Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lakrosu teď vládne Kanada

25 2006
Praha - Když kanadský lakrosový reprezentant Geoff Snider přebíral v sobotu cenu pro nejlepšího hráče světového šampionátu, měl v očích slzy. Se svým týmem dokázal to, na co Kanada čekala už 28 let. Stal se mistrem světa. A hlavně, ve finále skolil "neporazitelné" Američany. "Je to neuvěřitelné a vzrušující: vyhrát doma, před zraky svých fanoušků," říkal.

Nedejte se zmást, že by tohle nebyla pro Kanaďany hrdá chvíle a lakros brali jako nějaká podřadný sport.

Naopak! Vždyť v mládí ho hrával i legendární hokejový útočník Wayne Gretzky, jenž později tvrdil, že právě díky němu má v ruce výjimečný švih.

Sobotní přenos z finále zase vysílala kanadská televize jako velký odpolední hit. Vítězství přímo na stadionu ve městě London sledovalo téměř osm tisíc fanoušků. Vlastně to bylo symbolické místo pro kanadský triumf.

Právě v oblasti Velkých jezer se před mnoha staletími lakros zrodil, původně jako bojovná "zábava" indiánského kmene Irokézů.

Hrály ji mnohdy stovky lidí naráz, hřiště měřilo i několik kilometrů a zápas se klidně natáhl i na týden. Až francouzští misionáři zavedli přísnější pravidla a pojmenovali sport jako lakros. Hůl, kterou se hraje, jim totiž připomínala biskupovu berlu, a pro tu má francouzština výraz "la crosse".

Co je lakros:

Původně indiánská hra, do které se zapojilo třeba i sto hráčů na hřišti dlouhém několik kilometrů. Zápas mnohdy trval několik dní. Dnes má každý z týmů v poli (velkém 100 x 50 metrů) 9 hráčů a brankáře, v každém okamžiku však musí být minimálně čtyři hráči v obranném pásmu. Smyslem hry je dopravit míč speciální holí (přes 100 cm dlouhou) do soupeřovy branky.

Později se sport postupně rozšířil do světa, hrál se dokonce na prvních novodobých olympiádách.

Na původní zakladatele, kmen Irokézů, se však nikdy nezapomnělo. Dodnes jim zůstalo jedno velké privilegium: na každý světový turnaj mohou vyslat svou vlastní reprezentaci. Stejně tak na letošní šampionát do Kanady, své původní země.

Avšak nepředstavujte si dnešní Irokéze v indiánských krojích, s čelenkami plnými orlích per. Tyhle chlapíky byste od obyčejných Kanaďanů jen stěží rozeznali.

"Všichni mají americký nebo kanadský pas. Že jsou Irokézové, dokazují před zápasem rodným listem," říká Ondřej Mika, manažer české reprezentace. Ale jedno jim přece jen zůstalo, stále jsou skvělými hráči. Vždyť o víkendu na mistrovství světa skončili čtvrtí. A Česko? Až daleko za nimi, na 15. místě.

Neumějí česky, přesto reprezentují

P r a h a,  L o n d o n (rob) - Mají americká jména i pas, milují hamburgry a česky umějí sotva pár slov. Přesto bratři Brian Micheal, Andrew Raymond a Otakar Gregory Hubschmannové oblékli na lakrosovém mistrovství světa v kanadském Londonu český dres. Tedy dres země, kterou sice vůbec neznají, ale narodil se v ní jejich otec.

V Americe vyhlášený lékař a zároveň velký fanoušek českého lakrosu. "Emigroval už před lety. Přesto nás podporuje finančně, pomáhá i kontakty se zahraničím," říká manažer reprezentace Ondřej Mika.

Teď před šampionátem týmu "dodal" i trio synů, jinak útočníků z americké univerzitní soutěže, jež je v USA po profesionální lize považována za druhou nejprestižnější.

K rychlému přesunu pomohly i shovívavé řády. Za reprezentaci mohou nastoupit čtyři "cizí" hráči, jejichž rodiče nebo prarodiče z daného státu pocházejí. A i Česko kvóty využilo maximálně, posílilo ještě o obránce Timothyho Hamerského.

Autor:


Témata: lakros, Wayne Gretzky
Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze