v ročníku 2013 a letošní 6. místo Königa. A Sky chce víc.

Landovi bude v prosinci 26 let a španělský tisk už jej pasuje do pozice nového Contadora. Takovým představám nahrál v květnu v barvách Astany svojí třetí příčkou na Giru. „Zajímali se o mě ve Sky už v roce 2015 - a po letošním Giru ještě mnohem víc. Nabídli mi ambiciózní plán. Proto jsem tu,“ řekl v rozhovoru pro cyclingnews.com.

Mikel Landa si užívá triumf v šestnáceté etapě Gira.

Mikel Landa na letošním Giru vyhrál 16. etapu, ale v té předposlední o celkové 2. místo jet nesměl

V Astaně byl tím třetím vzadu za Vincenzem Nibalim a Fabiem Aruem. Na Giru mu šéf týmu Martinelli nedovolil jet o 2. místo, které měl v předposlední etapě na dosah, protože by o něj obral právě Arua. Na Vueltě si proto v září při úniku v královské etapě vytrhl sluchátka z uší, aby zase nepřišel příkaz: Vrať se k Fabiovi.

Po sezoně odešel do Sky. „V Astaně byli dva lídři jasně daní, nebyl tam pro mě prostor. A já se chci pokusit být lídrem. Ještě ani nevím, kde jsou mé limity,“ říká. Už nyní otevřeně vyhlašuje: „Mým cílem je v roce 2016 Giro. Jsem ve Sky nový a budu se muset adaptovat na jiný tým. Ale jsem také hodně ambiciozní a vedení týmu mě podporuje, abych se pokusil Giro vyhrát.“

To je velký posun v myšlení mladého Baska oproti úvodu sezony 2015. „Tehdy jsem nastupoval do Gira s tím, že se pokusím o vítězství v etapě a budu bojovat o Top 10. Nenapadlo mě, že bych mohl jet o podium.“

Pravda, profil nadcházejícího ročníku Gira se třemi časovkami a spíše táhlými a dlouhými horskými dojezdy mu tolik nenahrává.

„Raději bych byl, aby bylo více dojezdů takových, jako je Monte Zoncolan (ten však v itineráři chybí, stejně jako podobně prudké Mortirolo). Takový profil by mi svědčil líp. Musím také zapracovat na časovce, abych v ní limitoval ztráty,“ uvědomuje si. V letošní zvlněné časovce na Giru zaostal na 59 kilometrech za Königem o 2:29 minuty.

Na stupních vítězů závodu Kolem Trentina po poslední etapě pózují (zleva)...

Letošní závod Kolem Trentina, celkové pořadí: zleva jsou druhý Landa, vítěz Porte a třetí König. V sezoně 2016 z nich zůstane ve stejném týmu jen König, zatímco Landa míří z Astany do Sky a Porte ze Sky do BMC

Český cyklista by každopádně mohl být na Giru opět záložním plánem Sky, kdyby sázka na Landu nevyšla. „Taková pozice by mi vyhovovala,“ nezastírá König. Přičemž baskický lídr možná dostal od týmu příslib, že bude moci promluvit do výběru svých pomocníků. „Na příštím kempu na Mallorce se pobavíme také o složení týmu na Giro. Uvidíme, kteří jezdci by se mi vzhledem k profilu trati hodili,“ říká Landa.

Thomas bude chráněným jezdcem na Tour

Geraint Thomas, další z potenciálních lídrů týmu Sky pro příští sezonu, závodí za tuto stáj na rozdíl od Landy už sedm sezon. Přesto by se i jeho pozice měla změnit.

Geraint Thomas během časovky na Tour de France s monumentem Mont St. Michel v...

Geraint Thomas na trati časovky pod Mont St. Michel na Tour 2013. Příští rok tady bude Tour začínat. A Thomas chce bojovat nejméně o Top 5.

Může za to skvělé vystoupení na letošní Tour, kde Velšan až do předposlední horské etapy živil naději na umístění v Top 5. Proto se údajně s vedením týmu dohodl na poněkud jiné roli na Tour 2016. Více než Froomovým superdomestikem by měl být ve Sky plánem B a chráněným jezdcem (tedy cosi jako König na Giru?). Umístění v první pětce si stanovil za svůj cíl.

„Přesvědčil jsem se, že mohu dosáhnout mnohem víc, než jsem si ještě letos před startem Tour myslel,“ uvedl Thomas v rozhovoru pro list The Guardian. „Když se dál budu takhle zlepšovat a budu mít kolem sebe kvalitní tým, podium je reálné.“

Inspiraci si údajně bere také z triumfu Bradleyho Wigginse na Tour 2012. „Předtím bych nevěřil, že Bradley někdy může Tour vyhrát. Když to potom dokázal, byl jsem ohromen.“

Thomas dokonce připustil, že by v budoucnu opustil tým Sky, aby naplnil své individuální ambice. „Chris Froome hned tak ze scény nezmizí. Má smlouva se Sky končí příští rok. Momentálně nechci přestupovat do jiného týmu a být tam lídrem, protože Sky je tím nejlepším místem na učení. Ale možná za další dva roky to budu cítit jinak - a odejdu.“

V rozhovoru pro český časopis 53x11 naznačil, že o startu na Giru neuvažuje a chce se opět soustředit na Tour.

V plánování týmu Sky na příští sezonu tak visí zatím největší otazník nad španělskou Vueltou, kde se Froome už patrně nebude pokoušet o letošní obtížný dvojboj, zvlášť když v krátkém období mezi Tour a Vueltou plánuje útok na dvě zlaté medaile na olympiádě v Riu.

Ovšem osobnostmi nabitý tým má kromě Frooma, Thomase, Landy a Königa další potenciální lídry či záložní lídry pro podniky Grand Tour. Ať už Mikela Nieveho (letos 8. na Vueltě), Nicolase Roche (loni 5. na Vueltě), Sergia Henaa (letos 2. Kolem Baskicka a 3. Kolem Kalifornie) či další posilu Beňata Intxaustiho (4. na Critérium Dauphiné).

Do Sky navíc přichází z Etixxu exmistr světa Michal Kwiatkowski, ten by se však měl soustředit spíše na ardenské i jiné klasiky a kratší etapové závody.

O jakou roli si při tomto přetlaku skvělých cyklistů řekne v britském týmu Leopold König, plně ukáže až rok 2016.

A JE PO VŠEM. Giro skončil, také Leopold König se vydává z Milána domů.

Letos odjížděl Leopold König z Gira s úsměvem. Jak si povede příští rok?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze